Esztergom

Felújíthatják az esztergomi Sándor-palotát

A Sándor-palota Esztergom kiemelkedő jelentőségű, nagy múltú épülete, amely már hosszú évek, évtizedek óta várja, hogy jobbra forduljon a sorsa. A pusztuló műemlék felújítására tervpályázatot írt ki a jelenlegi tulajdonos, a MOL-Új Európa Alapítvány – írja az Építészfórum.

A Jókai Mór utca 1. szám alatt álló, egyemeletes barokk saroképület helyén eredetileg Bottyán János serfőzdéje állt. Papes Ádám alezredes vályogházat épített a telekre, az özvegyétől Sándor Menyhért alispán vásárolta meg az épületet 1718-ban. Sándor Menyhért fia, Mihály, az 1740-es években alapjaiban építette újjá a házat, amely az évek során bekövetkezett tulajdonosváltásokkal kisebb-nagyobb bővítési, átalakítási munkálatokon esett át. A 19. században pedig az udvaron a Szent Gellért Egyesület kápolnáját is megépítették.

A házat a második világháború után államosították, majd bérlakásokat alakítottak ki benne. Az igencsak leromlott állapotú épület rendbetételére több próbálkozás is történt, ám ezek nem jutottak túl az apróbb javításokon, valamint a tetőszerkezet felújításán. Egy időben az Alkotmánybíróság számára kívánták átalakítani, de a terv nem valósult meg. 2002 és 2021 között a ház az önkormányzat tulajdonában állt, 2021 novemberében pedig a MOL-Új Európa Alapítvány vásárolta meg. Úgy tűnik, az Alapítvány most valóban helyreállíttatja a jobb sorsra érdemes épületet.

A 2023. június 6-i Közbeszerzési Értesítőben (2023/107) jelent meg az esztergomi Sándor-palota felújításáról szóló meghívásos építészeti tervpályázat.  A tervezési terület részét képezi a Jókai Mór utca 3. és 5. szám alatti épület is. Az ajánlatkérő a műemléki épület tulajdonosa, a MOL-Új Európa Alapítvány, a pályázatok beérkezésének határideje 2023. október 2. 

A közbeszerzési eljárás az Elektronikus Közbeszerzési Rendszeren (EKR) is megtalálható. Az eljárás két szakaszból áll, az első, részvételi szakaszban a kiíró a részvételre jelentkezők szerződés teljesítésére való alkalmasságáról vagy alkalmatlanságáról dönt, illetve kiválasztja azokat az alkalmas pályázókat, amelyeket pályamű benyújtására hív fel. A részvételi szakasz lezárulta után a meghívott pályázók keretszáma tíz résztvevő lesz. A kiíró közvetlenül is felkér pályázókat, akiknek a többi pályázóval megegyezően kell igazolniuk a szakmai alkalmasságukat. „A részvételi fordulóban a közvetlenül felkért és alkalmas, azaz érvényes részvételi jelentkezést benyújtott meghívottakon túl azon jelentkezők nyernek meghívást a tervezési szakaszba, akik az alkalmassági követelményeknek megfeleltek, érvényes részvételi jelentkezést nyújtottak be, és a jelentkezők rangsorában a keretszámnak megfelelő helyen állnak” – olvasható a tervpályázat szövegében.

A tervpályázatra meghívott résztvevők között ott van az Archikon, a Bánáti + Hartvig Építész Iroda, a Konkrét Stúdió, a MONOSTUDIO, valamint a TSPC is.

A pályaművek értékelésekor a bírálóbizottság pozitívan értékeli egyebek mellett, ha az épületegyüttes a történeti örökséghez kortárs módon illeszkedik, egyedi megjelenésű, önálló identitással rendelkezik, gazdagítja a kialakult városképet és párbeszédet folytat a szomszéd épületekkel. A pályaművek elbírálásakor fontos szempont továbbá, hogy az épületegyüttes megteremtse a lehetőséget a személyes találkozásokra, kisebb és nagyobb közösségek alkalmi és szervezett összejöveteleire. A díjazásra rendelkezésre álló keret összesen 30 millió forint.

A tervpályázati kiírás teljes dokumentuma ide kattintva érhető el.

Forrás: epiteszforum.hu
Borítókép: Google

Megosztás