Dorog

Dankó József a „Dorogiak Dorogért” idei díjazottja

A „Dorogiak Dorogért” Alapítvány Kuratóriuma 2024. december 3-i ülésén Dankó József kitüntetése mellett döntött, hogy tevékenységének elismeréseként és köszönetként emlékplakettben, díszoklevélben, valamint pénzjutalomban részesítse. Az ünnepélyes díjátadásra 2024. december 14-én, a Dorogi Német Nemzetiségi Önkormányzat „Luca napján, karácsony felé” című ünnepi műsorának részeként került sor a Dorogi József Attila Művelődési Házban. A díjat Szabó-Berghauer Zoltán, a kuratórium elnöke adta át.

Dankó József a dorogi közösségben – mind a gyerekek, mind a felnőttek körében – kifejtett sokoldalú aktivitásáért, a közösség értékeit gyarapító tevékenységéért, és mindezeknek a településünkön is túlmutató hatásáért kapja az Alapítvány elismerését.

„Aminek éltem, amiért lángoltam:
ragaszkodom ahhoz most is.
Nem tagadok le semmit belőle.
A régi vagyok s leszek szemem behunyásáig.”
Ady Endre

Dankó József 1953-ban született Dorogon. Tanító, tanár, szaktanácsadó, helytörténeti kutató, iskolaigazgató, alpolgármester, többszörös elnök. A magyar-történelemszakos tanári diplomát már „zrínyis” évei alatt szerezte, ahol 1983-tól tanított. 1984-től szakfelügyelője, majd szaktanácsadója volt a megyei pedagógiai intézetnek. Tagja volt annak a munkacsoportnak is, amely a megye hely- és kultúrtörténetét dolgozta fel, majd 1996 és 2004 között az országos szakértők közé is beválogatták. Számos pedagógiai programot értékelt. A Pilis-Gerecse Iskolaszövetség megalakítója, működtetésének motorja volt, 2003-tól projektmenedzsere.

1984 és 1990 között szakcsoportvezetője volt a Komárom Megyei Kincskereső Alkotótáboroknak, 1992-től a Zrínyi-iskola Kincskereső alkotótáborainak. 1990-től a Hírharang városi gyermeklap felnőtt szerkesztője.

A tehetségnevelés terén is sikeresen jeleskedett, a kutató gyerekek tudományos konferenciája (KGYTK) programban évekig mentorálta iskolai tanítványait, akik minden évben eredményesen szerepeltek az országos döntőkben. Sok tanítványa ért el kimagasló karriert. Többen lettek irodalmi és tudományos szerkesztők, ketten megnyerték a Kazinczy-érmet a szép magyar kiejtési versenyen.

Alapító tagja Dorog Város Barátainak Egyesülete, városunk első civil szervezetének, melynek 1991-től titkára, 2018-tól elnöke volt, de jelenleg is tagja. Az egyesület révén aktív szerkesztője, közreműködője, több tanulmány szerzője a Dorogi Füzeteknek.

1995 és 1998 között képviselője volt Dorog első – az örmény – kisebbségi önkormányzatának, amellyel kisebbségi kulturális tevékenységük mellett támogatták a helyi kulturális értékeket is. Elnökségi tagja volt a Dorog és Térsége Turizmus Egyesületnek.

Az 1998-ban, majd 2008-ban kiadott Dorogi Lexikon adatközlője és -gyűjtője. 2002-től volt tagja Dorog Város Képviselő-testületének.

(2005-től 2021-ig kuratóriumi elnöke – jelenleg tagja – a Dorogiak Dorogért Alapítványnak.)

2010-től a Dorogi Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű és Sportiskola Általános Iskola intézményvezetője volt 2016-os nyugdíjazásáig. 2014 és 2019 között oktatásért felelős alpolgármesterként tevékenykedett Dorogon. Tagja a Magyar Történettudományi Társulat tanári tagozata országos vezetőségének.

A honismereti mozgalomban végzett több évtizedes kiemelkedő munkásságáért elismerésben részesült. Az 50. Honismereti Akadémia megnyitóján, a Parlamentben vehette át a Honismereti Szövetség Emlékérmét. Emellett számos kitüntetés birtokosa, többek között Pro Urbe Díj (1994-ben egyénileg; 1998-ban a Zrínyi Ilona Általános Iskola Kincskereső hagyományőrző munkacsoportjával közösen); 2018-ban Mester és Tanítványa Díj; 2020. Rauscher György-díj.

Dankó József elnöke és egyben aktív javaslattevője is a dorogi Helyi Települési Értéktár bizottságnak. Folyamatosan küldött javaslataival sokat tett azért, hogy városunk előkelő helyen szerepeljen a Megyei Értéktárban.

Számos publikációja jelent meg az Új Forrás és a Limes című folyóiratokban, a megyei könyvtár évkönyveiben, az említett Dorogi Füzetek sorozatban. Az 56. számnak teljes szerzője, bizonyítva rajongását a futball iránt: Dorogi válogatottak : válogatottak Dorogon címmel. Munkatársa-társszerkesztője volt a Komárom-Esztergom megye településtörténeti kalauza című monográfiának (1991). A Nemzeti alaptanterv helyi tantervéhez társadalomismereti tantervet és segédletet, szöveggyűjteményt készített Otthontól hazáig címmel két kötetben. Tanulmánnyal tisztelgett Zsolnai József oktatáskutató előtt. A Dorog Város Önkormányzata által időszakosan megjelentetett helytörténeti könyvsorozat köteteinek egyik író-szerkesztője, lektora. Alkotója volt a Dorogi sportpillanatok 1914-2014, továbbá az A zene és Dorog, a Gyógyszergyártók Dorogon, valamint a Kovács Lajos emlékkönyv című kiadványoknak.

„A siker, a hír jéghideg, ha a szívünkben senki képe nincs” – írja Ady…

„Sírt az ajtóm. Csöndben belépett
Valaki és nevetett,
Valaki, kiért sokat sírtam
S akit halottan is szeretek.”

Kovács Lajos, a barát, a munkatárs idén lenne 75 éves. A két barát, szellem így találkozik és ünnepel idén. Dankó Józsefet több évtizedes, folyamatos, szakadatlan, értékteremtő közösségi munkájáért, melyet rendkívüli alapossággal, elkötelezettséggel, hivatástudattal, kimagasló minőséggel és szerénységgel végez, a „Dorogiak Dorogért” Alapítvány 2024-ben díjazásban részesíti.

Gratulálunk az elismeréshez!

Fotók, forrás: dorog.hu