Biztonságossá tette a madarak számára az áramhálózatot az E.ON Hungária Csoport a tatai Fényes Tanösvény közelében. A természeti értékeket bemutató tanösvény melletti réten úgy alakították át a villanyoszlopokat, hogy a rájuk szálló madarak számára ne jelentsenek veszélyt. Az eseményen emellett bejelentették, hogy az E.ON Hungária Csoport megállapodást írt alá a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal a madárvilág védelme érdekében.
A Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatot üzemeltető E.ON vállalatcsoport az elmúlt két évben tervezetten 1 milliárd forintot fordított madárvédelmi fejlesztésekre. A cég idén is többszáz helyszínen avatkozik be a madarak védelme érdekében, biztonságossá téve a villanyoszlopok környékét a madarak számára.
„Stratégiai cél számunkra, hogy 88 ezer kilométeres áramhálózatunk harmóniában legyen a környezettel. Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy fejlesztéseink során hálózati létesítményeinket a madarak élőhelyeinek biztonságát szavatolva valósítsuk meg. 2019 óta minden új hálózatunk madárbarát módon épül, a korábban létesített hálózati elemeket pedig a maihoz hasonló fejlesztésekkel tesszük védetté” – mondta el az eseményen Nagy Géza, az E.ON Hungária Csoporthoz tartozó Elmű Hálózati Kft. ügyvezető igazgatója.
A Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal megújított együttműködésben az E.ON vállalja az általa telepített és gondozott gólyafészkek karbantartását, az elnehezült, veszélyessé vált fészkek könnyítését, új fészkek, madárkiülők vagy madáreltérítők kihelyezését. Az energiacég támogatást – kosaras autót és szakembereket – biztosít a fiatal gólyák, vércsék és sólymok gyűrűzéséhez, és segítséget nyújt vészhelyzetekben is: például a fészekben magára hagyott vagy abból kieső fióka mentésében, vagy ha vihar után kell azonnal beavatkozni.
A Nemzeti Park természetvédelmi őrei a biztonságos élőhelyek érdekében minden évben meghatározzák azokat a hálózati pontokat, amelyek mentén az E.ON a madárbarát átalakításokat elvégzi. A védett madarakat érintő beavatkozások mindig természetvédelmi szempontok szerint, a Nemzeti Park szakmai irányításával zajlanak.
„Igazgatóságunk kiemelten fontosnak tartja az áramszolgáltatókkal való napi szintű együttműködést és partnerséget, hiszen a védett és fokozottan védett, jellemzően nagy testű madárfajok számára kiemelt kockázatot jelentenek a tájban sorakozó oszlopok és légvezetékek. Ezek madárbaráttá tétele nélkülözhetetlen védelmi törekvéseink érdekében. Ugyancsak fontos a településeken élő fehér gólyák védelmében az oszlopokon lévő fészkek megfelelő állapotának megőrzése, gondozása, amelyhez létfontosságú az E.ON segítsége. A most megújuló együttműködési megállapodás a korábbi közös munkából érlelődött, és reményeink szerint hosszú távon szolgálja a természetvédelmi érdekeket.” – mondta el Selmeczi-Kovács Ádám, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság vezetője.
Az E.ON 3200 gólyafészket szerelt fel és tart karban a területén, tavaly ezek kétharmadában volt költés. Ragadozómadár költőládából a Dunántúlon eddig több mint 170-et telepített nagyfeszültségű oszlopaira a cég, idén pedig újakat is kihelyez. Egyes fészkek mellé tavasztól őszig vadkamerákat is kihelyeznek, hogy segítséget nyújtsanak a szakembereknek a táplálékvizsgálatban és a fiókák fejlődésének nyomon követésében. Ezen kívül minden olyan megkeresést kiemelten kezelnek, amikor segítségre van szükség az élővilág megóvásához.
Az E.ON Hungária Csoport és a területén illetékes nemzeti parkok több mint két évtizede működnek együtt. Az E.ON a területén működő minden nemzeti parkkal – a Duna-Ipoly mellett a Duna-Dráva, a Balaton-felvidéki, az Őrségi, a Kiskunsági és a Fertő-Hansági Nemzeti Parkkal – megújítja madárvédelmi szerződését.
Fotók, forrás: E.ON