Egyéb

Évértékelő értekezletet tartott a Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség

A Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség évértékelőt tartott 2025. március 27-én, amelyet a jelenlétével megtisztelt dr. Polt Péter legfőbb ügyész úr.

Dr. Reszl Ildikó főügyész köszöntőjében kiemelte, hogy 2024. évben az ügyiratforgalom csekély mértékben, 0,66%-kal haladta meg az azt megelőző évit,  a vármegyei szintű ügyiratforgalom enyhe emelkedését a büntetőjogi szakágban jelentkező 1,8 %-os  növekedés mozdította elő, mivel a közjogi szakág ügyiratforgalma 8,6%-kal kevesebb volt a 2023. évhez képest. Az ügyészek időszerűen, szakszerűen és törvényesen látták el a feladataikat, ezen túlmenően nagy hatékonysággal alkalmazták a büntetőeljárási törvény eljárást gyorsító rendelkezéseit. A főügyész úrnő ismertette a főügyészség személyügyi és gazdasági helyzetét.

Dr. Széplábi Rezső büntetőjogi főügyészhelyettes a büntetőjogi szakág tevékenységét értékelve kiemelte, hogy a vármegyében a regisztrált bűncselekmények száma 2024-ben 10,2%-kal több, mint a megelőző évben. Ennél nagyobb mértékű, 24,8%-os emelkedés volt a bűncselekmények elkövetői számában. Az elmúlt évben 38%-kal emelkedett a bűncselekmények fiatalkorú elkövetőinek száma, ugyanakkor 57%-kal kevesebb  gyermekkorú elkövetőt regisztráltak. Az egyes bűncselekményi kategóriák közül kiemelendő a csalás és az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás,  amelyek száma 38,4%-kal, illetve 64,4%-kal emelkedett. A készpénz-helyettesítő fizetési eszközökhöz kapcsolódó bűncselekmények száma 58,5%-kal, a regisztrált okirattal kapcsolatos bűncselekmények száma 291%-ka, a gazdasági vesztegetések száma kiemelkedően 1471%-kal nőtt. A közterületen elkövetett kiemelt bűncselekmények száma 41%-kal csökkent.

A múlt évben a vádemelések száma 8,8%-kal, a megvádolt személyek száma 8,6%-kal csökkent, az összes megvádolt fiatalkorú elkövetők száma 6,7%-kal volt több. 

A vádemelések módját illetően az eljárást gyorsító jogintézmények közül a büntetővégzés hozatalára irányuló indítványok és a bíróság elé állítások együttesen a vádemelések 79,5%-át tették ki. A váderedményesség 99,73% volt, amellyel a vármegye az országos rangsorban a 3. helyen áll. A fiatalkorúak ügyeiben a váderedményesség az előző három évhez hasonlóan 100%-os volt. A váderedményességgel összefüggő, az ügyészi tevékenység minőségét jelző másik arányszám az, amelyik megmutatja, hogy mennyiben egyezik meg a jogerős bírósági határozat a (végindítványban fenntartott) váddal. Ez az arányszám 2024. évben 94,33% volt, amely jobb, mint a megelőző évek adatai.

Hadaróné dr. Izsáki Mariann közjogi főügyészhelyettes ismertetetést adott az ügyészség közérdekvédelmi, ennek részeként a törvényességi ellenőrzési, magánjogi, büntetés-végrehajtási felügyeleti tevékenységéről.

A környezet-, természet-, és állatvédelmi ügyekben kiadott kiemelt intézkedések száma 10%-kal nőtt. A fogyasztók védelme érdekében 13 pert megelőző felhívást adott ki a főügyészség, három esetben kezdeményezett fogyasztóvédelmi/piacfelügyeleti hatóság eljárását.

A fogyasztók védelme érdekében az ügyészség folyamatosan tanulmányozza a webáruházak által közzétett általános szerződési feltételeket is. A vizsgálat alapján 3 esetben eljárást kezdeményezett a főügyészség a hatóságok előtt a vállalkozást terhelő tájékoztatási kötelezettség elmulasztása, valamint a vállalkozás által folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt.

A hozzátartozók közötti megelőző távoltartás elrendelése érdekében 103 esetben lépett fel a főügyészség, amely 51,5%-kal több, mint az ezt megelőző évben. Több, mint kétszeresére emelkedett a gyermekek veszélyeztetettsége miatti gyámhatósági eljárások kezdeményezésének száma (36), és háromszor több (31) jelzéssel élt a főügyészség a gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szerv felé. A gyermekvédelmi intézményeknél tett vizsgálatok alapján 23 intézkedést tett a főügyészség.

A közérdekvédelmi ügyforgalomnak jelentős többségét, 69%-át változatlanul a szabálysértési jogterületen érkezett ügyek tették ki, melynek meghatározó területe az eljárást megszüntető határozatok ellenőrzése, illetve a panaszok elbírálása volt.  A szabálysértési jogterületen 7,2%-kal emelkedett a főügyészség által felülvizsgált megszüntető határozatok száma, ugyanakkor a panaszok száma 18,2%-kal csökkent. A büntetés-végrehajtás felügyeleti ügyész 61 alkalommal tartott ellenőrzést előállító helyiségben, 136 esetben vett részt bv. bírói meghallgatáson.

Borítókép, forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség