Az allergia napjainkra valódi népbetegséggé vált Magyarországon. Egyes adatok szerint a lakosság több mint negyede küzd valamilyen allergiával, minden tizedik ember számára pedig kifejezetten a parlagfű pollenje okoz nemkívánatos tüneteket. A globális felmelegedés és a légszennyezés ráadásul csak fokozza a problémát. A melegebb, nedvesebb telek hosszabb pollentermelést eredményeznek, míg a légszennyező anyagok rátapadnak a pollenszemcsékre, így azok könnyebben utat találnak maguknak a szervezetünkbe a nyálkahártyán keresztül.
A parlagfűszezon kezdetén az LG szakértői összegyűjtöttek néhány tippet, amellyel magunk is sokat tehetünk annak érdekében, hogy ezt az időszakot a lehető legkevesebb kellemetlenséggel vészeljük át.
Tervezzünk előre és utazzunk, ha tehetjük
Figyeljük rendszeresen a pollenjelentéseket, és ha módunkban áll, a legnagyobb pollenkoncentrációjú időszakokban utazzunk el tisztább levegőjű vidékre – például hegyekbe vagy vízpartra – hiszen a tengerszint feletti területeken és a vízpartok közelében általában alacsonyabb a pollenkoncentráció. Ha nyaralni megyünk, válasszunk olyan időszakot és helyszínt, ahol a parlagfű pollenje kevésbé van jelen. Tájékozódjunk előre az úti célunk pollennaptárja alapján is.
Öltözködés és tisztálkodás
Hazaérkezéskor lehetőleg azonnal cseréljük le a ruhánkat, és tegyük a szennyestartóba vagy a mosógépbe, de semmiképp se hagyjuk a hálószobában. Mossunk alaposan kezet, öblítsük le az arcunkat langyos vízzel, és tisztítsuk meg az orrunkat is. Mivel a hajunk igazi pollencsapda, ne halogassuk a hajmosást sem. Ha nagyon magas a pollenkoncentráció, fontoljuk meg fejfedő viselését a szabadban. Este zuhanyozzunk le, hogy az esetlegesen a bőrünkön és a hajunkban ragadt polleneket eltávolítsuk ágyba fekvés előtt.
Alapos és rendszeres takarítás
Porszívózzunk gyakrabban, lehetőleg olyan készülékkel, ami képes a mikroszkopikus méretű részecskéket is felfogni. Mossuk fel a padlót hetente többször, és portalanítsunk minden felületet rendszeresen nedves törlőkendővel. Fordítsunk figyelmet a függönyök, szőnyegek tisztítására is, vagy akár fontoljuk meg, hogy a pollenszezon idejére eltávolítjuk ezeket. Az elektromos készülékek – ventilátorok, légkondicionálók szűrőit – se felejtsük el időnként tisztítani.
Textíliák fokozott tisztántartása
Mossunk gyakrabban ágyneműt, a párnahuzatot legalább hetente egyszer tegyük mosógépbe. Ma már léteznek olyan készülékek, amik a gőz erejével rendkívül hatékonyan képesek megbirkózni a mikroszkopikus szennyeződésekkel: a Steam™ technológiával ellátott LG mosógépek a ruhákban és plüssjátékokban megbújó allergének 99,9%-át is eltávolíthatják. A szárítást végezzük beltérben vagy szárítógéppel, ne teregessük a ruhákat a szabadban, ahol újra megtapadhatnak rajtuk a pollenek. Lehetőség szerint használjunk anti-allergén ágyneműhuzatokat és matracvédőt.
Otthoni levegőminőség javítása
Szellőztessünk este vagy kora reggel, amikor alacsonyabb a pollenkoncentráció. Ez általában hajnali 3-5 óra között, illetve eső után a legideálisabb. Szerezzünk be egy minőségi légtisztítót vagy egy légkondicionálóval kombinált légtisztító készüléket. A modern berendezések képesek kiszűrni a mikroszkopikus méretű részecskéket is, és akár fertőtlenítő funkcióval is rendelkezhetnek. Például a DualCool rendszerű légkondicionálók képesek 1 mikronos méretű (PM 1.0) részecskéket is kiszűrni.