Kedd este két helyszínre riasztották a vármegye tűzoltóit. Dorogon tizenöt négyzetméteren zöldhulladék égett, míg Tokodaltárón egy kijelölt tűzrakóhely mellett felhalmozott szemét lángolt. Dorogon az esztergomi hivatásos tűzoltók, míg Tokodaltárón a nyergesújfalui hivatásos és tokodi önkéntes tűzoltók fékezték meg, majd oltották el a lángokat.
Szerda délelőtt az esztergomi hivatásos tűzoltók Dömösre vonultak, ahol egy közel ötszáz négyzetméteres kaszáló tüzét határolták körül, majd oltották el vízsugarak segítségével.
Ha valaki a saját kertjében, a szőlőjében, a telkén az összegyűjtött száraz növényeket el szeretné égetni, azt csak akkor teheti meg, ha az adott településnek van erről szóló önkormányzati rendelete. Az összegyűjtött zöldhulladékot kizárólag az önkormányzati rendeletben meghatározott időben szabad elégetni.
Nem minden önkormányzat engedi ezt. Ahol az önkormányzat nem alkotott erről rendeletet, ott tilos a zöldhulladék-égetés. Az önkormányzati rendelet csak az összegyűjtött zöldhulladék elégetésére vonatkozik, tarlót, nádast égetni tilos.
Tűzvédelmi szempontból biztonságosabb komposztálni vagy elszállíttatni a zöldhulladékot. Ha valaki mindenképp égetéssel szeretne megszabadulni a zöldhulladéktól, az alábbiakra figyeljen:
- A tüzet soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni.
- Legyen oltóvíz a közelben.
- Legyen kéznél egy szerszám, amivel kordában lehet tartani a tüzet.
- Ha feltámad a szél, az égetést abba kell hagyni.
- Csak akkora tüzet szabad gyújtani, amekkorát el is tudunk oltani.
A szabadtéri tüzek gyakori kiváltó oka az eldobott, még parázsló cigarettacsikk. A tüzek megelőzése és a természet védelme érdekében a csikkeket gyűjtsük össze. Tábortüzet csak a kijelölt tűzrakóhelyen szabad gyújtani és csak akkor, ha nincs elrendelve tűzgyújtási tilalom.
Borítókép, forrás: Katasztrófavédelem