Dorog

Jókai és Kazinczy börtönélményei

Február 20-án, csütörtökön Dr. Csapó Csaba dorogi kötődésű történész volt a dorogi Gáthy Zoltán Városi Könyvtár vendége. Az eseményen Jókai Mór és Kazinczy Ferenc börtönélményei mellett a jakobinusok és számos további érdekességek is szóba kerültek.

A rendezvény kezdetén Gurinné Pintér Gabriella csoportvezető, könyvtáros köszöntötte a jelenlévőket. Dr. Csapó Csaba elmesélte, hogy jelenleg idegenvezetőként dolgozik és a Budai Várban tartott séták alkalmával mélyült el jobban az említett témában.

Ha Jókairól beszélünk, nem gondolom, hogy mindenkinek elsőre a börtön jutna eszébe. Kazinczynál sem a börtön jut eszünkbe először, hanem a nyelvújítás és mondjuk úgy, hogy az irodalmi, elsősorban a szervező tevékenysége, csak aztán szép sorban a többi, amivel foglalkozott – mondta el a rendezvényen, utalva arra, hogy a két személy más kontextusban szokott előfordulni a szóbeszédben és a tanórákon.

Említette, hogy II. Lipót halála után I. Ferenc került trónra, aki végtelenül konzervatív, a reformoktól ódzkodó uralkodó volt. A megrekedő reformok és abszolutista törekvések „hívták” életre lényegében a magyar jakobikus mozgalmat. A Martinovics Ignác vezette, Magyarország megújításáért küzdő körhöz Kazinczy Ferenc is kötődött és végül ugyan a halálbüntetéstől megmenekült, de több évnyi börtönbüntetést szabtak ki rá.

Kazinczyt 1794 decemberétől következő év nyaráig őrizték Budán. Börtönévei alatt jegyzeteket készített, melyekből az is kiderül. Az előadáson aztán Jókai Mórról, a márciusi ifjak egyikéről is hallhattunk érdekességeket. Ő az 1848-49-es forradalom és szabadságharc után került fogságba és raboskodott Budán, igaz ő 200 méterrel odébb volt börtönben attól a helytől, ahol Kazinczy volt.

Dr. Csapó Csaba a két személy életútja kapcsán párhuzamokra és különbségekre is rávilágította a közönség figyelmét, melyek mind maradandó élményt nyújtottak a Magyar Széppróza Napja alkalmából rendezett eseményen.

Megosztás