Több millió forintos bírságot szabott ki a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szamócaszezonban végzett országos ellenőrzések során. A hatóság hat héten keresztül, a vármegyei kormányhivatalokkal közösen vizsgálta a kereskedelmi forgalomban kapható szamócát, és több esetben is megtévesztő eredetmegjelölést, illetve súlyos szabálytalanságokat tárt fel.
Az ellenőrök országszerte 482 forgalmazóhelyen összesen 537 szamócatételt vizsgáltak meg. Az akció során a nagybani piacok, hipermarketek, zöldség-gyümölcs üzletek és az idényjelleggel működő út menti árusok egyaránt ellenőrzés alá kerültek. A szakemberek nemcsak a gyümölcs minőségét, hanem annak eredetét, jelölését, nyomonkövethetőségét és az árusítás higiéniai körülményeit is vizsgálták.
A hatóság szerint továbbra is előfordul, hogy egyes kereskedők a magyar termékek iránti bizalmat kihasználva külföldi szamócát kínálnak hazai, sőt „lajosmizsei eperként”. A tapasztalatok alapján leggyakrabban romániai eredetű szamóca kerül ilyen módon a vásárlók elé, ami súlyos fogyasztóvédelmi jogsértésnek minősül.
Az ellenőrzött tételek mintegy 18 százaléka származott külföldről, ami önmagában nem jelent problémát. A gondot az jelenti, ha a vásárlók nem kapnak valós tájékoztatást a termék eredetéről.
A vizsgált tételek közel 10 százaléka valamilyen hiányosság miatt nem felelt meg az előírásoknak. A leggyakoribb szabálytalanság a hiányos jelölés, illetve az eredetet igazoló dokumentumok hiánya volt. A legsúlyosabb esetekben a hatóság 10 tételt, összesen 2,7 tonna szamócát vont ki a forgalomból és semmisített meg.
Az ellenőrzések során eddig összesen 3,5 millió forint bírságot szabtak ki, ugyanakkor több eljárás még folyamatban van, így a végleges bírságösszeg ennél magasabb is lehet.
Laboratóriumi vizsgálatok is történtek: a szakemberek 19 mintát elemeztek növényvédőszer-maradék szempontjából. Négy esetben találtak kifogásolható eredményt, két mintában a megengedettnél magasabb növényvédőszer-maradékot mutattak ki, további két mintában pedig olyan hatóanyagot találtak, amely szamócában nem engedélyezett. Ezekben az ügyekben szintén hatósági eljárás indult.
Az NKFH felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy legyenek körültekintőek vásárláskor. Gyanúra adhat okot a piaci árnál jóval olcsóbban kínált, „magyar” vagy „lajosmizsei” szamóca, ezért érdemes ellenőrizni a származási országot, és szükség esetén az árustól is érdeklődni a termék eredetéről.
A hatóság hangsúlyozza, hogy a köznyelvben ismert „lajosmizsei eper” valójában nem egy külön szamócafajta, hanem egy, a térség hagyományos termesztéséhez kötődő, évtizedek alatt kialakult minőségi megnevezés. Az NKFH a szamócaszezon lezárulta után is folytatja a zöldség- és gyümölcspiac ellenőrzését annak érdekében, hogy a vásárlók valóban azt kapják, amit a címke vagy az árus ígér.
Fotók, forrás: NKFH
