Börtönbüntetést szabdhatnak ki azzal a férfival szemben, aki ikertestvére adataival, saját fotójával igényelt személyi igazolványt az esztergomi okmányirodában.
A vádirat szerint az elkövető 2023. április 18-án az esztergomi okmányirodában személyi igazolványt igényelt ikertestvére nevére és adataival, de a saját fényképével. Az igénylőlap alapján kiállításra került 2023. április 19-én a valótlan adattartalmú személyi igazolvány.
Az elkövető 2024. január 22-én délután gépkocsival közlekedett Neszmélyen, amikor rendőri intézkedés alá vonták. Az intézkedés során az elkövető magát ikertestvérének adta ki, és magát a valótlan adatartalmú személyi igazolvánnyal igazolta. Emiatt a helyszíni bírságot kiszabó nyomtatványba az ikertestvére személyes adatai kerültek. Az elkövető a helyszíni bírságot kiszabó nyomtatványt ikertestvére nevében aláírta.
A férfi 2024. március 29-én gépjárművel közlekedett Esztergomban, ekkor rendőri intézkedés alá vonták. A férfi személyazonossága igazolására szolgáló dokumentumot nem adott át a vele szemben intézkedő rendőröknek, a szóban történő adatok megadását is megtagadta, csupán neveként az ikertestvére nevét közölte.
Az Esztergomi Rendőrkapitányságra történt előállítását követően a férfi magát bemondással valótlanul ismét az ikertestvérének adta ki, valamint az általa elkövetett szabálysértés – biztonsági öv hiánya – miatt a részére kiszabott közigazgatási bírságról szóló dokumentumot ikertestvére nevén írta alá.
A férfi elkövetett még más bűncselekményeket, így lopás vétségét és kábítószer birtoklás vétségét is.
A közokirat-hamisítás bűntette, hamis vád bűntette és kábítószer birtoklás vétsége miatt indult ügyben az Esztergomi Járási Ügyészség a vádiratban arra tett indítványt, hogy az Esztergomi Járásbíróság börtönbüntetésre, és közügyektől eltiltásra ítélje a férfit.
Forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség