Az 1848–49-es magyar szabadságharcot az orosz cári csapatok elképesztő túlereje által leverték, amely a Világosi fegyverletétellel ért véget. Ezt követően a hadifoglyokat átadták a bécsi udvarnak, amely a nem sokkal korábban választott új császár, Ferenc József jóváhagyásával kegyetlen megtorlással állt bosszút a függetlenségéért harcoló Magyarország politikai és katonai vezetőin, de a polgári lakosságot sem kímélte. Ennek kiemelt részeként, Aradon tizenhárom honvédtábornokot, Pesten pedig a szabadságharc miniszterelnökét 1849. október 6-án kivégezték. Emlékcikkünk egyben a szabadságharc valamennyi áldozata előtt is tiszteleg.
Az 1849-es dicsőséges Tavaszi hadjárat kézzelfogható közelségbe hozta hazánk végleges felszabadulását a Habsburg birodalom igája alól. A magyar csapatok és felkelők katonailag és erkölcsileg egyaránt győzelmet arattak a császári erők felett. Márcsak a szálak elvarrását kellett volna beteljesíteni, midőn honvédseregeink Bécsbe történő bevonulással, majd a diplomáciai tárgyalások lefolytatásával szentesíteni Magyarország függetlenségét. Azonban a fentebb említett tavaszi hadjárat sikeres kiteljesedésének első nagy mérföldkövének számító győztes Komáromi csatát követően a császár végső mentsvárként az orosz cárhoz fordult katonai segítségért. Az osztrák császárt védő és éltető körök nem szívesen beszélnek arról, sőt valótlanságként állítják be, miszerint Ferenc József Miklós előtt térdre borulva és kezet csókolva esedezett a segítségért. A cár végül beleegyezett és 200 ezres sereget küldött a magyarok ellen. Ez a fordulat megpecsételte a szabadságharc végkimenetelét, noha elsőként a honvédsereg bátran szembefordult az új ellenséggel is.
Egy fennmaradt honvédzászló a szabadságharc ereklyéi sorából (forrás: Flags Of The Hungarian War Of Independence In 1848 49 online)
Több csatára és ütközetre is sor került a cári csapatok és a magyarok között, amely során kisebb-nagyobb sikerek is születtek, azonban nyilvánvalóvá vált, hogy ekkora méretű és erejű hadsereg ellen hosszútávon nem kerekedhetnek felül. Nem beszélve arról, hogy az orosz invázió megindulásakor jelentős osztrák erők felszabadultak nyugaton, ezáltal a magyar fél két tűz közé került. A magyar csapatok mindent megpróbáltak és Erdély felé indulva igyekeztek egyesíteni erejüket. Azonban véglegesen is be kellett látniuk, hogy nem lehet esélyük és csak idő kérdése, mikor örli fel az ellenség hatalmas túlereje őket. Kossuth Lajos kormányzó teljhatalommal ruházta fel Görgei Artúrt, aki a Haditanács jóváhagyásával fájó szívvel meghozta az egyetlen észszerű, egyben bölcs döntést, amely a harcok beszüntetését és a fegyverletételt jelentette. Azonban tettével egyben nyomatékosítva üzent is, ugyanis a fegyverletétel az orosz hadseregnek szólt, s nem a bécsi udvarnak adta meg magát. A fegyverletétel önmagában is rengeteg emberéletet mentett meg az értelmetlen pusztulástól, ugyanakkor egy későbbi felkelésnek, a szabadságharc újra történő kirobbantásának megmaradhatott a reménye és esélye. A fegyverletételre 1849. augusztus 13-án, délután 3 órakor került sor a Világoshoz közeli Csigérszőllősön, amelynek egyik fontos záradéka volt, hogy a magyar harcoló felek csakis a orosz túlerő miatt, az orosz cári csapatok előtt tették le a fegyvert, mégpedig annak az ígéret értelmében, hogy a magyar sereg katonáin és vezetőin nem állnak bosszút és méltányosságra számíthatnak. Maga, a békeszerződés aláírására a magyar és az orosz fél között a világosi Bohus-kastélyban zajlott. A fegyverletétel ellenére egyes csapatrészek még augusztus közepét követően is hadban álltak és harcoltak, Klapka György tábornok vezérletével pedig Komárom vára egészen szeptember végéig kitartott és véglegesen csak október 5-én adták fel és hagyták el az erődrendrendszert, mégpedig jelentős engedményeket nyerve. Klapka nem csak a védsereg részére, de a teljes magyar hadsereg és hazánk számára is igyekezett kedvező feltételeket kicsikarni, az osztrák fél azonban csak a várvédőkre vonatkozó követeléseknek tett eleget.
A szabadságharcunk utolsó nagy összecsapása, a Temesvári csata 1849. augusztus 9-én (forrás: Wikimédia Commons)
A bécsi udvar ennek ellenére kegyetlen bosszút készített elő, amelyben a korábban táborszernaggyá kinevezett Julius Jacob von Haynau teljhatalmat kapott. Haynau anyai ágon svájci zsidó származású, aki IX. Vilmos hassen-kasseli tartománygróf házasságon kívül született fia volt. Később nemesi rangra emelték és bárói címet kapott. Az osztrák császári hadsereg tisztjeként különös kegyetlenségei által híresült el. Többek között a „brescai hiéna” gúnynévvel illették. A magyar vezérkari tisztek esetében nem csak a halálos ítéleten volt a hangsúly, de katonatisztekhez méltatlan módon rendre akasztást szabott ki halálnemként. Ezen megtorló intézkedések első számú áldozata lett az Aradon kivégzett tizenhárom honvédtábornok is. Közülük négyüknek végül golyó általi halálra változtatták az ítéletét, akárcsak Batthyány Lajos volt miniszterelnök esetében is. A kivégzés napját tudatosan választották, ugyanis a magyar szabadságharc hatására előző év október 6-án Bécsben kitört a forradalom, amelyet csak a hónap végére sikerült vérbe fojtani.
A Világosi fegyverletétel korabeli grafikán (forrás: Wikimédia Commons)
A szabadságharc leverését követő bosszúhadjárat során kivégzett honvédtisztekre mért ítélet minden szempontból nézve galád és jogtalan megtorlás volt. A fő hivatkzási alap, miszerint zömében egykor a császári seregben szolgált katona árulása, esküszegés és felségsértés vádja volt, azonban valamennyien V. Ferdinándra tettek esküt és nem a menet közben kinevezett új császárnak, Ferenc Józsefnek. Felvetődik az a kérdés is, hogy mennyiben bűnös az a katonaviselt személy, aki hazája függetlenségéért fordul azok ellen, akiket korábban szolgált? Egy valódi uralkodónak tudnia kell kegyelmet gyakorolnia, s még amennyiben valóban a saját szemszögéből tekintve jogosnak is érezné a megtorlást, éppen a hatalmából eredően példát mutathatna emberségből, s mint a kereszténység zászlóvivője, gyakorlatban is alkalmazhatná a krisztusi megbocsájtást. Nem csak a magas erkölcsi szint igazolását erősíthetné, de diplomáciai síkon is előnyt kovácsolhatna. Arról nem beszélve, hogy milyen kétes alapon vezényelték le a véres bosszút, hiszen nem legyőző és legyőzött viszony állt fent, hanem egy kivülálló katonai erőnek, idegen beavatkozásnak köszönhette az így megvalósult látszatsikerét. A cári csapatok fővezére és maga az orosz cár is külön kérelmezte a hadifoglyokkal szembeni tisztességes eljárást. Részben ennek függvényében és ígéretében adták át a magyar hadifoglyokat a császáriaknak. A nagyfokú megtorlásokkal Ferenc József és a bécsi udvar csak a hitványságát és erkölcstelenségét erősítette, a szövetségesének tett ígéretének megszegése, semmibe vételével pedig mindezt csak tetézte. A bíráskodó és ítéletet kiszabó fél a lehető legostobább módon főként magának árt, amennyiben ellenfeleit, ellenségeit mártíromságra emeli. Egyben egy hatalom a maga gyengeségét igazolja a túlzott kegyetlenkedéssel. Azonban a valódi esküszegést éppen a bécsi udvar, élén a császárral követte el, amikor az általa jóváhagyott Független Magyar Kormányt és a Magyar Alkotmány szenetesítését visszavonta és fegyveres erőket küldött Magyarország ellen. Hiszen amennyiben nem így cselekednek, kis sem robbant volna a szabadságharc.
Az aradi várbörtön a XIX. század közepén (forrás: Digitális Képarchívum online)
Azonban a hóhérok is meglakoltak, s nem csak azért, mert széles néptömegek körében szitokká és megvetés tárgyává lett a nevük. A megtorlásokban résztvevő három főszereplő élete komor jövő elé nézett. Haynau csak alig több, mint három és fél évvel élte túl a halálba küldötteit. Előbb Londonban jártakor felismerték és a helybéliek csúfosan bántalmazták. Kezdetben minden kezükbe kerülő dologgal megdobálták, majd ütlegelték és a bajuszánál fogva húzták az utcán. Minden valószínűség szerint lincseléssé fajult volna a dolog, de Haynau egy kocsmába tudott menekülni és elbújni a felbőszült tömeg elől, miközben a kocsmáros sűrgősen értesítette a rendfenntartókat. Van, s talán nem is kis sorsszerűség abban, hogy halála éppen a magyar forradalom évfordulójára virradó napot megelőző éjszaka érte. Szélütés tünetei között rogyott össze, s mivel holtnak nyilvánították, a halottasházba szállították, ahol boncolására került sor. Azonban a koponyatető eltávolítása közepette szembesült a boncorvos azzal, hogy az illető még él. Három évig volt csak életben a másik főhóhér, Felix zu Schwarzenberg birodalmi miniszterelnök és külügyminiszter, aki 51 évesen telejesen váratlanul hunyt el, mégpedig magyar szemszögből nézve a szabadságharc döntő jelentősségű dicsőséges Isaszegi csata évfordulóját megelőző napon. Noha Ferenc József császár ellentétben igen magas kort megélt, viszont közvetlen családtagjainak tragikus elvesztései sújtották. Mindössze két esztendősen halt meg elsőszülött gyermeke, Zsófia, mégpedig 1857-ben, szinte napra pontosan Buda várának magyarok által történő visszafoglalásának évfordulóján. A halál helyszíne pedig történetesen Buda volt, mégpedig a vár. Rudolf fia is igen fiatalon, 30 évesen hunyt el, a hivatalos narratíva alapján öngyilkos lett. A császár magánéletbeli problémáit tetézte, hogy a látszat ellenére, nem volt jó a házassága. Felesége, Erzsébet, a magyarok Sisije pedig gyilkosság áldozataként vesztette életét 60 évesen. Idősebb öccsét, Ferdinánd Miksát 34 esztendős korában a felkelők végezték ki Mexikóban. A középső fivére, a betegeskedő Károly Lajos Palesztínában próbálta a gyógyulást keresni, s miután ivott a Jordán vizéből, fertőzés következtében elhunyt. Huga, Mária Anna Karolina kisgyerekként halt meg, egy öccse pedig halva született. Legifjabb öccse, Lajos Viktor homoszexuális lett és a sorscsapások még koránt sem a teljesség igényével lettek megemlítve.
Az Aradi Vértanúk emlékműve Aradon – Huszár Adolf szobrászművész alkotása (forrás: Romkat.ro online)
Az Aradi Vértanúk listája és az általuk elhangzott utolsó mondatok
A Batthyány-örökmécses a főváros V. kerületében, a Báthory és Hold utca által határolt téren (forrás: Halasi Zsolt online oldal)
Ugyancsak október 6-án halt mártírhalált a 42 éves gróf Batthyány Lajos miniszterelnök, akit golyó általi kivégzésre ítéltek Pesten. Utolsó mondata így hangozott: „Éljen a haza! Rajta, vadászok”. Halálának helyén állította később az utókor a Batthyány-örökmécsest. Az aradi vértanúk misztériumát emeli, hogy az apostolokhoz hasonlóan tizenkettő plusz egy volt a számuk (Jézus közvetlen tanítványai a 12 apostol és a tizenharmadik, a főapostol, maga Jézus Krisztus), akik Batthyány Lajossal kiegészülve pedig a Golgota állomásainak számát adják. A köztudatban főleg a tizenhármak maradtak meg, azonban valójában tizenhat tisztet végeztek ki Aradon, de különböző időben. A további három tiszt mártírhalálára három eltérő napon került sor.
Az október 6-án kivégzett mártírok emlékműve Sarkadon (forrás: Minden, ami magyar online)
Elsőként még augusztus 22-én kötél általi ítéletet hajtottak végre a 36 esztendős Ormai Norbert ezredesen, aki a vadászezredek főfelügyelője volt. Az osztrák származú Ormai ezredes Norbert Auffenberg néven született a csehországi Dobřanyban. Korábban a császári 31. sorgyalogezrednél szolgált alhadnagyi rangban. 1840-ben részt vett a császárellenes összeesküvésben Galíciában, amely következtében 14 évi várfogságra ítélték. A független magyar kormány megalakulásakor a munkácsi várbörtönben töltötte büntetését, azonban a Kormány a bécsi udvar által bebörtönzött politikai foglyokat szabadon engedte. Így szabadult Ormai is, aki nyomban felajánlotta szolgálatait Lázár Vilmos hadügyminiszternek, majd a szabadságharc kitörésekor csatlakozott a magyar sereghez. Ifjú házas volt, esküvőjére 1849 május végén került sor. Külön tragédiája, hogy kivégzésekor felesége már várandós volt születendő fiukkal. Tőle is fennmaradt egy idézet, amelyet a honvédsereghez történő csatkozásakor foglalt írásba: „Szívemből érzem és teljes lelkemből értem szülő hazám hívó szavát és érette utolsó csepp véremet fel fogom áldozni”
Az aradiak emlékműve Somoskőn (forrás: szoborlap.hu)
Október 25-én került sor a Széphalom községben született 29 éves Kazinczy Lajos honvéd ezredes golyó általi kivégzésére, aki a neves író és nyelvújító, Kazinczy Ferenc fia volt. Korábban hadapródként szolgált a császári 9. huszárezredben, majd tiszti rangot kapva Bécsbe helyezték. Azonban 1842-ben kilépett a császári hadseregből. 1848 tavaszán csatlakozott a szerveződő honvédsereghez és a szabadságharc szinte minden jelentős ütközetében részt vett, többek között a pákozdi, a schwechati, a szolnoki, a ceglédi és a nagysallói csatákban. Utóbbiban mutatott hősiességéért katonai érdemrendet kapott és kinevezték hadosztályparancsnoknak. Az utolsó aradi vértanú a 42 esztendős Egerben született Lenkey János honvéd tábornok volt, akinek halálára 1950. február 8-án került sor. Lenkey korábban a császári hadsereg 6. huszárezredében teljesített szolgálatot. Egységével 1848 tavaszán Galíciában állomásozott, ahol tanúja volt a lengyel felkelés brutális leverésének, amely során feloldhatatlan nézeteltérésbe került a felettesével. Ezt követően két tisztes társával és a századával Magyarországra szökött. A császáriak kérték a kiadatását, amely komoly diplomáciai súrlódást generált. A magyar fél nem kívánta kiadni, azonban félő volt, hogy a korábban kieszközölt magyar katonák ausztriából és a birodalom távoli részeiből történő hazarendelésének a jóváhagyása meghiúsul. Végül Lázár Vilmos hadügyminiszternek sikerült elsimítani az ügyet azzal, hogy majd ők megbüntetik Lenkeyt, akit a délvidékre küldtek a szerb felkelők fékentartására. Lenkey parancsnoksága alá kerültek Rózsa Sándor önkéntes betyárjai is. A Tavaszi hadjárat idején Komárom várában is szolgált. Az aradiak perében reá is halálbüntetés várt volna, azonban a vizsgálati fogság során mentális betegség jeleire hivatkozva, ügyét felfüggesztették, s az aradi várbörtönben érte a halál.
A Magyar Posta díszkiadású bélyege (forrás: Anyanyelvápolók Szövetsége, online)
A bécsi udvar Haynau vezetésével futószalagon gyártotta a hálálos ítéleteket, amelynek megjósolni sem lehetett volna a végső mértékét. Azonban a sorozatos megtorló kivégzések hatalmas nemzetközi felháborodást váltottak ki és jelentős nyomást gyakoroltak Bécsre. Az orosz cár és a katonai vezérkar is rosszallását fejezte ki. Ez végül meghátrálásra késztette a császárt, aki kénytelen volt leállíttatni a kivégzéseket, s több esetben is katonai vezetőkkel és polgári személyekkel szemben a már meghozott több száz halálos ítéletet bebörtönzésre változtatták. Ettől függetlenül is mértéktelenül nagyszámú volt az addig is végrehajtott kivégzettek sora. A várbörtönök megteltek és még a közkatonák közül is rengeteget ítéltek a birodalom Magyarországtól távoleső részeibe történő katonai kényszerszolgálatra. Jelentős volt a bujdosásra, vagy emigrációba kényszerültek száma is, köztük rengeteg tiszt és maga Kossuth Lajos is. Kossuth nem az életét féltette, hiszen a szabadságharc leverését követően kész volt önkezűleg végetvetni életének, azonban személye kulcskérdésnek számított a függetlenségi törekvések folytatása terén és a haza sorsa, jövője szempontjából egyaránt. A kormányzó kiemelkedő államférfiként, kora legjelentősebb személyeként garanciát jelentett minden téren. Nem beszélve arról, hogy mind a hazai, mind a nemzetközi közvélemény szemében elismert és hiteles vezetőként élt mindvégig. A megemlített tizenhat mártír, különösen az október 6-án kivégzettek még csak-csak élnek az emlékezetben, azonban a rengeteg további áldozat is feltétlen érdemes arra, hogy legalább nevük fennmaradjon.
Az aradiak legelső gyászjelentése (forrás: Arcanum)
Haynau még a szabadságharc leverését megelőzően megkezdte vérgőzös bosszúhadjáratát. A szabadságharc kivégzés általi első áldozatai Mednyánszky László őrnagy és Gruber Fülöp tüzérhadnagy voltak, akiket Haynau június 5-én akasztatott fel Pozsonyban. Nem sokkal később Rázga Pál pozsonyi lelkészt, továbbá egy testvérpárt, Nagy Bálint és Nagy Ákos honvédtisztetek agyonlövette. A megtorlás során két egyházi személy következett, mégpedig Streith Miklós boglári plébános és König Mór káplán. Mindkettőre akasztást mért, azonban az utolsó pillanatban a plébános kötél általi kivégzését golyó általira változtatták, míg a káplánt túl fiatal kora miatt mégsem végeztethették ki, helyette 15 év várbörtönre ítélték. A legelképesztőbb ötletének egyikeként, az Arad környékéről 50 ezer hadifoglyot összetereltette volna és ágyúval addig lövetné őket, amíg egy is mozdul még. Miután a tervről tudomást szerzett néhány osztrák főember annyira elborzadt mindezen, hogy megtiltották a bestiális mészárlás végrehajtását.
A megtorlások során a már említetteken felül kivégzettek listája, akikről sikerült igazolható dokumentumot fellelnem:
Borítókép: Az Aradon kivégzett tizenhárom honvéd tábornok portréival díszített emléklap (forrás: kurultaj.hu online – Október 6. – az aradi vértanúk emléknapja)
Felhasznált irodalom
Szabó Gyula