Az önkéntes mentőszervezetek megalakítását és működésük szervezett kereteinek megteremtését tizenkét évvel ezelőtt kezdeményezte a katasztrófavédelem. A központi, majd a területi rendeltetésű mentőszervezetek megalakítása és minősítése után a járási és települési szintű szervezeteket hívták életre. Ezek a csapatok ma már jól kiegészítik a hivatásos katasztrófavédelem egységeinek munkáját, képesek a hivatásosok irányításával hatékonyan működni.
Az önkéntes mentőszervezetek fejlesztésének elsődleges célja a települések önvédelmi képességének erősítése volt. A szervezetek bevonásával emelkedik azoknak a száma, akik helyben szerepet tudnak vállalni a károk, különös tekintettel a viharkárok felszámolásában és a helyreállítási munkálatokban. Jelenleg országosan több mint húszezer önkéntes áll beavatkozásra készen az emberek biztonsága érdekében.
A mentőszervezetekben tevékenykedők létszámának növekedésével arányosan beavatkozásaik száma is emelkedett, tavaly összesen 3.360 katasztrófavédelmi műveletben vettek részt az önkéntes mentőszervezetek.
Térségünkben az alábbi szervezetek kapnak támogatást:
- Tokod Települési Önkéntes Mentőcsoport, Tokod Önkéntes Tűzoltó Egyesület: 425.419 Ft.
- Sárisáp Települési Önkéntes Mentőcsoport, Önkéntes Tűzoltó Egyesület Sárisáp: 150.000 Ft.
- Süttő Települési Önkéntes Mentőcsoport, Süttői Önkéntes Tűzoltó Egyesület: 198.403 Ft.
- Nyergesújfalu Települési Önkéntes Mentőcsoport, Nyergesújfalu Önkéntes Tűzoltó Egyesület: 125.100 Ft.
Országosan száznyolcvanhét önkéntes mentőszervezet jut központi forrásból pályázati támogatáshoz. A részletes pályázati eredményeket a kapcsolódó dokumentum tartalmazza.
Borítókép, forrás: Katasztrófavédelem