Hírek

Felhívás: Biztonságban a vakáció alatt is!

A nyári szünet felhőtlen időtöltése alatt sem lehet megfeledkezni arról, hogy ezen időszak többszörösen hordozza magába a veszélyhelyzeteket. Fogadják meg a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsait!

A nyári vakáció nem csak az örömöt, gyakorta a túlzott felszabadultságot is jelenti, főleg az arra „fogékony” gyer-mekeknek. A táboroztatások mellett alakulhat úgy, hogy gyermek felügyeletét nem tudják a biztonságos falak kö-zött megoldani, így a szabadban töltött szabadság érzése során figyelmetlenebbé, könnyelműbbé válhatnak a fiatalok. A statisztikák szerint az iskolai szünidőben, s főként nyáron ugrásszerűen megemelkedik a gyermekkori balesetek száma.

Minden szülő feladata, hogy gyermekét felkészítse a szünidő során adódó veszélyhelyzetekre, azok elkerülésére. Gondolják végig, hogy hol, milyen veszélyek leselkedhetnek gyermekünkre, s még időben hívják fel ezekre, és következményeikre a figyelmüket. Erősítsék gyermekükben a felelősség tudatot, mely során térjenek ki arra, hogy mindig úgy kell cselekednie, hogy tetteiért vállalni kell a felelősséget!

A rendőrség tanácsai:

  • Adódhat úgy, hogy ameddig a szülő dolgozik a gyermek játszótérre, barátokhoz, ismerősökhöz látogat el. Minden esetben beszéljék át közösen gyermekükkel, hogy csak az előzőleg megbeszélt helyre menjen játszani, a hazatérés időpontját határozzák meg.
  • Amennyiben gyalogosan, vagy kerékpárral közlekedik gyermekük, ne feledjék vele átismételni a közlekedési szabályokat! Hívják fel a figyelmét arra, hogy ne feledkezzen meg a kerékpározás, rollerezés stb. ideje alatt védőfelszerelést használni.
  • Kerékpárral csak a kötelező felszerelésekkel, azok működőképességének ellenőrzése után lehet részt venni a közúti forgalomban.
  • Beszéljék meg gyermekükkel, hogy idegenekkel szemben legyen körül tekintő. Tudjon nemet mondani amennyiben idegen ember arra kéri, hogy kísérje el valahova, vagy szálljon be az autóba mert mutatni, esetleg adni szeretne neki valamit.
  • Tudatosítsák, hogy abban az esetben, ha egyedül tartózkodik otthon, ne engedjen be a lakásba senkit, aki nem a családhoz tartozik, egy esetleges telefonhívás alkalmával ne árulja el, hogy egyedül van otthon.
  • Otthon is történhet baleset, így ennek elkerülése érdekében beszéljék át gyermekükkel a műszaki berendezések szakszerű használattát, valamint azt is, hogy mihez nyúlhat a gyermek a távollétükben.
  • Az értékek megóvása is kiemelt fontosságú, így készpénzt csak annyit tartson a fiatal magánál, amennyi feltétlenül szükséges, értékeivel az utcán ne hivalkodjon, azokat táskája belső zsebeiben hordja.
  • Az internetezés továbbra is sok veszélyt hordoz. Fontos, hogy néhány szabályt fektessenek le az online játékokkal, az ismertlen „barátokkal” kapcsolatban. Az internet személytelen, bárki bármit állíthat magáról.
  • Tanítsák meg gyermeküknek, hogy otthonról történő elinduláskor gondosan zárja be a nyílászárókat, a lakáskulcsot ne tegye látható helyre. Figyeljen hátizsákjára, táskájára ne hagyja őrizetlenül, kerékpárját lezáratlanul.
  • Közösen beszéljék meg, ki az a személy a lakókörnyezetben, akihez baj illetve veszély esetén fordulhat.

Borítókép: illusztráció (police.hu)