Július 1-jén, szombaton ünnepélyes keretek között adták át a MNM Balassa Bálint Múzeum Pázmány Péter u. 13. szám alatt álló épületét. A megújult ingatlan az intézmény kiállítótermeinek és raktárhelységeinek ad ezentúl otthont. A felújítás az „Együttműködés az esztergomi Balassa Bálint Múzeum és a zselízi Esterházy kastély újbóli megnyitásáért” című projekt keretén belül valósult meg.
Az INTERREG Szlovákia-Magyarország program keretében megvalósuló projekt célja az volt, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum tagintézményeként működő esztergomi Balassa Bálint Múzeum és a zselízi Esterházy kastély egyik szárnyának felújítása megtörténjen és a nagyközönség számára látogathatóvá váljon.
A megnyitón L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója köszöntötte a megjelenteket. Ünnepi beszédet mondott Hernádi Ádám, Esztergom Megyei Jogú Város polgármestere. A kiállítást és az épületet átadta Erős Gábor országgyűlési képviselő.
A megújult Balassa Bálint Múzeum állandó kiállítása – látványraktára – bemutatja Esztergom és környéke helytörténetét, nagy léptékben a kezdetektől egészen a 20. század közepéig. A tárlatban helyet kapnak a város és a környék kiemelt régészeti és történeti emlékei. A földszinti terekben restaurátorműhelyek és régészeti raktárokat alakítottak ki.
A megújult kiállítás új interpretációs eszközök és formák segítségével élményszerűen közvetíti a látogatók számára a múzeumi tartalmakat. A látogatói élményszerzés eszközei közül kiemelkedik a múzeumpedagógia, amely különleges alkalmat teremt elsősorban a fiatalabb generációk tagjai számára, hogy gyakorlati ismeretek által még közelebb kerüljenek a középkor világához, az akkor élt emberek mindennapjaihoz, eszközhasználatához.
A Garam-menti zselízi Esterházy-kastély északkeleti része újult meg és várja a látogatókat. Az épület lakóterei és kiszolgáló helyiségei előzetes bejelentkezés után vezetéssel látogathatóak. A kastély kulturális – turisztikai központként, valamint rendezvényhelyszínként is működik. A nagy múltú épület rendhagyó tanóráknak, kézműves foglalkozásoknak, koncerteknek és egyéb zenei eseményeknek egyaránt helyet ad.
A projekt az Európai Unió, Magyarország Kormánya, Szlovákia Kormánya és a Zselízi Önkormányzat támogatásával valósult meg. A 2 135 912,87 Euro összköltségvetés 85%-át – vissza nem térítendő támogatásként –, 1 815 525.93 Euro-t az Európai Unió biztosította. Kiemelt kedvezményezett a Magyar Nemzeti Múzeum, a szlovákiai kedvezményezett pedig a szlovákiai Zselíz Város Önkormányzata volt.
Fotók: MTI/Kovács Attila / Magyar Nemzeti Múzeum