Idén már 240 fiatal álláskeresőknek nyújtott elhelyezkedést segítő támogatást, illetve képzési lehetőséget a GINOP_PLUSZ-4.1.1-23 Ifjúsági Garancia Plusz kiemelt stratégiai jelentőségű Pillér projekt vármegyei részprojektje. Mint ahogyan országszerte, így Komárom-Esztergom vármegyében is nagy sikernek örvend a program, mely lehetőségeket kínál a foglalkoztatás növelésére és a 15-29 év közötti korosztály bevezetésére, illetve visszakísérésére a munka világába.
Ahhoz, hogy a fiatalok minél rövidebb időt töltsenek munkanélküliségben, inaktivitásban, vagy tanulás nélkül, személyre szabott, szakmai segítséget kaphatnak a projekt keretében elérhető szolgáltatások és támogatások által a járási hivatalok foglalkoztatási osztályain. Nagy hangsúlyt kapnak a munkavállalási nehézségeket feltérképező, az akadályozó tényezőket kezelni hivatott, vagy éppen álláskeresésben segítséget nyújtó tanácsadási formák, de a bértámogatással történő elhelyezkedés, a felnőttképzés ideje alatt igényelhető juttatás, illetve a mobilitást ösztönző eszközök ugyancsak nagyban segítik a fiatalok munkavállalását. Ez utóbbin belül lakhatási támogatás, vagy a munkába járás költségeinek térítése is elérhető számukra bizonyos feltételek teljesülése esetén.
Ezen támogatási formák májusban váltak a célcsoport számára is elérhetővé hazánkban. Azóta Komárom-Esztergom vármegyében 240 fiatalt sikerült bevonni az Ifjúsági Garancia programba, az ő elhelyezkedésüket, munkavállalásukat, vagy éppen tanulásukat, képzésüket idén közel 250 millió forint szerződésben lekötött támogatási összeg segítette.
Mindemellett kiemelt figyelmet kap az elsősorban hátrányos helyzetű, inaktív fiatalok felkutatása, elérése. Annak érdekében, hogy a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal és járási hivatalai minél szélesebb körben megszólíthassák a célcsoportot, korábbi partnerkapcsolataik megújításával és további együttműködések megkötésével biztosítják a program népszerűsítését. A fiatalokkal foglalkozó, a 30 év alatti korosztályt a mindennapokban elérő és ismerő vármegyei szervezetek, intézmények, önkormányzatok nagy számban mutattak érdeklődést a projekt céljaira vonatkozóan. Ennek köszönhetően összesen 93 együttműködési megállapodás jött létre Komárom-Esztergom vármegyében, melynek keretében a partnerszervezetek saját eseményeiken népszerűsítik az Ifjúsági Garancia Plusz programot, esetenként pedig megjelenést biztosítanak a járási hivatalok foglalkoztatási osztályain ebben a projektben dolgozó munkatársaknak. Így szakmai eseményeken, rendezvényeken, vagy fesztiválokon is lehetőség adódik személyesen elérni a fiatal korosztályt és akár helyben történő személyes tanácsadást követően segíteni őket céljaik elérésében.
A fiatalok elérése mellett a munkáltatók megszólítása is prioritást élvez a program ismertetése és a hátrányos helyzetű csoportok foglalkoztatása iránti elköteleződés erősítése céljából. A nem dolgozó, nem tanuló és ezen belül a hátrányos helyzetű fiatalok foglalkoztatását vonzóvá teheti a bértámogatási lehetőség, melyet a munkáltatók 4, illetve 6 hónapra igényelhetnek. Többek között erről kaptak tájékoztatást Komárom-Esztergom vármegye nagyvállalatainak HR vezetői a GINOP_PLUSZ 4.1.1. Pillér program keretében szeptemberben szervezett Kerekasztal beszélgetésen.
Ugyancsak a térségi munkaerőpiaci igényeket igyekszik kielégíteni a jelenleg még hiányszakmákkal ellátható munkakörök feltöltése frissen képzett szakemberekkel. A program keretében a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal támogatható szakképesítéseket, részszakmákat, illetve szakmákat ajánl azok számára, akiknek egy új képesítés megszerzése jelenthet megoldást az elhelyezkedésben. Ráadásul a tanfolyam ideje alatt álláskeresést ösztönző juttatás is kapható, bizonyos feltételek teljesülése esetén.
Az elérhető képzések körét egy helyi igényfelmérést követően, a térség vállalkozásainak megkérdezésével, a Komárom-Esztergom Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával történt egyeztetést követően állította össze a Kormányhivatal, biztosítva azt, hogy ezen tanfolyamok valamelyikének elvégzésével jelentős esély nyíljon a tartós elhelyezkedésre.
A GINOP_PLUSZ 4.1.1-23 Ifjúsági Garancia Plusz kiemelt stratégiai jelentőségű Pillér projektről bővebb információ, illetve a támogatható képzések listája a kormányhivatal honlapján, valamint a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapjának vármegyei aloldalán található.
Az Európai Szociális Alap Plusz társfinanszírozásával, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósuló Pillér projekt Komárom-Esztergom vármegyében 1,78 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatásból segíti a nem dolgozó, nem tanuló (Not in Education, Employment, or Training, röviden: „NEET”) 15-29 év közötti, elsősorban hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatását a 2023. október 1 –2027. augusztus 31. közötti időszakban.