A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság védjegyet kíván adományozni azoknak a jellegzetes, helyi előállítású termékeknek, szolgáltatásoknak, amelyek a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, természetvédelmi oltalom alatt álló (nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület, Natura 2000, ex-lege) területen termeltek, vagy készítettek, és előállításuk a természet védelmével összhangban történik, ill. az így működő szolgáltatások számára.
Honnan tudható, hogy egy terület védett, vagy Naturás?
Az országos védettségnek, valamint a Natura 2000 jellegnek szerepelnie kell a tulajdoni lapon.
Natura 2000 esetében előfordulhat, hogy a földhivatal nem tudta lekövetni a telekalakítások, illetve megosztásokat, ilyenkor érdemes a kiindulási hrsz. alapján visszakeresni a területet a vonatkozó jogszabályban: 14/2010. (V. 11.) KvVM rendelet az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekkel érintett földrészletekről.
Segíthetnek még az alábbi információk és honlapok:
https://termeszetvedelem.hu/kereso/vedett-termeszeti-teruletek/
https://termeszetvedelem.hu/kereso/hrsz-kereso/
Natura 2000 területek – A magyar állami természetvédelem hivatalos honlapja (termeszetvedelem.hu)
https://natura.2000.hu/hu/helyrajzi-szamok-listaja
A védjegy célja
A természettel harmonikus gazdálkodás, termékelőállítás és szolgáltatás ösztönzése, tevékenységeik megbecsülésének növelése. A helyi termékek és szolgáltatások piacra jutásának elősegítése, környezettudatos vállalkozók, társadalmi szervezetek, termelők, kézművesek népszerűsítése.
PÁLYÁZNI AZ ALÁBBI TERMÉKEKKEL ÉS SZOLGÁLTATÁSOKKAL LEHET!
ÉLELMISZEREK
· lekvár, szörp, aszalvány, egyéb gyümölcs- és zöldségtermék
· vadgyümölcsből vagy nemes gyümölcsből készült pálinkák
· bor, ecet, cider, sör, növényi alapú italok, ásványvíz
· magolajok, lisztek
· fűszer-, és gyógynövényekből készült termékek
· méhészeti termék (kivétel akác, gyalogakác, aranyvessző, bálványfa, selyemkóró, repce és selyemkóró méz)
· tehén-, juh- és kecsketejből készült termékek
· húskészítmények, állati eredetű termékek
KÉZMŰVES TERMÉKEK
· tájegység kézműves hagyományaira épülő, helyi motívumokat, védett természeti értékeket megjelentető, hagyományos technológiával készült kézműves tárgyi eszközök
· természetes alapanyagok felhasználásával készülő szappanok és kozmetikumok
ÖKOTURISZTIKAI SZOLGÁLTATÁS
· ismeretterjesztő, hagyományőrző, a természeti értékek megóvását segítő szolgáltatói tevékenység
PÁLYÁZATI CSOMAG
A védjegy megszerzéséhez védjegyhasználati kérelmet és termékmintát kell benyújtani, amelyet a Nemzeti Parki Tanúsítványi Bizottság bírál el. Szolgáltatások esetén a bírálati időszakon belül, a szolgáltatói tevékenységet a helyszínen kell bemutatni.
A kérelem formanyomtatványa, valamint a részletes pályázati feltételeket, a bírálat alapelveit és a védjegyhasználat feltételeit tartalmazó dokumentum a dunaipoly.hu és nemzetiparkitermek.hu honlapokról tölthető le, illetve a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság központi ügyfélfogadási irodáján (1121 Budapest, Költő utca 21.) szerezhető be.
A benyújtás módja
A kérelmet egy példányban, az egyes termékek mintáival, és a termékekről készült jó minőségű fotóval együtt postai úton vagy személyesen a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósághoz (1121 Budapest, Költő utca 21.) kell eljuttatni. (Romlandó termék esetén a pályázat benyújtásához elegendő a fotómelléklet, és csak a bírálat időpontjára kérjük a termékmintát eljuttatni, amihez előzetes egyeztetés szükséges!) Hiánypótlásra csak egyszer van lehetőség!
Benyújtási határidő: 2024. március 4. A bírálat várható ideje: 2024. április 12-ig.
További információ, letölthető dokumentumok>>
Borítókép, forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság