Mikor érdemes cégalapításon gondolkodni? Egyáltalán milyen lehetőségek vannak erre Magyarországon? Sokan játszanak a gondolattal, hiszen egy saját vállalkozás a szabadság és az önállóság ígéretével kecsegtet. Könnyen lehet, hogy nem járunk messze az igazságtól, igaz a nagy hatalom nagy felelősséggel is jár. Egy cég alapítása nem kifejezetten bonyolult folyamat, mégis érdemes professzionális segítséget kérni, annak érdekében, hogy a vállalkozás stabil lábakon álljon és mi tudjunk a legfontosabb dologra koncentrálni: a sikerre.
A cégalapítás nem kínál megoldást a világ minden problémájára, de van, amikor ez a helyes irány. Képzeljünk el egy embert, Kovács Gábort egy fiatal, ambiciózus programozót, aki éveken át multinacionális cégeknél dolgozott fejlesztőként. Bár szerette a munkáját, mindig érezte, hogy szeretne valami sajátot létrehozni, amit teljes mértékben ő irányíthat. A szabadidejében kezdett el fejleszteni egy applikációt, amelynek célja az volt, hogy a kis- és középvállalkozások számára egyszerűbbé tegye az ügyfélkapcsolatok menedzselését.
Miután látta, hogy egyre több cég érdeklődik a terméke iránt, Gábor úgy döntött, hogy otthagyja a fix állását, és saját vállalkozást indít. Egy Kft. alapítása mellett döntött, mivel ez a cégforma megfelelő volt számára: kevés tőkét igényelt, és nem kellett attól tartania, hogy a személyes vagyonát kockáztatja, ha a vállalkozás kezdeti nehézségekkel szembesül.
Az évek során a vállalkozása folyamatosan bővült, és ma már nemcsak Magyarországon, hanem több európai országban is jelen van. Gábor története bár kitalált, mindenkinek megvan arra a lehetősége, hogy saját maga is hasonló utat járjon be.
Egy saját cég rengeteg lehetőséget kínál azok számára, akik szeretnének függetlenek lenni és a saját szenvedélyükből építeni karriert. Egy vállalkozás tulajdonosa maga dönthet arról, hogy milyen irányba szeretné vinni a céget, hogyan osztja be az idejét, és milyen ügyfelekkel szeretne együtt dolgozni. Ezen kívül, a cég tulajdonosaként nemcsak pénzügyi sikerek érhetők el, hanem hosszú távon stabilitás is biztosítható.
Azonban a saját vállalkozás alapítása nemcsak az önmegvalósításról és a szabadságról szól. Egy cég megalapítása komoly döntés, amelynek számos jogi és pénzügyi következménye van. Az induláskor megfelelően kell felmérni, hogy milyen cégformát érdemes választani (pl. Kft., Bt., vagy akár egyéni vállalkozás), és fontos, hogy az üzleti terv is jól kidolgozott legyen.
Bár egy cég alapítása első pillantásra egyszerűnek tűnhet, valójában sok olyan részlet van, amelyeket érdemes szakértői szemmel is áttekinteni. Egy tapasztalt cégjogi tanácsadó vagy könyvelő segíthet a legmegfelelőbb cégforma kiválasztásában, és biztosítja, hogy minden jogi és adózási szempontból megfelelően járjunk el.
A következő szempontok miatt lehet érdemes szakértőt bevonni a folyamatba:
Szerencsére mindezért nem kell bankot robbantani. Pont azért, mert Magyarországon a cégalapítás nem kifejezetten bonyolult, csupán rendelkezni kell a megfelelő ismeretekkel számtalan ügyvéd, könyvelő vagy akár cég segíthet a cégjog útvesztőiben eligazodni. Az önállóság és a későbbi potenciális siker szempontjából viszont kiemelten fontos, hogy bizonytalan döntések és jogi szürke zónák helyett stabil lábakon álló, minden jogszabálynak megfelelő vállalkozással vágjunk neki a cégalapítás kínálat kalandnak.