A Nemzeti Parki Termék védjegy célja a természetvédelmi oltalom alatt álló területeken működő helyi vállalkozások, gazdálkodók, gazdálkodó szervezetek támogatása, eladásra szánt termékeik megbecsülésének növelése, piaci lehetőségeinek bővítése – mindezeken keresztül pedig a védett területek természeti és kulturális értékeinek megőrzése.
A tíz hazai nemzeti park igazgatóság által működtetett védjegyrendszer részeként országszerte közel 300 termelő mintegy 1300 terméke nyerte el 2013 óta védjegy használat jogát, a kézműves termékek és élelmiszerek mellett szolgáltatások is.
A védjegyes termékek és a védjegyesek a nemzetiparkitermek.hu oldalon böngészhetőek, a védjegyesekkel pedig személyesen a nagyobb nemzeti parki rendezvényeken is találkozni lehet.
A Nemzeti Parki Termék védjegyet az érintettek pályázati úton nyerhetik el, amelyet az egyes igazgatóságok saját hatáskörben, 1-2 évente hirdetnek meg. Igazgatóságunk idei pályázatára 14 kézműves, termelői és szolgáltatói pályázat érkezett, közülük a bíráló bizottsági döntés alapján nyolcan nyerték el meghatározott termékeikkel a védjegyhasználat jogát:
-
- Balogh Eszter Borbála / Csorbacserép hatféle kerámia termékkel;
- Cseh-Klimaj Éva / Indigofont Bt. valamennyi vesszőből font termékével;
- Fazekas-Nagy Ildikó kétféle filctermékkel;
- Hajdu Katalin „rovarmintás” kerámia termékekkel;
- Borgulya Gizella / Földanya Kincsei négyféle gomba- és medvehagyma termékkel;
- Jung Ferenc kétféle lekvárral;
- az Eklézsia Pincészet kétféle borral;
- a Szebedinszky Szőlőbirtok háromféle borral.
Közülük Hajdu Katalin több terméke már korábban kiérdemelte a védjegyet.
A legtöbb Nemzeti Parki Termék védjegyes termelővel és kézművessel egy helyen legközelebb a Magyar Nemzeti Parkok Hetének nyitóhétvégéjén lehet találkozni. A rendezvénynek idén a Mezőgazdasági Múzeum ad otthont Budapesten, 2024. május 17. és 21. között.
Borítókép, forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park