Minden tömegrendezvény esetében – legyen az koncert, vagy sportesemény – fontos tudatosítanunk, hogy egy hirtelen bekövetkező balesetveszélyes helyzetben hogyan is érdemes reagálnunk annak érdekében, hogy a tragédiát elkerüljük. Viharos időjárás esetén a tömegrendezvényt a szervezők az előrejelzés birtokában sokszor lemondják, elhalasztják, bár egy hirtelen zivatar, szélvihar kialakulása a nyári időszakban sokszor pontosan előre nem jelezhető, ezért fontos, hogy figyeljünk a következő tanácsokra:
- Az eső önmagában nem veszélyes, viszont ha tömegben esernyőt használunk, balesetet okozhat, akaratlanul is „fegyverré” válhat. Aki nem akar megázni, – például egy koncerten – vigyen magával esőkabátot, az esernyőt hagyja otthon. Egy gumicsizma is hasznos lehet azoknak, akik több napot töltenek egy fesztiválon.
- A tömeg a tolakodástól nem fog eloszlani. Őrizzük meg a nyugalmunkat és erre bíztassunk másokat is. Egy fesztiválon mindig a tömeg jelenti a legnagyobb veszélyt. Vihar, vagy más baj esetén nem szabad pánikba esni és másokon átgázolva menekülni, hanem a biztonsági személyzet utasításait kell követni. A helyszínt a menekülési útvonalakon lehet a leggyorsabban és legbiztonságosabban elhagyni. Közben ne feledkezzünk meg másokról sem, figyeljünk egymásra, így elkerülhetőek a balesetek. Nem szabad a kiáramló tömeggel szemben haladni, a tömeg szélén haladva próbáljunk meg kiválni belőle.
- Vihar esetén minél hamarabb biztonságban akarjuk magunkat tudni, azonban fontos, hogy ne meneküljünk fák alá, hisz az erős szél kicsavarhatja azt, ágakat törhet le róla és a villám is könnyebben belecsaphat. Nem tanácsos a színpadhoz menekülni sem, hisz bár villámcsapás ellen védett szerkezetekről beszélünk, a vihar miatt könnyen balesetveszélyessé válhat.
- A telefont nem csak arra használhatjuk, hogy a kedvenceink fellépését, vagy magát a vihart az utókor számára rögzítsük. Ahelyett, hogy a közösségi oldalakon posztolunk, baj esetén segítsünk másokon és hívjunk segítséget a 112-es segélyhívó számon.
- Végezetül pedig figyeljünk a tűzvédelmi előírásokra. Fesztiválon se dobjunk el égő csikket, vagy üveghulladékot – ami a nap sugarait összegyűjtve tüzet okozhat. Ha tüzet észlelünk azt a biztonsági szolgálatnak is jelezzük, az érkező tűzoltók, rendőrök és mentők szabad mozgását pedig igyekezzük szabaddá tenni.
Borítókép: illusztráció
Forrás: Katasztrófavédelem