Másfél év börtönbüntetésre ítélték azt a férfit, aki egy tokodi cégtől úgy vásárolt meg egy hőkezelő kemencét, hogy az ellenérték kifizetése nem állt szándékában, így azt ki sem fizette. A mintegy két és félmillió forintos kár nem térült meg.
A megállapított tényállás szerint egy tokodi cég 2017 márciusában eladásra hirdetett meg egy hőkezelő kemencét. A vádlott célja az volt, hogy a hőkezelő kemencét megvásárolja és azt fémhulladékként értékesíti, azonban a vételárat nem állt szándékában kifizetni.
A vádlott úgy küldött árajánlatot egy cég nevében, hogy annak alkalmazottja nem volt, majd egy másik gazdasági társaság, egy szlovák cég nevében e-mailben küldött árajánlatot, amelyet a sértett cég elfogadott. Az árajánlat időpontjában a vádlott nem volt a szlovák cégnek sem ügyvezetője, sem tagja. Az ajánlat elfogadása után a vádlott a tárgyalásokat már egy harmadik társaság, egy másik szlovák cég nevében kezdte meg a sértettel, aki előtt a képviselt céget sajátjaként tüntette fel. Ennek a cégnek a nevében 2017. június 22-én adásvételi szerződést kötött a tokodi céggel a hőkezelő kemence megvásárlására, a szlovák cég képviselőjének aláírását ismeretlen személy aláhamisította.
A hőkezelő kemencét a vádlott ismeretlen helyre szállíttatta. A csalással okozott kár: 2.492.600 forint, amely nem térült meg.
A férfit a bíróság 2016-ban csalás bűntette miatt 1 év, végrehajtásában 2 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Az ügyészség indítványa alapján, a Tatabányai Törvényszék, mint másodfokon eljáró bíróság, helybenhagyta az Esztergomi Járásbíróság 2021. május 11. napján hozott ítéletét, melyben nagyobb kárt okozó csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználása vétsége miatt halmazati büntetésül 1 év 6 hónap börtönbüntetésre és 2 év közügyektől eltiltásra ítélte a vádlott férfit és a korábban kiszabott felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását elrendelte, valamint kötelezte a sértett meg nem térült kárának a megfizetésére.
Az elsőfokú ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védő fellebbezést jelentett be. A főügyészség az ítélet helybenhagyására tett indítványt. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a főügyészség indítványa megalapozott, ezért az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, így az jogerős.
Forrás: Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség / Tatabányai Törvényszék