• Kezdőlap
  • Hírek

    Bővült a kamerarendszer Dorogon

    2025-05-12

    Hollywood Dorogon

    2025-05-12

    A mesevilág helyett valóság: Chase, a rendőrkutyus hódított a családi napokon

    2025-05-12

    Ittasan okozott balesetet Nyergesújfaluban

    2025-05-12

    Ismét remekeltek a dorogi táncosok

    2025-05-12
  • Települések hírei
    • Dorog
    • Esztergom
    • Esztergom-kertváros
    • Tát
    • Nyergesújfalu
    • Tokod
    • Tokodaltáró
    • Csolnok
    • Leányvár
    • Kesztölc
    • Piliscsév
  • Heti Novella
  • Mesélő tájak és formák
  • Közérdekű
Facebook Twitter Instagram
hétfő, május 12
  • Impresszum
  • Médiaajánló
  • Adatvédelmi tájékoztató
Facebook YouTube
Dorogi-medence Regionális Hírportál
  • Kezdőlap
  • Hírek

    Bővült a kamerarendszer Dorogon

    2025-05-12

    Hollywood Dorogon

    2025-05-12

    A mesevilág helyett valóság: Chase, a rendőrkutyus hódított a családi napokon

    2025-05-12

    Ittasan okozott balesetet Nyergesújfaluban

    2025-05-12

    Ismét remekeltek a dorogi táncosok

    2025-05-12
  • Települések hírei
    • Dorog
    • Esztergom
    • Esztergom-kertváros
    • Tát
    • Nyergesújfalu
    • Tokod
    • Tokodaltáró
    • Csolnok
    • Leányvár
    • Kesztölc
    • Piliscsév
  • Heti Novella
  • Mesélő tájak és formák
  • Közérdekű
Dorogi-medence Regionális Hírportál
Ön itt van:Kezdőlap » 175 éve történt: A dicsőséges Pákozdi csata, az 1848–1849-es magyar szabadságharc kezdete
Hírek

175 éve történt: A dicsőséges Pákozdi csata, az 1848–1849-es magyar szabadságharc kezdete

Szabó GyulaÁltala: Szabó Gyula2023-09-29Frissítve:2024-02-19Nincs hozzászólás7 perc olvasás
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-mail
Megosztás
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest E-mail

Az 1848 márciusában eszközölt magyar függetlenségi törekvések diplomáciai úton sikert értek el, azonban mint arra számítani lehetett, a bécsi udvar nem fog lemondani Magyarországról és fegyveres úton, erőszakkal akart véget vetni a törékeny magyar szabadságnak. A nyár végén délről meg is indult egy tekintélyes had Magyarország ellen, amellyel a magyar csapatok a Velencei-tó északi partja mentén vették fel a harcot és szeptember 29-én győzelmet arattak a betolakodók felett. Ezzel a csatával kezdetét vette a szabadságharc a Habsburg Birodalom ellen.

1848 márciusa kedvező fordulatot hozott a magyar történelemben, amely során az ország és a nemzet legnagyobb vágya, a szabadság, a független Magyarország immár kézzel fogható valósággá vált. A kezdeti eufóriát követően néhány röpke hónap után komoly kihívás elé nézett a magyarság, miután a császári udvar nem akart beletörődni Magyarország végleges elvesztésébe. Természetesen az ország felelős vezetői számítottak az osztrák fél ellenlépéseire, azonban amíg csak lehetett, a Batthyány-kormány mindent megtett a békés és diplomatikus keretek közötti megegyezés érdekében. A kocka azonban Bécsben már el volt vetve, így elkerülhetetlen volt a fegyveres konfliktus. A magyar oldal viszont koránt sem volt felkészülve az idegen intervencióra, így meglehetősen sebtében kellett haderőt kiállítani. A tapasztalt és harcedzett katonaviseltek, élén a tisztekkel, a korábbiakban a császári hadsereg szolgálatában álltak és többen dillemában kerültek, hogy a császárnak, vagy a magyar alkotmányra tett esküjükhöz maradjanak hívek. A legtöbb tiszt és katona hazafias érzelmei kerekedtek felül, így sokan csatlakoztak Kossuth szeptember 22-én kelt hívószavára, aki valamennyi külhonban tartózkodó katonánk hazatérését kérte.

1848-as magyar hadizászló (forrás: Budai Honvédek online)

Az idegen erők főparancsnoka Josip Jelačić Bužimski (magyarosan: Jellasics József) horvát bán volt, aki a három részre osztott seregrészeivel átkaroló ívben hatolt az ország területén egyre északabbra. A maga vezette fősereg 15 ezer főt tett ki, mellette pedig további 15 ezer és egy 10 ezer főből álló Hartlieb altábornagy, illetve Roth tábornok vezette had vonult a belsőbb országrészek felé, soraikban németekkel, horvátokkal, szerbekkel és szlovénokkal, amelyek Székesfehérvárnál egyesültek. A bécsi udvar igyekezett a magyarok ellen hangolni és uszítani az itt élő jelentős számú nemzeti kisebbségeket, azonban próbálkozása ez nem járt döntő sikerrel, bár bizonyos fokú megosztottságot elért a mesterkedésével. A nemzetiségiek jelentős hányada nem fordult a magyarság ellen, sőt közülük többen is önkéntesnek álltak a nemzetőrség soraiba. A XVIII. század elejétől térségünkben jelentősen megszaporodtak az elsősorban szlovák és német betelepültek száma. Közülük különösen a németek közül álltak sokan a magyarok mellé.

Móga János honvéd altábornagy, a magyar erők főparancsnoka (forrás: Wikimédia Commons)

A magyar erők néhány nap leforgása alatt próbáltak megszerveződni és felvenni a védelmi pozíciókat. A csatát közvetlen megelőző napokra mintegy 20 ezer fős sereg gyűlt össze, amelynek főparancsnokának Móga János altábornagyot nevezték ki szeptember 27-én. Mellette foglalt helyet a vezérkar további tagjaiként Guyon Richárd és Perczel Mór. Honvédseregünket négy fő részre osztva a Pátka és Sukoró közötti területen állították csatárláncba. A jobb szárny parancsnoka Milpökh József ezredes, mellette Franz Holtsche vezérőrnagy a középhad parancsnoka, míg a balszárny vezetője, Répásy Mihály huszárezredes a Velencei-tóra támaszkodva foglalta el állásait. Mindhárom főerő tűzérséggel is rendelkezett, összesen 24 ágyúval, csapategységenként 8–8 löveggel. Számszerint a jobbszárny a maga 8500 főjével rendelkezett a legnagyobb erővel, a középhadban 4500, míg a jobb szárny 3500 főt számlált. Ezen felül pedig Velence és Kápolnásnyék körzetében Teleki Ádám vezetésével helyezték el a mintegy 4500 fős tartalék sereget. A csatát megelőző napon tartottak haditanácsot a sukorói templomban, amelyen gróf Battyhány Lajos miniszterelnök személyesen is részt vett. Itt született döntés, hogy amennyiben Jellasics serege támadást kezdeményez, úgy a magyar erők felveszik a harcot.

Guyon Richárd honvéd tábornok (National Geographic online)

Szeptember 29-én a reggeli órákban a császári sereg Pákozd térségében három oszlopban vonult fel. A centrumot maga, Jellasics vezette, aki a surkorói fennsíkon tört előre. Tervük szerint a centrum és a jobb szárny megrohamozza a magyarok centrumát és bal szárnyát, míg a császáriak bal szárnya átkaroló hadművelettel bekeríti és együttes erővel a tóba szorítja a magyar sereget. A harcok déltájban érték el tetőpontjukat. Az előretörő császáriak rohamaival szemben minden csapategységünk eredményesen állt ellen és a tűzérség is hatékonynak bizonyult. A csatamező minden pontján sikerült feltartóztatni az ellenséget és a bán látva az áttörés reménytelenségét, délután két óra magasságában meghátrált, majd menekülőre fogta. Pánikszerűen iparkodott egérutat nyerni úgy, hogy még a saját egységeit is maga mögött hagyta. Az összecsapás a magyar fél teljes sikerével ért véget, amely még nagyobb előnnyel szolgált volna, ha magyarok üldözőbe veszik a menekülőket. Móga tábornok azonban megelégedett a csata sikerével és nem rendelte el az üldözést. Az eredmény így is fényes volt,  egyben az újonnan alakult magyar honvédsereg legelső megmérettetése. A csatában számtalan újonc, kiemelten a nemzetőrökből álló csapatok első bevetése volt, akik szintén derekasan helytálltak. Ők gróf Andrássy Gyula parancsnoksága alatt harcoltak. A dicsőséget hozó összecsapás örömteliségét emelendő, hogy viszonylag alacsony számú áldozatot követelt. A teljes harci  összveszteség – beleértve a sebesülteket – 600 főre tehető, ebből 100–200 fő közötti a magyarok veszteségei. Ugyan nem teljesen pontos, azonban biztos forrás tanúsítja, hogy a halálos kimenetelű veszteség magyar részről 7, azaz hét fő.

Perczel Mór honvéd tábornok (Arcanum – online kiadványok)

A Pákozdi ütközetettel közvetlen összefüggésben, de külön említendő honvédeink második bevetése, az Ozorai csata, amelyről ugyancsak itt emlékezünk meg. A császári sereg  hátramaradt jobb szárnya és a tartalék csapatok elleni hadműveletre került sor október 7-én. A jelentős, mintegy 10 ezer főt számláló ellenséges haderő Karl Roth és Nicolaus Philippovich vezérőnagyok vezetésével lettek hatástalanítva és kikapcsolva a további küzdelmekből. Perczel Mór honvéd ezredes mellett ezúttal Görgey Artúr honvéd őrnagy és Csapó Vilmos nemzetőr őrnagy parancsnoksága alatt a 4500 fős magyar csapatok könnyed és teljeskörű győzelmet arattak. Gyakorlatilag veszteség mentesen a teljes ellenséges erőket ejtették foglyul, miután a császáriak megadták magukat, illetve a hátramaradt csapategységet kiűzték az ország területéről, a déli határainkon túlra. Ezzel teljes és fényes győzelemmel zárult a szabadságharc legkorábbi szakasza. Bebizonyosodott, hogy az ország számíthat a haderejére, amely képes volt a törvényes Kormányunk működését fenntartani és nem hátrált semmilyen katona fenyegetetségre sem.

Andrássy Gyula gróf, a nemzetőrök parancsnoka (Network – Közösségek Közösségi Oldala)

A magyar sereg győzelmének jelentősége nem állt meg az országhatáron. Nem kis hatást gyakorolt az október 6-án kitört bécsi forradalomra. Az elégedetlenkedő osztrák polgárok fellázadtak és hatalmas csetepatét rendeztek a császári fővárosban, ahol több vezető személyiséget is kézrekerítettek, majd kivégeztek. Az események fő kiváltó oka az volt, hogy az osztrák emberek a magyarokkal szimpatizálva, útját akarták állni a császári hadaknak, amelyet a magyar függetlenség eltiprálására küldtek volna a bécsi udvarból. Ezen események pedig kedvezően hatottak volna vissza a magyar szabadságharcra is, amennyiben komolyabb eredményt tud elérni, vagy hosszabb ideig tart. Azonban a katonai erők elsöprő szigorral léptek fel, s többek között a a magyarországi harctéren csúfos kudarcot vallott és többszörösen fusztrált Jellasics Bécsbe való menekülését, majd megérkezését követően a bécsi felkelés leverésében hatékony szerepet vállalt. A felkelők a hónap végéig tudtak kitartani, majd elsöpörték őket. Az eseményekben részt vett a lengyel Bem József is, aki a felkelőknek segítve, mint a város védparancsnoka, rövidesen pedig a szabadságharcunk legendás alakja lett. Azon kevesek közé tartozott, akik még el tudtak menekülni az Udvar megtorlása elől. Ausztriát elhagyva csatlakozott a magyar szabadságharchoz.

A Pákozdi csata emlékműve (forrás: Wikimapia)

A Pákozdi csata történelmi jelentőségén túl a magyarság eszmeiségében is fontos helyet kapott, amelyet később, mint a Magyar Fegyveres Erők Napja elismert ünnepi évfordulónkká vált. Üdvtörténeti összefonódásként érdemes megemlíteni, hogy a győzedelmes csata Szent Mihály napjára esett. Szent Mihály az arkangyalok egyike, aki a harcos szentek közé tartozik, s a magyar egyházi vonatkozásban kiemelt helyet foglal el. A csata emléknapja azonban 1992 után elvesztette jelentőségét állami körökben és az azóta eltelt immár három évtized során csak tovább szürkült. Azonban nem csak a feledés homálya veszélyezteti emlékét, de egyenesen támadásnak és hazug rágalmak sorának van kitéve a Szabadságharc eszméje és az abban résztvevő kiemelkedő személyiségek. Több, mint szomorú, hogy éppen a nemzetinek mondott oldalon állók soraiból harsogják a dehonesztáló és minden valóságot nélkülöző torz nézeteket, miközben egyfajta habsburg restauráció folyik. Bízzunk abban, hogy ennek ellenére eme szép évfordulót sikerül méltón megülni.

Borítókép: A Pákozdi csata – J. Rauh litográfiája, 1848.

Amint ősi jelképeink, úgy a szabadságvágy és a hazaszeretet is minden időben azonos, amelyet ezt az 1848-as szabadságharcos honvéd zászlónk is híven igazol (forrás: Wikimédia Commons)

Felhasznált irodalom

  • Márkus István: Forradalom és szabadságharc 1848–49 (Képes Történelem) – Móra Ferenc Könyvkiadó, 1968
  • Bona Gábor Tábornokok és törzstisztek az 1848–49. évi szabadságharcban, 1-2.; – Miskolci Egyetem, Miskolc, 2015

Kapcsolódó cikk, valamint az események összefüggéseiben történő megértéséhez ajánlott előzmény: Az 1848-as magyar forradalom és függetlenségi törekvések 175. évfordulója

Szabó Gyula

Share this:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Click to print (Opens in new window) Print

Kapcsolódó bejegyzések

Pákozdi csata történelem
Megosztás. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-mail
Előző cikkIrodából pezsgőt, kertből zöldségféléket lopott
Következő cikk Legjobb fejlesztő játékok gyerekeknek
Szabó Gyula

Kapcsolódó bejegyzések

Bővült a kamerarendszer Dorogon

2025-05-12

Hollywood Dorogon

2025-05-12

A mesevilág helyett valóság: Chase, a rendőrkutyus hódított a családi napokon

2025-05-12

A hozzászólások le vannak zárva.

Szent György Vívó Egyesület
Plazma Állomás Esztergom
Richter Gedeon Nyrt.
Styevola és Fia Kft.
Copyright © 2025. Designed by ThemeSphere.
  • Dorogi-medencéről
  • Kezdőlap
  • Impresszum
  • Médiaajánló
  • Adatvédelmi tájékoztató

Írja be a keresendő szót és nyomja meg az Enter billentyűt. Mégsem: Esc.

Kedves Felhasználó! Tájékoztatjuk, hogy a hírportál felhasználói élményének fokozása érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával Ön a tájékoztatásunkat, illetve az adatvédelmi tájékoztatónkat tudomásul veszi.Elfogadom Elutasítom Bővebben
Adatvédelmi tájékoztató

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
 

Loading Comments...