Elsőként Flesch Tamás elnök köszöntötte a résztvevőket, kiemelve a társszervezetek képviselőit, majd Hernádi Ádám polgármester osztott meg örvendetes adatokat a város turizmusáról. Mint elmondta, Esztergom nem fél- vagy egynapos desztináció többé, az idei első negyedévben az Esztergomban eltöltött vendégéjszakák száma 14%-kal nőtt, márciusban pedig kiemelkedő, 30%-os volt a bővülés. Elhangzott, hogy a város katalizátor szerepet játszik a turizmus fejlesztésében: 3 Tourinform-irodát is működtetnek, az irodák képviselői minden városi rendezvényen jelen vannak. A kitelepülések miatt az irodák forgalma a 2,5-szeresére nőtt. A belföldi vendégek mellett elsősorban szlovák, cseh és német turisták érkeznek Esztergomba. Céljuk, hogy a lengyel piacon is megismertessék a várost – emelte ki a polgármester.
Ezután Földvári Krisztián, a Visit Hungary vezérigazgatója osztotta meg a hallgatósággal az immár végleges tavalyi magyarországi vendégforgalmi statisztikákat. Mint elmondta, az NTAK adatai alapján 2023-ban 16,2 millió turista 41,8 millió vendégéjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken, ezzel a forgalom már felülmúlta a pandémia előtti adatokat. Különösen örvendetes, hogy a bevételek az inflációt meghaladó mértékben növekedtek. Budapesten 18% feletti volt a vendégéjszakák számának növekedése. Az idén folytatódott a felívelő trend, szintén 18%-os volt az első negyedévben a vendégforgalom növekedése. A vendégforgalom 60%-a szállodákban realizálódott, nőtt a kapacitáskihasználtság is. A dinamikus növekedés fenntartása érdekében új zászlóshajó projektek indulnak Hévízen és Tokajban, ennek keretében valósult meg a Bahart flottafejlesztése is. Hozzátette, a júliustól induló magyar EU-elnökség jót tesz majd a hivatásturizmusnak is. A Kisfaludy-program keretében korábban megújult 14 ezer hazai szálláshely után most a vidéki vendéglátóhelyek kapnak 13 milliárd forintos támogatást.
A bevezető előadások után Flesch Tamás, az MSZÉSZ elnöke tartotta meg beszámolóját. Kiemelte, hogy aktív munka folyik a tavasszal létrejött turisztikai tanácsadó testületben, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nyitott a szakmai szervezetek kezdeményezéseire. A forgalmi adatokkal kapcsolatban elmondta, folytatódik a vendégéjszakák számának visszaépülése, és az idei lehet az első év, amikor megdöntheti a szállodák forgalma a 2019-es csúcsot. Európai összehasonlításban is sikerült a RevPAR mutatót növelni – hangsúlyozta.
Ezután Kovács Balázs, a GD Consulting alapítója az osztrák újturizmust mutatta be a gyakorlatban. Mint elmondta, a szomszédos országban 2019-ben elkészült a turizmus mesterterve, amelynek lényege, hogy nincs több növekedési kényszer, a hangsúly a hozzáadott értékre és a minőségre került. A paradigmaváltás során az életminőség kerül a központba, egyszerre kell arról gondoskodni, hogy a turista, a helyben élő és a turizmusban dolgozó személy is jól érezze magát. Azóta nem is desztinációban, hanem élménytérben gondolkodnak.
Az üzleti turizmus aktuális trendjeiről a MaReSz főtitkára, Szűcs Balázs tartott előadást. Mint elmondta, 2023 eredményes év volt a terület számára, 30%-os növekedéssel. Idén ugyanakkor nem lesz akkora esemény hazánkban, mint amilyen az atlétikai világbajnokság volt, ezért örülni lehet a tavalyi eredmény megismétlésének, bár több nagy létszámú rendezvénynek – Jehova tanúi kongresszus, ISUOG, Travelworld és IBCG konferencia – is helyet ad Budapest.
Ezután Belán Miklós, az Everguest ügyvezetője vázolta fel cége új mesterséges intelligencia-megoldását, amelynek május 23-án lesz a bemutató eseménye. A délelőtti program zárásaként a szállodai szobák elsötétítésének kérdéskörét Bakodi Katalin, a JAB Anstoetz kelet-európai igazgatója járta körül.
Borítókép: Tamás Pál
Forrás: turizmus.com