A Széchenyi Terv Plusz keretében, a Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzata által vezetett konzorcium 440 millió Ft összegű európai uniós vissza nem térítendő támogatást nyert vármegyei turisztikai fejlesztések megvalósítására. A konzorciumi partnerség keretében megvalósítani tervezett projektcsomag egy nagyszabású hálózatos turisztikai fejlesztést valósít meg. A 440 milliós fejlesztés országos viszonylatban is meghatározó jelentőségű, kiemelkedő turisztikai értékkel bíró attrakció létrehozását célozza meg a meglévő természeti értékek, természeti örökség fenntartható aktív- és ökoturisztikai célú hasznosításával.
Az „Aktív turizmus fejlesztése” című felhívás keretében támogatást nyert „Kerékpáros túraútvonal-hálózat kialakítása a Súri-Bakonyalján” című, TOP_PLUSZ-6.1.4-23-KO2-2024-00002 kódszámú projekt konzorciumi partnerségben valósul meg, 9 partner aktív részvételével: Komárom-Esztergom Vármegye Önkormányzata (konzorciumvezető), Komárom-Esztergom Megyei Területfejlesztési Kft., Duna-Gerecse Turisztikai Nonprofit Kft., Ácsteszér Község Önkormányzata, Bakonybánk Község Önkormányzata, Csatka Község Önkormányzata, Kisbér Város Önkormányzata, Súr Község Önkormányzata, Réde Község Önkormányzata.
A projekt eredményeként létrehozásra kerül a Súri-Bakonyalján egy országos jelentőségű aktív turisztikai kerékpáros túraútvonal-hálózat mintegy 80 km hosszúságban, ezen belül 6 kiemelt kerékpáros pihenő- és információs pont kerül kialakításra Súr, Kisbér, Csatka, Ácsteszér, Réde, Bakonybánk településeken. A kialakítandó túraútvonal-hálózat szervesen csatlakozhat tágabb környezetéhez, például a Bakony és a Móri-árok kerékpárútjaihoz, turisztikai fejlesztéseihez.
Megtörténik az „Élményút” kitáblázása, kijelölése, nyomvonalfestése teljes hosszban, továbbá a táblázáson felül a kerékpáros „Élményút” által érintett érdekes pontokat bemutató táblák, a térségi kerékpáros útvonalhálózat egészének és az egyes településeknek a vonzerőit, attrakcióit ismertető információs táblák kihelyezésre kerülnek. A nyomvonal kijelölésén és kitáblázásán kívül a legszükségesebb szakaszokon stabilizálásra kerül az útfelület. Megállópontok létesülnek, ahol tervezetten zuhanyozási lehetőség, mosdó és télen temperált pihenőhelység is biztosítva lesz. A fogyatékkal élők csoportjai számára olyan speciális eszközök, túraeszközök beszerzésére is sor kerül, amelyek az útvonalat (vagy annak egy részét) számukra bejárhatóvá teszik.
A projektben szerepet kap képzési tevékenységként az aktív turisztikai hálózatban résztvevő szolgáltatók szemléletformálása, felkészítése szolgáltatásaik minősítésére, a turisztikai élménylánc teljessé tételéhez szükséges együttműködések kialakítása.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2027. december 31.