Esztergom

Mestereket avatott az iparkamara Esztergomban

A céhes hagyományok szerinti, ünnepélyes mesteravatót tartott Esztergomban a Komárom-Esztergom Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. A Szent Adalbert Központban rendezett ünnepségen 4 szakma képviselőjeként 24 mester vette át oklevelét. A mesterjelöltek a tatai mészáros céh 1775-ben készült ládája előtt tettek esküt.

A résztvevőket köszöntve Dr. Szerencsés László, a kamara elnöke elmondta, a mesterlevelek átadásának ceremóniája lassan 20 éves múltra tekint vissza. A külsőségek a régi, céges hagyományokat idézik, azonban a magasabb szakmai felkészültséget garantáló mestervizsgát már nem a tradíció, hanem a kor követelményei teszik fontossá.

A mestereknek megköszönte, hogy a napi munka mellett hetente több napot újra a tanulásnak szenteltek és belső igényt éreztek magukban arra, hogy tudásukat magasabb szintre emeljék, egyúttal kérte őket arra, hogy tudásukat adják át a következő generációnak és vállalják a tanulókkal való foglalkozást.

A kamara 2024-es-as mesteravatóján 4 szakmában 24 mesterjelölt vett részt, így az állam által támogatott képzésben hét fodrász és hét villanyszerelő, önköltséges képzésben pedig hat autószerelő és három festő-mázoló tapétázó vehetett át mesterlevelet. Az új mestereknek elsőként a kamara elnöke és Steindl Balázs, Esztergom megyei jogú város alpolgármestere gratulált, aki „atyamesterként” a ceremóniában is feladatot vállalt.

A résztvevőket köszöntve Czunyiné dr. Bertalan Judit, Komárom térségének országgyűlési képviselője elmondta, az avatás az utánpótlás nevelés szempontjából is nagy jelentőséggel bír, mert a mester cím birtokosa korszerű szakmai tudása mellett azokkal a pedagógiai alapokkal is rendelkezik, ami szükséges ahhoz, hogy magasabb színvonalon adhassa át ismereteit a tanulóknak.

Az ünnepségen a résztvevőket köszöntötte Erős Gábor, Esztergom térségének országgyűlési képviselője, valamint Kancz Csaba, Komárom-Esztergom vármegye főispánja.

A mesterek avatása után öt személynek adományoztak aranykoszorús mester címet. Zoltai Dániel, a kamara titkára elmondta, a cím adományozásához mesteri címmel kell rendelkezni, valamint legalább 30 év tevőleges szakmai múltat kell igazolni.

Az elismert személyek magatartása, jelleme példamutató kell legyen vállalkozó társaik, valamint a tanuló ifjúság számára egyaránt, megmutatva azt az igényességet, mely lehetővé teszi a saját és az elkövetkezendő generációk számára a feddhetetlen és követendő szakmaiság megtestesülését.

Az aranykoszorús mesterek részére kitüntető jelvényt, oklevelet és emlékplakettet adtak át. Az adományozó testület döntése szerint Aranykoszorús Mester címet vehetett át: Fail Brigitta fodrász mester, Géringer László autószerelő mester, Mohos András épületasztalos mester, Nyers László karosszérialakatos mester és Purgel Károly vízvezeték szerelő mester.

Képek és szöveg: KEMKIK

Megosztás