Június 7-én, pénteken a dorogi vállalkozások és vállalatok vezetőit, képviselőit köszöntötték a művelődési házban. Idén fennállásának 100. évfordulóját ünnepli a Molnár Söröző, amely alkalomból a vezetőségnek elismerést adtak át. Az önkormányzati beruházások, felújítások legfőbb támogatója a Baumit Kft., az értékteremtő munkáért Pro Urbe Díjat adományoztak a cég vezetőségének.
Az eseményen először Kovács Tamás, a Dorog Város Barátainak Egyesülete (DVBE) elnöke szólalt fel, aki vetítettképes előadás során mutatta be a 100 éves Molnár Söröző történelmét. Kovács Tamás elmondta, hogy Puchner Márton 1924-ben Dorog centrumában építette fel a vendéglátóhelyet, melyet Puchner kocsmaként kezdett üzemeltetni. Az akkori kocsma piaconnapokon már meleg étellel is várta vendégeit. 1945-ben viszont tragédia történt, Puchner Márton feleségével és Alajos fiával Dorog határában kocsival egy német aknára futott. A balesetet csak a fiú élte túl. Ekkor 1945 és 1947 között a fiú gyámjai, a nagynéni és a nagybácsi vitték tovább a vállalkozást. 1947-ben kitelepítik Puchner Alajost és családját, így az öröklés nem következhetett be. Márton lánya, Anna, közismertebb nevén Nusi néni veszi át a vállalkozást fiával, férjével, Perényi Jánossal. 1950-ben a családi vállalkozást is utoléri az államosítás. A sörözőt beolvasztják a Budapest és Vidéke Vendéglátói Vállalatba, majd később a Tatabányai Megyei Központú Kristályvendéglő Vállalatba. Az üzletet ettől függetlenül Puchner Anna viszi tovább, de férjét áthelyezik a Tárna Vendéglőbe. Az akkori szabályok szerint ugyanis összeférhetetlen családon belül közös üzletet vinni. 1968-ban külső-belső átalakítás alá kerül az épület, új nevet is kap, és Sramli Vendéglőként működik tovább. A szabályok változása után visszakerül a férj ide, mint üzletvezető, és meleg konyhát is kezdenek újra üzemeltetni. A házaspár 1979-ben megy nyugdíjba, innentől 1986-ig több üzemeltetőről is tudunk, de sajnos nem visszakövethető a személyük. 1986-ban, mint bérlő jelenik meg a kocsma életében a Molnár család, Molnár Albert családfő vezetésével. Egészen 1989-ig bérlik az épületet, majd a rendszerváltással elindul a privatizálás folyamata, mely során 1991-ben először licitet nyernek, majd 1992. december 12-től meg is veszik az épületet. Zárásként Kovács Tamás érdekességként hozzátette, hogy a tulajdonos szeretné megtartani az épület eredeti Puchner megnevezését, de a régi tulajdonos valószínűleg érzelmi okokból ezt megtagadja. Így a kocsma azóta is Molnár Sörözőként működik.
Az előadás után Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke elismerést adott át a Molnár Söröző vezetőségének, Molnár Albertnek és lányának, Molnár Henriettnek. „100 év nagyon komoly idő, négy emberöltő. Minden ilyen időszak lenyomtat hagy az emberekben, a településekben, a szervezetekben és az intézményekben is. Itt is volt családi tragédia, szocialista időszak, majd egy felvirágzás, miután a jelenlegi tulajdonosokhoz került a vállalkozás. Reméljük, hogy a család még generációkon keresztül viszi tovább a vállalkozást” – jegyezte meg Popovics György.
Ezután Erős Gábor, a térség országgyűlési képviselője méltatta a vendéglátóhelyet. Elmondta, hogy a 100 évről a 70-es és a 30-as jutott eszébe. „A hetvenes szám azért, mert 1924-ben alakult meg a söröző, én pedig 1994-ben hallottam először a helyről, méghozzá Esztergomban egy kispályás labdarúgó bajnokságon, ahol Molnár Söröző néven indult egy csapat. A harmincas szám pedig azért, mert mindez 30 éve volt. Amire pedig büszkék lehetnek, hogy 30 év után is itt van a Molnár Söröző” – jegyezte meg a képviselő.
Dr. Tittmann János, Dorog polgármestere elmondta, hogy a Molnár Sörözőnek sok mindent köszönhetnek. Kiemelte, hogy a kocsmárosi tisztség nagyon komoly társadalmi felelőségkör, hiszen a kiszolgálás mellett rengeteg mennyiségű és minőségű információval találkoznak, amelyhez türelemnek kell társulnia. A beszéde után a Molnár családnak egy kollázst adott át, ami bemutatja a Molnár Söröző történetét.
A méltatások után az esemény második részében dr. Tittmann János vetített képes előadást tartott Dorog gazdasági életének történetéről, a bányászattól kezdve egészen a napjainkig. Kiemelte, hogy a mai napon Pro Urbe Díjat is átadnak. Ez pedig a második olyan Pro Urbe Díj lesz, amit vállalat vehet át Dorogon. A közösségért végzett munkáért az elsőt 1997-ben a Richter Gedeon kapta, a másodikat pedig a mai napon a Baumit Kft., mint az önkormányzati beruházások, felújítások legfőbb támogatója. A díjat az önkormányzat nevében dr. Tittmann János adta át Járomi Judit ügyvezető igazgatónak.
Járomi Judit így nyilatkozott: „Hatalmas megtiszteltetés, hogy átvehettem a Pro Urbe Díjat a Baumit Kft. nevében. Ez az elismerés annak a bizonyítéka, hogy közös erőfeszítéseink révén hozzájárulhatunk Dorog város fejlődéséhez és szépüléséhez. Köszönjük a városnak! Az uszoda felújítása a Baumit Szívvel-lélekkel Programunk részeként jöhetett létre, mely keretei között időről időre azt vállaljuk, hogy egy-egy gyermek- vagy közintézmény felújítását Baumit anyagokkal támogatjuk.”
Az esemény zárásaként a jelenlévőket a polgármester meginvitálta a felújított uszoda átadójára, melyről a következő cikkünkben olvashatnak.