A napokban emeltek vádat azzal a két férfival szemben, akik jogosulatlanul és tiltott halfogási eszközzel halásztak a Duna ácsi szakaszán, őket végül a halőrök fogták el. A halászok okozta károkkal kapcsolatban Schmidt-Kovács Bencével beszélgettünk.
Schmidt-Kovács Bence, a Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetségének (KEMHESZ) szakmai igazgatója elmondta, hogy habár a bűncselekmény a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetsége által kezelt vízterületen történt, vissza-vissza térő eset, hogy alkalmanként halászaton kapnak egy-egy személyt a Dunán.
A szakmai igazgató kiemelte, hogy a 2013-as halászati törvény óta tilos és bűncselekménynek számít a természetes vizeken való halászat. „Ez sajnos nem rettent el mindenkit a tevékenységtől, hiszen minden évben találunk varsát, nyakzó hálót a KEMHESZ által kezelt vizeken is” – jegyezte meg, majd kiemelte, hogy fontos számukra a becsületes horgászok védelme, hiszen nekik és a jövő nemzedékének szeretnék megőrizni ezt a csodás vizet. Hozzá kell tenni azt is, hogy az ellenőrzések gyakorisága visszatartó erővel hat, ezáltal a horgászok sokkal szabálykövetőbbek, érdeklődőbbek és együttműködőbbek. Schmidt-Kovács Bence felhívta a figyelmet arra is, hogy a halállományok védelme közös feladat, amit a horgászoknak, horgászvezetőknek a jövőjük érdekében kell, hogy megtegyenek. „Ha nem lesz mire horgásznunk, elvész a szeretett hobbink” – zárta gondolatait.
Április közepén 1500 kilogramm egynyaras csukát telepítettek a Dunába térségünkben
Az Ács térségében történt esettel kapcsolatban a BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság nyomozott. A Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség a vádiratban arra tett indítványt, hogy a Komáromi Járásbíróság az elkövetőkkel szemben tárgyalás mellőzésével, büntetővégzésben végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztést szabjon ki, valamint a lefoglalt nyakzó hálót kobozza el.
A KEMHESZ egyébként rendszeresen telepít halakat az általa kezelt Duna szakaszon – a komáromi vasúti hídtól, a szobi révig – mintegy 64 folyókilométer hosszan. Legutóbb például 1500 kilogramm egynyaras csukát telepítettek a szőnyi, a neszmélyi és a táti Duna-szakasz mellékágaiba. De nem csak haltelepítéssel, hanem süllőfészkek elhelyezésével is segítik az egyik legnemesebb hazai ragadozó hal állományának szaporodását.
Fészkekkel segítik a süllők szaporodását a Dunában
Borítókép: Magyarország Ügyészsége (Ács térségében elfogott halászok hálója)
További fotók: KEMHESZ