A hátrányos helyzetűek álláshoz juttatását tűzte ki célul a Megyei Foglalkoztatási Paktum 2021-2027 elnevezésű projekt. A megyei Foglalkoztatási Fórum és Irányító Csoport ez évi utolsó ülésén az aktualitásokról tárgyalt.
A vármegyeházán gyűltek össze a grémium tagjai, önkormányzatok képviselői, polgármesterek. A vármegye önkormányzata a kormányhivatallal és a Komárom-Esztergom Megyei Területfejlesztési Kft-vel konzorciumban valósítja meg a foglalkoztatási paktum programot. Főként ennek újdonságairól esett szó. Az elnöki asztalnál dr. Kancz Csaba főispán, Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke és Borsó Tibor alelnök foglalt helyet.
Dr. Kancz Csaba köszöntőjében a paktumprojekt előrehaladásáról tájékoztatott.
– 1,6 milliárd forint kihelyezéséről van szó. Ebben a munkaerőpiaci helyzetben ez komoly kihívást jelent, hiszen nehéz találni olyan, a foglalkoztatók elvárásainak is megfelelő hátrányos helyzetűeket, akik bevonhatók a munkaerőpiacra. Jelenleg ott tartunk, hogy 740 bértámogatást tervezünk, és több mint 140 foglalkoztatóval már szerződéseket tudtunk kötni, valamint közel 200 álláskeresőnek biztosítunk támogatásokat. Elindult és már lezárult a vármegyénkben az új egyéni vállalkozásoknak adható támogatási forma is, amelyben tőkejuttatásként 2 millió forinttal segítettük az indulókat. Most ősszel annyit módosítottunk ezen a programon, hogy hat havi támogatásban érhető el a támogatás, vagyis a minimálbér összegével tudunk a kezdő vállalkozásoknak lökést adni. A következő időszakban a képzés területén szeretnénk előre lépni. Nagyon fontos a hátrányos helyzetű munkavállalók kompetenciáinak erősítése a későbbi programba vonás érdekében, hogy képzéshez vagy támogatott álláshoz jussanak.
Popovics György, elmondta, hogy a vármegyei önkormányzat eddig operatív feladatokat látott el, nemrégiben azonban foglalkoztatást elősegítő tevékenységek megvalósítását is megkezdte. Három programrészt terveztek, melyet saját teljesítésben, illetve szolgáltatásvásárlás keretében látnak el.
A saját teljesítésű projekt foglalkoztatást elősegítő tevékenységeit (a FET-et) a pályázati projekt koordinátora, Baranyai Mihály mutatta be. A FET magába foglalja a munkáltatók érzékenyítését, a gazdaságilag inaktív lakosság felkészítését, kiadvány készítését, munkaerő-piaci beilleszkedést segítő programok szervezését, valamint az inaktív és hátrányos helyzetű személyek felkutatását, segítését. Ez legalább 120 olyan embert érint, aki több, mint három hónapja nem rendelkezik munkaviszonnyal, és nem regisztrált álláskereső. Ebből 85 fő részére kompetenciatérkép is készül majd, ami az egyéni erősségek és gyengeségek feltárásával segítheti a későbbi célzott elhelyezkedést. A munkáltatók között az önkormányzati és gazdasági szektor egyaránt megjelenik.
A tanácskozás végén az inaktív személyek felkutatásának és támogatásának lehetőségeiről, nehézségeiről tartott előadást Szaller Péter, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Közép-dunántúli régiójának munkatársa.
A paktumprojekt célcsoportját hátrányos helyzetűek alkotják: a 30 év feletti inaktívak, a 30 év feletti tartós munkanélküliek vagy tartós munkanélküliséggel veszélyeztetettek, valamint az 50 év feletti álláskeresők. A program fő tevékenységei a célcsoport számára foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások nyújtása, például mentorálás, tanácsadás és munkaerőpiaci információk biztosítása, valamint támogatások biztosítása a foglalkoztatás ösztönzésére, például bértámogatások, vállalkozóvá válást segítő támogatások és képzések finanszírozása. A program támogatja a munkáltatói igényeken alapuló képzéseket, amelyek során az ügyfelek havi megélhetési támogatásban is részesülhetnek.
Borítókép, forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat