Raoul Wallenbergről, a nyilas uralom alatt üldözöttek tízezreit megmentő diplomatáról elnevezett elismerést hatan – köztük Baranya István, az esztergom-kertvárosi Meszlényi Zoltán Katolikus Általános Iskola igazgatója – vehették át január 17-én Budapesten, a Civilek Házában. Baranya István a díjat a keresztény értékrend szerinti iskolaigazgatói munkájáért, a szegény gyerekek, romák és ukrán menekült tanulók tanításáért, neveléséért érdemelte ki.
A vészkorszakban a deportálástól magyar zsidók ezreit megmentő svéd diplomatáról elnevezett díj megalapítását a Raoul Wallenberg Egyesület kezdeményezte azzal a céllal, hogy etikai mércét és példát állítson a magyar társadalmi és politikai közélet elé. A díj azok áldozatos munkáját, emberi, közösségi magatartását ismeri el, akik tevékenységükkel, életútjukkal példát mutatnak a Magyarországon hátrányos helyzetben élők, diszkriminációt elszenvedők érdekében, az emberi és állampolgári jogok érvényesítésében kifejtett tevékenységükkel. A díjban olyan egyházi személyek, közösségek is részesülhetnek, akik hitéleti tevékenységük során, a hit erejét felhasználva aktívan hozzájárulnak a különböző népcsoportok, felekezetek, vallási közösségek együttéléséhez, az előítéletek leküzdéséhez.
Az elismerést idén hatan vehették át: Szili András plébános; Baranya István, a Meszlényi Zoltán Katolikus Általános Iskola igazgatója; Babits Antal vallásbölcselő, bibliakutató; Glonczi László integrációs oktatási szakértő, Hárs Gábor diplomata, közéleti aktivista; valamint Surányi András filmrendező, egyetemi oktató.
A díjátadón részt vett Erdő Péter bíboros, prímás és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Katolikus Iskolai Főhatósága (EKIF) képviseletében Oláh Gábor tanügyi igazgató. Köszöntőt mondott Sebes József, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke, valamint Andreas Attorps, a budapesti svéd nagykövetség munkatársa. A laudációkat a bírálóbizottság részéről Forgácsné Dénes Katalin titkár és Derdák Tibor elnök ismertette.
Baranya István tanító, tanár, pszichológus a Meszlényi Zoltán Katolikus Általános Iskola igazgatója. 28 éve vezeti az intézményt, 41 éve van a pályán. Iskolája kezdettől fogva felvállalja a hátrányos helyzetű gyerekek nevelését, teszik ezt ma a katolikus értékrend iránt elkötelezetten, a tantestület támogató közegében. Az orosz–ukrán háború alatt 120 ukrán menekült tanulót fogadtak be. Az intézmény 2020-ban került az EKIF fenntartásába. Számos roma származású fiatal számára adott oktató-nevelő munkájuk kitörési lehetőséget, akik ma már államtitkárként, főigazgatóként, válogatott sportolóként, képviselőként, sikeres vállalkozóként állják meg a helyüket. Baranya István több alkalommal volt nemzetközi konferenciák előadója, így mutathatta be Párizsban a szegény cigány származású tanulók magyarországi nevelését. Baranya István nemcsak az iskola, hanem az iskolai oktatást támogató tanoda vezetője is. Hitvallása: mindannyian Isten gyermekei vagyunk. Az intézményvezetőt Gyetván Gábor, az EKIF főigazgatója ajánlotta a díjra.
Az eseményről készült beszámoló teljes egészébe ide kattintva olvasható el.
Fotók: Merényi Zita / Magyar Kurír
Forrás: Trauttwein Éva / Magyar Kurír