Belföld, Gazdaság

Tarifareform – Olcsóbb bérletek, kevesebb bliccelő

A 2024 márciusában bevezetett tarifareform egyszerűsítette a kedvezmények rendszerét és sokak számára tette olcsóbbá az utazást a helyközi közösségi közlekedésben. Egyszerűbbé vált a kedvezményre jogosultak ellenőrzése is a MÁV-csoport járatain, a jegy nélküli szabályszegések száma is jelentősen csökkent. A megbüntetett bliccelők száma így is meghaladta a 27 ezret. A MÁV-csoport vasúti cége közel 139 millió forintnyi, az autóbuszos pedig 30,5 millió forintnyi pótdíjat volt kénytelen beszedni 2024-ben. Bizonyos esetekben azonban eltekintett ettől a vállalatcsoport, legutóbb épp a csütörtöki bombariadók másnapján, 2025. január 24-én is, amikor a 14 év feletti diákoknak sem kellett tartaniuk a büntetéstől, hiszen a személyes holmijuk egy része – sokuk esetében a bérlet is – kényszerűen az iskolaépületekben maradt.

Noha az utazások száma az egyszerűbb és olcsóbb tarifarendszernek köszönhetően tovább növekedett, a bliccelések korábban növekvő tendenciája megfordult, és kevesebben próbáltak jegy nélkül utazni a MÁV-csoport járatain.

A vonatokon 2023-ban 25 ezer esetben, míg 2024-ben 24,1 ezer alkalommal szabtak ki büntetést a jegyvizsgálók a jegy nélkül utazók részére. Az elmúlt évben közel 7500 ügyet sikerült lezárni, ezzel 61 millió forintnyi tartozást egyenlítettek ki a vasúttársaság felé. Ehhez adódtak hozzá a korábbi évekből visszamaradt büntetések befizetései, így összesen csaknem 139 millió forint érkezett be 2024-ben. A legnagyobb egyösszegű befizetés 128 ezer forint volt. Jelenleg több mint 80 ezer utas 181 ezer darab tartozását kezeli a társaság több mint 5 milliárd forint értékben.

A VOLÁN-járatokon 2024-ben több mint 3 ezer esetben szabtak ki pótdíjat 76 millió forint értékben. Tavaly összesen 30,5 millió forint érkezett be az elmúlt évek tartozásainak rendezésével együtt.

A büntetések többsége a vonatokon elsősorban a menetjegy hiánya miatt keletkezett. A járatokon történt pótdíjazások jellemző okai az érvényes utazási okmány nélküli utazás (menetjegy nélküli utazás, lejárt bérlet, a bérlettel nem a tulajdonosa utazik), kedvezmény jogosulatlan igénybevétele (lejárt diákigazolvány), eltérő okmányszám a bérleten, illetve a jegyen vagy bérleten szereplő távolságnál, viszonylatnál hosszabb utazás. Az is rendszeresen előfordult, hogy a vármegyebérletet nem csak a kijelölt vármegyében használta az utas, vagy a vármegye- és országbérlettel utazó nem tudta felmutatni a jogosultságra szóló igazolványt, melyet a bérletvásárláskor megadott.

A pótdíjat meg nem fizetőkkel szemben a MÁV-csoport minden esetben megteszi a szükséges lépéseket. A közlekedési társaság elsődleges célja nem a büntetések számának növelése, hanem az, hogy felhívja a figyelmet a jegyváltás és a szabályoknak megfelelő utazás fontosságára. A vásárlást folyamatos fejlesztésekkel segítik, az értékesítési rendszerek egységesítésével és kiterjesztésével online (a jegy.mav.hu oldalon vagy a MÁV appban), illetve a jegypénztárakban és az egyre növekvő számú jegykiadó automatából is könnyen, gyorsan hozzájuthatnak az utasok a jegyekhez, bérletekhez.

Pótdíjazással kapcsolatos háttérinformáció:

Az utazási igazolvány, kedvezményes vagy díjtalan utazásra jogosító okmány nélkül utazók által a helyszínen vagy három napon belül fizetendő pótdíj mértéke autóbuszos utazásnál 12 ezer, vasúton 2600 forint. Három napon túli befizetésnél a pótdíj összege 25 ezer forintra nő. A tartozást fontos a határidőn belül rendezni, mert annak elmulasztása esetén – 30 napon túl – emelt összegű, 50 ezer forintos pótdíj megfizetése válik szükségessé.

Az, aki utólagosan igazolni tudja az utazási jogosultságát, 15 napon belül mutathatja be az utazás időpontjában érvényes menetjegyet, névre szóló bérletét, utazási igazolványát, kedvezményes vagy díjtalan utazásra jogosító okmányát. Érdemes élni ezzel a lehetőséggel, hiszen az utólagos bemutatás díja vasúti utazásnál csak 2600, autóbuszon 2500 forint.

A hamis vagy más nevére szóló jeggyel, bérlettel utazók, a kedvezményt jogosulatlanul igénybe vevők, valamint akik megsértik a magatartási szabályokat (pl. dohányzási tilalom, vészfék indokolatlan meghúzása stb.) szintén 25 ezer forintos pótdíjat kell fizetniük. A felár nélküli vagy kocsiosztály-különbözet nélküli utazás pótdíja 1000 forint.

A MÁV-csoport számos lehetőséget biztosít a tartozások rendezésének megkönnyítésére, melyekkel célszerű élni annak érdekében, hogy a követelés összegének további növekedése elkerülhető legyen. A bliccelők egyedi fizetési konstrukciót, részletfizetést, fizetési halasztást is kaphatnak, ha szeretnék rendezni tartozásukat. A fizetést megtagadók esetében azonban a bírósági végrehajtók a jövedelemből tilthatják le a MÁV-csoportnak járó összeget, míg az adósság nem rendeződik, vagy rosszabb esetben a bliccelő ingatlanjára vethetnek ki végrehajtási jogot. A magas összeggel tartozók ellen a MÁV-csoport büntető feljelentést tehet, mivel az már csalásnak minősülhet. A cél, hogy mindenki érvényes jeggyel vagy bérlettel utazzon a MÁV-csoport járatain.

Forrás: MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatóság

Megosztás
Tegek: máv