Egy hirdetőket átverő banda tagjait fogták el Győrben az esztergomi rendőrök a Nemzeti Védelmi Szolgálat kiberfelderítési főosztály munkatársaival együttműködve. Információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettel gyanúsítják őket – írja a Zsaru Magazin.
Egy nő tett feljelentést az Esztergomi Rendőrkapitányságon tavaly november 2-án, eszerint a számlájáról ismeretlen elkövető ismeretlen módon pénzt vett le. A nyomozás során kiderült, internetes csalók áldozata lett.
JÁTSZÓSZŐNYEGGEL KEZDŐDÖTT
Játszószőnyeget kínált eladásra egy nő az egyik legismertebb hazai, online adásvételi oldalon, a hirdetésre jelentkezett egy vevő, és a világhálón levelezve megállapodtak az üzlet körülményeiben. Köztük egy olyan pontban is, amelyről később kiderült: nem kellett volna. A vevő ugyanis küldött az eladónak egy banki alkalmazást, amelybe be kellett írnia a bankszámlájával kapcsolatos adatait, kódjait, merthogy a vevő ezen keresztül kívánta rendezni az adósságát.
Valójában nem kívánta. Sőt. Rövidesen ismeretlen elkövető – vélhetően az, akinek az eladó a bankszámlaadatait megadta – leemelt a nő számlájáról 2 millió forintot.
– Tudjuk, hogy egyre több az online térben elkövetett csalás – mondja Hernádi Balázs alezredes, az Esztergomi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályának vezetője. – Elkezdtünk nyomozni az ügyben, és a nyomozati cselekmények alapján két név is felbukkant rövidesen: egy fiatal, Ászáron élő nő neve és bizonyos Yeneii K. (29) ukrán állampolgáré. Mindenekelőtt az ászári nőt hallgattuk ki tanúként, aki elmondta, hogy ő és a „Menő Jenőként” bemutatkozó ukrán férfi egy közös győri munkahelyen ismerkedtek meg, majd rövid ideig tartó szerelmi kapcsolat alakult ki közöttük. A nő születésnapján, október végén ez a bizonyos Menő Jenőként bemutatkozó férfi, azaz Yeneii K. két ukrán ismerősével együtt jelent meg nála, és azt kérte, segítsen abban, hogy a vele lévő férfiak egyike pénzt tudjon utalni Ukrajnában maradt rokonainak. Mivel azonban neki nincs itt bankszámlája (ha lenne, akkor sem lehetne netbankos hozzáférése), ezért a nő bankszámláján keresztül tudná ezt megtenni. A nő segítségképpen odaadta a telefonját, amelyen az ő banki alkalmazásán keresztül, a sértettől megszerzett pénzt átutalták egy külföldi bankszámlára. Onnan, mint utóbb kiderült, kriptovalutára váltották a pénzt, aminek így nyoma veszett.
EGYRE TÖBB AZ ÜGY
A rendőrök nagy erőkkel kezdtek nyomozni, tudták: egy efféle eset felderítése sok aprómunkával jár. Különösen úgy, hogy Petrovits Zoltán zászlós és Lampert Gergely főtörzszászlós nyomozása eredményeképpen további hasonló ügyek is előbukkantak. Yeneii K.-t január 31-én elfogták, előállították az Esztergomi Rendőrkapitányságra, és gyanúsítottként kihallgatták. Előtte természetesen kutatást tartottak nála, és minden olyan eszközt lefoglaltak, ami a bűncselekmény elkövetésével kapcsolatos lehet, így számítógépeket, mobiltelefonokat és SIM-kártyákat. Menő Jenő, aki akkor már nem Menő Jenő volt, hanem egy gyanúsított, azt mondta a vallomása során, hogy tulajdonképpen a két ukrán férfi kereste meg őt a kéréssel, hogy találjon Magyarországon olyan bankszámlákat, amelyekre Ukrajnából kimenekített pénzt lehetne utalni. Ekkor azonban már több ügyet is – rendőri szakzsargonnal élve – egyesítettek az eredetihez, így már több millió forintnyi csalás ügyében folyt a nyomozás. De látszott az is, lesz még bőven olyan internetes csalás, amelynek elkövetői alighanem ugyanezek a személyek lehetnek.
Yeneii K. letartóztatását elrendelte a bíróság, miközben egyre több név, az ászári nőhöz hasonló stróman és eset merült fel egybek mellett a Tamási Rendőrkapitányságon, a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, a Szombathelyi, a Szentendrei és a Monori Rendőrkapitányságon.
RÁCS MÖGÖTT AZ ELKÖVETŐK
Kiderült közben a másik két ukrán állampolgár kiléte is, az egyik Vladyslav S. (24), a másik Elshan M. (23) volt. Utóbbi rendelkezett az informatikában különösen nagy jártassággal, és azoknak a strómanoknak a telefonjairól ő intézte a banki átutalásokat, akiket Yeneii K. hajtott fel. Kellett a társaságnak egy tolmács is, ő lett Serhii S. (28), aki ugyancsak ukrán állampolgár.
A csoport főleg Győr térségében tevékenykedett, a zsaruk figyelni kezdték a bűnszervezet még szabadlábon lévő tagjait, és mielőtt végleg külföldre tették volna át a székhelyüket, az esztergomi nyomozók március 21-én a Nemzeti Védelmi Szolgálat kiberfelderítési főosztály munkatársaival együttműködve a városban elfogták őket. Lefoglalták telefonjukat, és előállították őket, a bíróság később elrendelte letartóztatásukat. Most éppen 11 ügyet egyesítettek az esztergomi nyomzókhoz, de a Petrovits Zoltán zászlós és Lampert Gergely főtörzszászlós által készített kapcsolati ábra alapján újabb 39 eset vár egyesítésre, vagyis az internetes csalók bűnlajstroma folyamatosan nő.
Az elkövetők közül Vladyslav S. ellen háromrendbeli, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntett megalapozott gyanúja miatt indult eljárás. Elshan M. ellen háromrendbeli, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntett megalapozott gyanúja, valamint egyrendbeli, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntett kísérlete miatt. Serhii S. ellen pedig háromrendbeli, társtettesként elkövetett pénzmosás bűntett megalapozott gyanúja miatt indult eljárás. A bíróság március 24-én elrendelte a letartóztatásukat. A rendőrség még tovább vizsgálja a lehetséges sértettek körét.
Forrás: Trencsényi Zoltán / Zsaru Magazin
Borítókép: Fülöp Máté, Rendőrség