A múlt hét sem telt el online csalások nélkül. A Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság összeállításából láthattok néhány példát, hogy milyen aktívan tevékenykednek a trükkös tolvajok.
- Látszólag barátjától kapott üzenetet egy férfi, amelyben arra kérte, hogy utaljon pénzt egy másik félnek. A sértett – anélkül hogy az üzenet valóságtartalmáról meggyőződött volna – átutalta a kért összeget. Később kiderült, hogy az üzenet valójában nem az ismerősétől érkezett.
- A sértett telefonhívást kapott egy magát banki alkalmazottnak kiadó személytől, aki arról tájékoztatta, hogy számláján gyanús tranzakciót észleltek. Amennyiben azonban letölti az AnyDesk alkalmazást, akkor a pénze még megmenthető. Ennek a gyanútlan áldozat eleget is tett, így a sértett minden banki adatát megszerezte a csaló, és a férfi számlájáról majdnem 3,5 millió forintot emelt le.
- Egy internetes alkalmazáson keresztül egy nő ruhát akart eladni. A sértett részére a látszólagos vevő egy hamis linket küldött, amelyen keresztül megszerezte a banki adatait, ezáltal több százezer forintot vont le tőle.
- Internetes oldalon hirdetett részvénybefektetésre jelentkezett egy személy, aki több héten keresztül különböző bankszámlaszámokra, több mint 9 millió forintot utalt. A befektetés valójában nem volt valós, a hirdető ezt követően elérhetetlenné vált.
- Fűkaszát akart vásárolni egy weboldalon keresztül egy gyanútlan vásárló, aki a kért összeget elutalta, azonban a megrendelt árut nem kapta meg. A jóhiszemű vásárló a hirdetőt ezután hiába kereste, már nem érte el.
Fogadd meg a rendőrség tanácsait annak érdekében, hogy ne válj áldozattá:
- Mindig megbízható internetes portálról rendelj!
- Soha ne utalj előre pénzt, mindig válaszd az utánvétes fizetés lehetőségét!
- Soha ne add meg bankkártyaadataidat!
- Ne tölts le semmilyen alkalmazást ismeretlen kérésére, és ne nyiss meg linket, akár sms-ben, akár e-mail-en érkezik!
- Mielőtt online vásárolsz, győződj meg az oldal valódiságáról!
Forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Rendőr-főkapitányság