Harmincnégy szervezet felkérésével újjáalakult a hátrányos helyzetűek felzárkóztatását célul kitűző Vármegyei Felzárkózási Fórum a vármegyeházán.
Romák, mélyszegénységben élők, idősek, nők, gyermekek, fogyatékkal élők. A felsoroltakat segítő szervezetek, önkormányzatok, nemzetiségi önkormányzatok, intézményfenntartók, szakképzők, gazdasági érdekképviseletek képviselői foglaltak helyet kedden délelőtt a vármegyeháza dísztermében. A harmincnégy meghívottból harmincan jöttek el, és írták alá a Vármegyei Felzárkózási Fórum alapító okiratát, a többiek később csatlakoznak. Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke és Borsó Tibor alelnök, a fórum levezetője, valamint dr. Kancz Csaba főispán köszöntötte őket.
Popovics György kiemelte, hogy a vármegyei önkormányzat hat-hét éve foglalkozik különböző projektek keretében a közszolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférést javító dokumentumok létrehozásával. Ezek azért fontosak, mert vármegyénkben az önkormányzatok csak ezek alapján tudnak majd pályázni a szociális felzárkóztatást előmozdító Európai Uniós projektekre. Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy a vármegyei önkormányzat egyébként is elkötelezett a hátrányos helyzetűek segítésében. „Ez részünkről önként vállalt, de nagyon kedves feladat, legyen szó akár a romákról, az idősekről, a nőkről, a nagyon fiatalokról, a szellemi vagy testi fogyatékosságokkal élőkről. Kötelességünk, hogy olyan körülményeket teremtsünk, amelyek mentén a különböző szervezetek, akik ezzel akarnak foglalkozni, hozzájuthassanak a megfelelő forrásokhoz. A korábban lerakott alapot szeretnénk most szélesíteni.” – jegyezte meg.
Borsó Tibor alelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban, a TOP-ban is nagyon komoly eredményeket ért el a vármegye a hátrányos helyzetűek életkörülményeinek javításában. E mostani program konkrét célja a Vármegyei Szolgáltatási Út Térkép (SZÚT) és a Vármegyei Esélyteremtő Paktum (MEP/VEP) megújítása annak érdekében, hogy a feltárt vármegyei szolgáltatáshiányok és azokra reflektáló intézkedések naprakészek legyenek. Természetesen a projekt tevékenységének a fókuszában továbbra is a hátrányos helyzetű csoportok állnak. Lényeges, hogy a jövőben csak olyan tevékenységekre nyújtható be támogatási kérelem, ami illeszkedik a SZÚT-hoz és a VEP-hez.
Dr. Kancz Csaba főispán felelevenítette, hogy nem ez az első projekt, amiben a kormányhivatal együttműködik a vármegyei önkormányzattal. Eddig is igyekeztünk a hazai és az uniós forrásokat maximálisan a vármegye szolgálatába állítani, mondta.
Elhangzott, hogy az önkormányzati vélemények begyűjtése után június végéig a lakosságot monitorozzák, több ezer kérdőív kitöltésével. Popovics György reméli, hogy ez utóbbi is sikeres lesz, hiszen a hetvenhat vármegyei önkormányzatból hatvanöt válaszolt a megkeresésre. A lakossági kérdőíveknél is arra törekszenek, hogy minél szélesebb földrajzi és társadalmi kör adjon visszajelzést települése közszolgáltatásainak minőségéről.
Az alakuló ülésen többek között ünnepélyes aláírták a fórum alapító dokumentumát, valamint Hummel Rudolf főosztályvezető röviden bemutatta a vármegyei helyi humán fejlesztési projekteket.
Kora délután sor került a fórum mellett működő megválasztott munkacsoport megalakulására és első ülésére, amelyen elfogadták éves munkatervüket.
Fotók, forrás: Komárom-Esztergom Vármegyei Önkormányzat