Az év első negyedévében 69 lakástűz, egy halott, kilenc sérült – az idei év eddigi adatai Komárom-Esztergom vármegyében.
2025 első negyedévében összesen 69 alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat Komárom-Esztergom vármegyében. A lakástüzekben egy ember vesztette életét, kilencen megsérültek – egy ember pedig szén-monoxid-mérgezés miatt került kórházba.
Az év első három hónapjában a tűzoltók több mint 40 órán keresztül dolgoztak a tüzek megfékezésén, 132 tűzoltójármű bevetésével. A lángok összesen 449 négyzetméternyi épített területet pusztítottak el. Három otthon vált lakhatatlanná, emiatt hét ember kényszerült ideiglenes elhelyezésre.
A 69 tűzzel érintett épület közül egyikben sem működött füstérzékelő. Pedig ezek az eszközök a tűz keletkezésekor azonnal jeleznek, lehetőséget adva a gyors beavatkozásra vagy menekülésre.
A legtöbb lakástűz – 22 eset – a kéményből indult ki, de kilenc tűz a konyhában keletkezett, hat-hat esetben a padlásról és pincéből, három alkalommal pedig a nappaliból vagy hálószobából terjedt tovább. A tűzesetek leggyakoribb okai az elektromos meghibásodások (pl. túlterhelés, rövidzárlat), hibás fűtőberendezések, tűzön felejtett étel, nyílt láng használata, dohányzás, illetve a kémények nem megfelelő műszaki állapota voltak.
A legnagyobb tűzeset március 7-én történt Kisigmándon, ahol egy családi házhoz csatlakozó melléképület teljes terjedelmében égett, és a tűz a lakóház tetőszerkezetét is elérte. A lángokat négy vízsugárral fékezték meg. A leghosszabb beavatkozás január 17-én zajlott Esztergomban, ahol egy többszintes családi ház tetőterében keletkezett tűz oltása közel három órán át tartott.
Két esetben tűzvizsgálati eljárás is indult a tűz keletkezési körülményeinek feltárására. Négy helyszínen a beavatkozást gázpalackok nehezítették.
A lakástüzek megelőzéséhez elengedhetetlen a füstérzékelők használata. Ajánlott a konyhában, nappaliban és hálószobában is felszerelni az eszközt a mennyezetre. Választható olyan típus is, amely nemcsak hangjelzést ad, hanem az okostelefonra is küld értesítést – ez különösen hasznos lehet egyedül élő, idős hozzátartozók védelmében.
Az év első három hónapjában szén-monoxid miatt hét alkalommal riasztották a vármegye tűzoltóit. A szén-monoxid akkor keletkezik, ha zárt térben nyílt láng ég, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó, automatikus szellőzésre van szükség – az ablakokba légbevezetőt ajánlott szerelni, mivel az időnkénti szellőztetés nem elegendő.
Forrás: Katasztrófavédelem
Borítókép: illusztráció