A föld használója illetve tulajdonosa köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon, a parlagfű növényen a virágbimbó kialakulását megakadályozni, és azt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
A parlagfű-mentesítési programban a járási hivatalok földhivatali osztályai (továbbiakban: földhivatalok) is részt vesznek, az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény alapján, melynek értelmében a földhivatalok feladata a parlagfűvel szennyezett területek felderítése és a bemért területek adatainak továbbítása a közérdekű védekezés elrendelésére jogosult növényvédelmi hatóság felé.
Mindannyiunk számára köztudott, hogy a parlagfű pollenje az arra érzékenyeknél súlyos allergiás megbetegedést válthat ki, ezért a növény irtása, a földterületek fertőzöttségének eredményes visszaszorítása törvényileg előírt feladat. A parlagfű-pollenallergia kialakulásának megelőzése, a földterületek parlagfű fertőzöttségének visszaszorítása, embertársaink egészségének megóvása közös feladatunk.
A föld használója illetve tulajdonosa köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon, a parlagfű növényen a virágbimbó kialakulását megakadályozni, és azt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
A helyszíni ellenőrzést június 30. napját követően a földhivatalok mezőgazdász munkatársai – elsősorban az előző évek tapasztalatai és a bejelentések alapján összeállított – útvonalterv alapján végzik együttműködve a növényvédelmi hatósággal, az önkormányzatok jegyzőivel, a civil szervezetekkel és a lakossággal.
A helyszíni ellenőrzések során a parlagfűvel fertőzött területek bemérése az elsődleges földhivatali feladat. A helyszíni vizsgálat során, kézi számítógép és műholdas helymeghatározó eszköz segítségével a parlagfű folt területe koordinátapontok megadásával pontosan lehatárolásra kerül. A növényvédelmi hatóság munkájának megkönnyítése (területre való odatalálás) érdekében a mezőgazdászok fényképfelvételeket is készítenek a bemért területről és környezetéről. Az irodai munka során, a terepen gyűjtött adatok feldolgozása, a növényvédelmi hatóság munkájához szükséges információk legyűjtése az ingatlan- és földhasználati nyilvántartásból, majd ezt követően 2 napon belül valamennyi adat parlagfű-szerveren keresztüli továbbítása következik.
A növényvédelmi hatóság által meghozott hatósági védekezést elrendelő határozat a fellebbezésre való tekintet nélkül azonnal végrehajtható ezzel is csökkentve a levegőbe kerülő pollen mennyiségét.
A szankciók elkerülése, valamint az allergiában szenvedő embertársaink életének megkönnyítése érdekében kérem a tisztelt termőföld TULAJDONOST/HASZNÁLÓT, hogy a parlagfű elleni védekezést elsősorban mechanikus (növény földből történő kihúzása, kapálás, tárcsázás, kaszálás stb.) vagy vegyszeres (egyéves magról kelő kétszikű gyomnövények irtására alkalmas, vagy totális gyomirtó szerek) irtással végezze/végeztesse el. Amennyiben a kaszálással történő gyommentesítés mellett dönt, felhívom figyelmét, hogy azt a vegetációs időszak során minimum havonta egyszer el kell végezni/végeztetni tekintettel arra, hogy a területen visszamaradt parlagfű szármaradvány a neki kedvező időjárásban rendkívül gyorsan oldalhajtásokat képes hozni, melyeken rövid időn belül – a továbbszaporodás érdekében – megjelennek a virágbimbók.
Ne feledjék, hogy a parlagfű allergia bármely életkorban és bármilyen egészségi állapot mellett kialakulhat, érintheti Önt és családját is.
A parlagfű-mentesítéssel kapcsolatos kérdéseivel, valamint további tudnivalókért hívja telefonon, vagy keresse fel a hivatalokat.
Forrás: kormanyhivatal.hu