Hírek

Huszonnyolc férőhelyes bölcsődét építettek Tokod-Üveggyárban

November 27-én adták át az újonnan épített Mesevár Bölcsődét, amely a 2019-ben átadott Mesevár Óvoda mellett kapott helyet.

A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz programban megvalósított RRF-1.1.2-21-2022-00086 azonosítószámú projekt keretében a meglévő óvodaépület szomszédságában egy összesen 28 férőhelyes, 2 csoportos bölcsőde létesült Tokod-Üveggyár településrészen 419,99 millió forint európai uniós támogatás segítségével.

A Mesevár Óvoda és Mini Bölcsőde új telephelyeként létrejött intézmény 250 négyzetméter hasznos alapterülettel rendelkezik. A tervezéskor és a későbbi kivitelezésekor az energiahatékonyság fontos szempont volt, a megújuló energiaforrásoknak köszönhetően, illetve a környezettudatos műszaki megoldások révén az új bölcsőde fenntartási költségei hosszútávon is alacsonyak lehetnek.

A projekt során fontos elvárás volt az is, hogy az energiahatékony épület a településképbe is illeszkedjen. A bölcsőde megépítéséhez kapcsolódva 6 darab parkolóhely is létesült, melyből egy akadálymentesített. A mozgáskorlátozott személyekre való tekintettel a bölcsőde rendelkezik akadálymentesített mosdóval is, továbbá egyéb, az épület komplex akadálymentesítését szolgáló tevékenységek is megvalósulnak. A bölcsődéhez egy udvari játékokkal ellátott játszókert is tartozik, az ehhez kapcsolódó környezet kialakítása érdekében őshonos növényfajokat telepítettek. Az intézmény rendelkezik babakocsi- és kerékpártárolóval is, tálalókonyha is létesült, a kivitelezés mellett az elnyert támogatásból a szükséges modern eszközök beszerzése is megtörtént.

Az átadó ünnepségen Bánhidi László, Tokod polgármestere köszöntötte a szép számú megjelenteket. „Ez a mai nap nem csupán az épület falainak birtokbavételét jelenti, hanem sokkal inkább egy új kezdetet, amely jövőnk szempontjából elengedhetetlenül fontos értékeket hozhat. Ez a bölcsőde számunkra nem kizárólag egy új helyszín, egy új építmény, hanem a közösségünk szíve is, amit nagy szeretettel hoztunk létre.” – mondta a polgármester, majd hozzátette: „Az itt dolgozó pedagógus és szakember kolléganőim és kollégáim mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy településünk legifjabb lakói a lehető legjobb környezetben tanuljanak, fejlődjenek, és talán, ami a legfontosabb, hogy boldogan élhessék meg mindennapjaikat.” Ezután Bánhidi László megköszönte mindenkinek a munkáját, aki részt vett a beruházásban, majd Konfuciusz idézetével zárta szavait: „Ha egy évre tervezel ültess rizst, ha 10 évre tervezel ültess fát, ha 100 évre tervezel, oktasd és neveld a gyerekeket.”

„Ez az épület nem csupán egy épület, ez a kis lurkóknak a jövő. Mindig azt szoktam mondani, hogy a gyerekek a legtöbb idejüket abban az intézményben töltik, ahová a szüleik biztonsággal beadták őket” – mondta Erős Gábor, a térség országgyűlési képviselője, majd kiemelte, hogy erre az épületre igazán büszkék lehetünk, hiszen ebben az évben Komárom-Esztergom vármegyében az Év háza lesz. „Én bízok abban, hogy ha egy épület megépül, az csak egy része. Az igazi élet most fog kezdődni. És az nem más, mint a gyerekek zsivaja.” – ezekkel a szavakkal zárta gondolatait a képviselő.

Harmadikként Aknainé Szóda Krisztina, az intézmény főigazgatója járult a mikrofonokhoz, aki elmondta, hogy különös jelentőséggel bír számára ez a nap, hiszen a vendégek között köszöntheti édesanyját, aki 28 évvel ezelőtt, 1986-ban Tokod faluban adhatta át ennek a bölcsődének a székhelyintézményét, az óvodát. „Most, 2024-ben itt állhatok, abban a kivételes helyzetben vagyok, igaz, nem közvetlen utódjaként, de bővíthetem munkáját, és ugyanazzal az elkötelezettséggel adhatom át az óvodához tartozó korszerű és modern bölcsődét.” – jegyezte meg az intézményvezető asszony, majd kiemelte, hogy ez az új bölcsőde nem csak egy modern épület, hanem egy olyan hely, amely a legkisebbek fejlődését, a családok támogatását és a közösség jövőjét szolgálja.”

A beszédek után a jelenlévők a tokodi óvodások műsorát tekinthették meg, majd Szűcs László atya megáldotta az intézményt. Ezután emlékplaketteket adtak át azoknak, akik részt vettek a beruházásban, végül pedig átvágták a nemzeti színű szalagot is. Az ünnepség további részében Dankó Kristóf, az épület tervezője mutatta be a helyiségeket, akitől az érdeklődők az állófogadás során is kérdezhettek.