Minden vármegyéből egy-egy védőnő vehette át a gyermekvédelem hazai úttörőjéről elnevezett Steller Mária-díjat, az elismeréseket a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom által rendezett Házasság heti konferencián, február 15-én a Budapesti Corvinus Egyetemen adták át. Komárom-Esztergom vármegyében Szabóné Kurucz Aranka, Tokodaltáró védőnője érdemelte ki a Steller Mária-díjat. Gratulálunk!
Engler Ágnes, a Debreceni Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára egy kutatást ismertetett, miszerint a magyar társadalom alapvetően családcentrikus, az egyetemisták 89%-a házasságban gondolkodik, a fiatalok a jövőjüket gyerekkel képzelik el. Hivatkozott a Hungarostudy mentális egészségről szóló felmérésre, amely szerint a kiegyensúlyozott párkapcsolatban élő férfiak ötször nagyobb valószínűséggel érik el az átlagéletkort. A családalapítást akadályozó legnagyobb társadalmi tényezőnek a fiatalok elmagányosodását említette.
A résztvevőket Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára köszöntötte, aki elmondta, 2022-ben a gyermekek háromnegyedének éltek házasságban a szülei. 30-34 év között a magyarok 43, 35-39 év között pedig már közel 50 százaléka él házasságban – ismertette a statisztikát. A válásokkal kapcsolatban elmondta, hogy míg 2010-ben minden második házasság végződött válással, addig ma már csak minden harmadik.
A Mozgalom már több mint tíz hazai családbarát egyetemmel áll kapcsolatban, ezek a felsőoktatási intézmények mentálhgiénés, párkapcsolati, családi életre felkészítő kurzusokat, valamint családbarát munkavállalói gyakorlatokat működtetnek. Ezeket Jancsák Csaba, a Szegedi Tudományegyetem docense, ifjúságkutató oktatója, Kamuti Hajnalka, az Óbudai Egyetem Esélyegyenlőségi Bizottságának vezetője, valamint Pongrácz Attila, a Széchenyi István Egyetem dékánja mutatta be a konferencián.
A díjkiosztó előtt dr. Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos elmondta, a védőnők nem csak egészségügyi dolgozók, hanem pszichológusok és pedagógusok is, a család bizalmasaivá válva. A családi problémák megoldásában nagy szerepük van a védőnőknek, és ha a gyermek életét veszélyeztető helyzetet látnak, határozottan fel tudnak lépni, kérve a társhatóságok segítségét.
A Steller Mária-díjat 2024-ben nyerték:
- Baranya vm. Pécs/Kővágószőlős:
Horváth Anita Mónika - Bács-Kiskun vm. Baja/Baja 1. körzet: Györökné Gallyas Edit
- Békés vm. Orosháza / Kaszaper Kinyóné Pável Éva
- Borsod-Abaúj-Zemplén vm.
Edelény/Arló 1. körzet: Csépányi-Barcziné SIpos Julianna - Csongrád-Csanád vm. Szeged / Üllés 1. körzet: Kiss Ilona
- Győr-Moson-Sopron vm.
Mosonmagyaróvár / Mosonmagyaróvár 2. körzet: Kovácsné Pintér Eszter - Hajdú-Bihar vm. Hajdúszoboszló / Szerep: Bácsó Balázsné
- Heves vm. Hatvan / Petőfibánya: Városi Marianna
- Jász-Nagykun-Szolnok vm.
Szolnok / Tószeg 1. körzet: Fehér Ferencné - Komárom-Esztergom vm.
Esztergom / Tokodaltáró: Szabóné Kurucz Aranka - Nógrád vm. Balassagyarmat/
Rimóc: Perczéné Mócsány Gyöngyi - Pest vm. Dabas / Hernád 1. körzet: Helik Gabriella
- Somogy vm. Siófok / Kőröshegy: Bodnár Judit
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vm.
Kisvárda / Nyírtass: Demeterné Vártás Judit - Tolna vm. Dombóvár / Kurd: Tóthné Schmidt Klára
- Vas vm. Szombathely / Szombathely 2. körzet: Molnárné Németh Emma
- Veszprém vm. Balatonfüred/
Balatonalmádi 2. körzet: Eignerné Pálffy Zsuzsanna - Zala vm. Lovászi: Varga Anita
- Budapest II./III. kerület 1. körzet: Ferenczi Kun Kató
- Budapest XVI. kerület 10. körzet: Köllner Katalin
- Fejér vármegyéből nem kaptak ajánlást.
Háttér
Steller Mária szülésznő, jogász, vezető védőnő, a gyermekvédelem úttörője (1898-1989). Budapesten született, az Egyesült Királyságban, Hollandiában és az Egyesült Államokban tanult. A Debreceni Tudományegyetemen szülésznői, Budapesten ápolónői képesítést szerzett. Az 1930-as évektől a falusi egészségvédelemmel, a védőnői hálózat megszervezésével foglalkozott. Előadásokat tartott a családok szociális helyzetéről, a védőnői munka, a higiénia fontosságáról. 1935-től az ENSZ elődjénél, a Nemzetek Szövetségénél dolgozott Genfben. 1940-től Magyarországon újra gyermekvédelmi területen dolgozott. 1948-ban elhagyta hazáját, Rómába, majd az Egyesült Államokba költözött, de 1972-ben hazatért, Pomázon élt. 1989. március 4-én hunyt el, hamvai a Pannonhalmi Főapátságban nyugszanak.
A díjról
A prof. dr. Kopp Mária által 2009-ben alapított Három Királyfi Három Királylány Mozgalom, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ védőnői szakterületével együttműködve 2020-ban védőnői díjat alapított. Célja a területi védőnők kiemelkedő szakmai munkájának, elhivatottságának elismerése, valamint a társadalom figyelmének felhívása a védőnők áldozatos munkájára, különös tekintettel a három év alatti gyermekes családok támogatására. A díjat minden évben minden megyéből és a fővárosból egy védőnő kapja, akinek – az illetékes járási/fővárosi vezető védőnő felterjesztése után – egy nyolc tagú zsűri odaítéli. A díj: Anyaság plakett, Bessenyei Odette szobrász alkotása és oklevél.
Fotók, forrás: haromkiralyfi.hu