Március 28-án, pénteken az esztergom-kertvárosi GRANTE Zrt. sajtótájékoztató keretében mutatta be a mintegy 326 millió forint támogatással megvalósult projekt eredményeit. A fejlesztés során létrehoztak egy forradalmi fém 3D nyomtatót, amely kétirányú építési technológiával, fémhuzalos alapanyaggal működik.
A pályázatról
A GRANTE Antenna Fejlesztő és Gyártó Zártkörűen Működő Részvénytársaság sikeresen lezárta a „Multidimenziós additív fémnyomtató” című, GINOP_PLUSZ-2.1.1-212022-00028 azonosító számú projektjét, amely a „Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése” című pályázati felhívás keretében valósult meg. A 326,18 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással (az Európai Szociális Alapból) finanszírozott projekt 2025. január 31-én fejeződött be, és forradalmi újításokat hozott a fémalapú 3D nyomtatás területén.
A projekt főbb eredményei
A fejlesztés során létrejött egy kétirányú rétegépítési technológiával működő fémnyomtató, amely a hagyományos poralapú megoldásokkal szemben fémhuzal használatát alkalmazza. A berendezés egyedi kialakításának köszönhetően a nyomtatás felülről lefelé és lentről felfelé egyidejűleg történik, ami jelentős sebességnövekedést eredményez a piaci alternatívákkal szemben. A kétirányú működés lehetővé teszi a támaszanyagok csökkentését, különösen nagy méretű alkatrészek (pl. ipari gépelemek, olaj- és gázipari komponensek) gyártásánál.
A fémhuzalos technológia jelentős környezeti előnyökkel jár: az anyag 95%-ban újrahasznosítható, és a hagyományos poralapú anyagokkal szemben kevesebb energiaráfordítást igényel.
Piaci előnyök és alkalmazási területek
A GRANTE Zrt. gépparkja mostantól fémalkatrészek és szerszámok additív módon történő gyártására is képes, ami különösen versenyelőnyt jelent az alábbi ágazatokban:
- Olaj- és gázipar: tartós, nagy terhelésnek kitett alkatrészek gyors gyártása.
- Szerszámgyártás: komplex formájú szerszámok precíziós nyomtatása.
- Technikai sportok: testreszabható, könnyű fémkomponensek előállítása.
A termékcsalád piaci bevezetésre készülnek Magyarországon és Európában.