A Komárom Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (KEMKIK) a járvány, az orosz-ukrán háború és az energiaáremelések miatt különlegesnek számító évet zárt, ugyanakkor az idei is sok kihívással kezdődik. Erről beszélgettünk dr. Szerencsés László elnökkel.
– A felújítások éve volt a tavalyi és az lesz az ideinek egy része is a KEMKIK székházaiban. Mi történt Tatabányán illetve Esztergomban?
– A tatabányai székházunk komplett felújításához a napelem rendszer beszerelése hiányzik még, Esztergomban pedig várhatóan nyár végére készülnek el mindennel. Az energetikai felújítás rendkívül fontos, egyben költséges, erre összesen több mint 143 millió forintos európai uniós támogatást nyertünk el egy KEHOP pályázaton. Kulturált, komfortos körülmények között fogadhatjuk tagjainkat, és nem utolsó sorban jelentős összegeket takaríthatunk meg a fűtéssel, világítással.
– Az Északnyugat-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zónához tartozó kilenc kamara egyike a megyei. Körvonalazódtak már az idei tervek?
– Nevezhetjük egyfajta alapkőletételnek is, hogy január közepén stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a győri Széchenyi István Egyetemen a kamarák vezetőivel. Hangsúlyozta, szeretnének egy olyan rendszert létrehozni, amely nem csupán területfejlesztési és fejlesztéspolitikai dimenzióval rendelkezik. A tervek szerint minden, a jövőre vonatkozó kérdésben egy állandó és intézményesített párbeszédet alakítanának ki. Hozzátette, a kultúra, a gazdaság és a politika a közélethez tartozik és ebből fakadóan nem áthatolhatatlan határok választják el őket egymástól, összességében mind a közjóra irányulnak. Szerintem a megállapodással szorosabbra fűzhető a gazdaságfejlesztési zónához tartozó kamarák együttműködése és egymás munkáját is tudják segíteni annak érdekében, hogy a térség gazdasága együtt fejlődhessen.
– Milyen konkrét elképzelések vannak ehhez kapcsolódva?
– A napokban Tatabányán egy konzultáción részt vett Lázár János építési és beruházási miniszter is. Kiemelte, számunkra két sarokköve van a közlekedéspolitikának. Az emberek mindennapjait segítő, ugyanakkor gazdaságélénkítő hatású fejlesztéseknek kell megvalósulni a következő években. Ehhez kell rendelnünk a közutas és kötöttpályás beruházásainkat. Azért találkozott az északnyugat-magyarországi vármegyék gazdasági szereplőinek érdekképviselőivel, hogy az érintettek segítsenek a legjobb döntések meghozatalában. A gyakorlati megvalósításhoz Czunyiné dr. Bertalan Judit, Északnyugat-Magyarország gazdaságfejlesztési kormánybiztosa felkérte a megyei kereskedelmi és iparkamarát, hogy egyeztessünk, gyűjtsük össze a többi kamara javaslatait az M100-as, az M76-os és a 8-as út lehetséges felújításával, korszerűsítésével kapcsolatban. Elkezdtük az egyeztetést, ez lesz majd az alapja a tervezésnek, utána pedig a kivitelezésnek.
– Számos sikeres rendezvénye volt a kamarának tavaly. Ha egyet kellene ezek közül kiemelni, melyik lenne az?
– A hagyományos mesteravató ünnepségünk Esztergomban, ahol 10 szakma 84 mestere vehette át oklevelét, valamint aranykoszorús mestereket is köszönthettünk a régi, céhes hagyományok szerint. Az oktatásnak, azon belül a felnőtt képzésnek mindig kiemelt szerepe volt a kamara életében, így lesz ez a jövőben is. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara idén is megrendezi a Szakma Kiváló Tanulója Versenyt a szakképző iskolásoknak, illetve az Országos Tanulmányi Versenyt a technikus tanulók számára. Már elkezdődtek a területi előválogatók a megyei kereskedelmi és iparkamara szervezésében. Az írásbeli versenyeket január 9-24. között bonyolítottuk le, több helyszínen. Örvendetes, hogy a tavalyinál többen, 334-en jelentkeztek, 33 szakmában. A verseny népszerű a diákok körében, hiszen, akik az írásbelin elérik a 60 százalékos eredményt, a szakmai vizsga egy része alól felmentést kaphatnak, a dobogós helyezetteknek pedig nem kell vizsgázniuk év végén. Az országos döntő április 24-26-án lesz Budapesten, a Szakma Sztár Fesztivál keretében.