• Kezdőlap
  • Hírek

    Új panorámatükröket telepítenek Dorog több pontján

    2025-05-10

    Madarak és fák napjára – Klímaváltozás: a gyakori fajok sincsenek biztonságban

    2025-05-10

    A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak

    2025-05-10

    Baleset történt Esztergomban

    2025-05-09

    A zöldség- és gyümölcskereskedőket ellenőrzik vármegyénkben

    2025-05-09
  • Települések hírei
    • Dorog
    • Esztergom
    • Esztergom-kertváros
    • Tát
    • Nyergesújfalu
    • Tokod
    • Tokodaltáró
    • Csolnok
    • Leányvár
    • Kesztölc
    • Piliscsév
  • Heti Novella
  • Mesélő tájak és formák
  • Közérdekű
Facebook Twitter Instagram
hétfő, május 12
  • Impresszum
  • Médiaajánló
  • Adatvédelmi tájékoztató
Facebook YouTube
Dorogi-medence Regionális Hírportál
  • Kezdőlap
  • Hírek

    Új panorámatükröket telepítenek Dorog több pontján

    2025-05-10

    Madarak és fák napjára – Klímaváltozás: a gyakori fajok sincsenek biztonságban

    2025-05-10

    A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak

    2025-05-10

    Baleset történt Esztergomban

    2025-05-09

    A zöldség- és gyümölcskereskedőket ellenőrzik vármegyénkben

    2025-05-09
  • Települések hírei
    • Dorog
    • Esztergom
    • Esztergom-kertváros
    • Tát
    • Nyergesújfalu
    • Tokod
    • Tokodaltáró
    • Csolnok
    • Leányvár
    • Kesztölc
    • Piliscsév
  • Heti Novella
  • Mesélő tájak és formák
  • Közérdekű
Dorogi-medence Regionális Hírportál
Ön itt van:Kezdőlap » 70 éve ilyenkor halt hősi halált a neves dorogi bányamentő, Hám Kálmán
Dorog

70 éve ilyenkor halt hősi halált a neves dorogi bányamentő, Hám Kálmán

Szabó GyulaÁltala: Szabó Gyula2022-12-21Nincs hozzászólás7 perc olvasás
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-mail
Megosztás
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest E-mail

Hám Kálmánra, a hős dorogi bányamentőre emlékezünk, aki kerek hét évtizeddel ezelőtt, 1952. december 21-én vesztette életét, a magyar bányatörténet egyik legsúlyosabb bányakatasztrófája következtében zajlott mentés közepette. Élete feláldozásával 17 bányász menekült meg.

A Magyarországon történt bányakatasztrófák sorában az egyik legsúlyosabb tragédiák között tartják számon a Borsod megyei Szuhakállón, 1952. december 16-án bekövetkezett hatalmas vízbetöréssel járó szerencsétlenséget. A szuhakállói bánya I-es aknájának VI-os ereszkéjében az éjszakai műszak során  rályukasztás történt egy öregműveletre, amely vízzel volt telve. A kiszabadult hatalmas mennyiségű víz elárasztotta a mélyebben fekvő aknákat, egyben teljesen elvágta a menekülési útvonalakat. Az érintett területen összesen huszonnyolcan tartózkodtak, akik közül kilenc bányásznak még időben sikerült biztonságosabb területre kimenekülnie, két bányász – Benedek István és Görcsös János – a vízbetörés következtében azonnal elhunyt, míg további 17 társuk bennrekedt egy olyan területen, amely ugyan vízmentes maradt, viszont csak korlátozott levegő állt rendelkezésre, a külvilágtól teljesen elzárva.

A bányamentők emblémája

Az országos riasztás azon nyomban megtörtént és nagy erőkkel vonultak a helyszínre a segítők a bányaműszakiak és a honvédség részéről is. A bányamentők között a borsodi mentők érkeztek elsőnek, azonban a helyzet súlyosságát és nehézségét látva, Dorogról kértek segítséget, akik a mentésben mindvégig főszerepet játszottak. A dorogiak felszerelése és tapasztalata az ország legjobbjai közé emelte a csapatot. Hozzájuk csatlakoztak további bányamentők Tatabányáról is. A mentést tovább nehezítette a zord téli időjárás is. A bányában rekedtek nehézségein és szenvedésein enyhített, hogy szerencsére az akna és a felszín közötti távbeszélővonalat sikerült működésbe hozni. A viszonyok és lehetőségek felmérését követően fúrókkal igyekeztek egyszerre több helyen is csöveket lebocsájtani a mélybe, hogy legalább némi levegőhöz és fényhez jussanak a bentrekedtek. 18-án sikerült egy 15 cm átmérőjű csövet levezetni, ami akkor az életet jelentette és további reményt a bajba jutottaknak. Azonban a cső idővel leszakadt és a földbe fúródott. Gigászi erőfeszítéssel tudták újra működésbe hozni. A csövön keresztül aztán élelmet, innivalót és világító eszközöket is sikerült leereszteni. A mentési munkálatokról szóló híreket az egész ország lélegzet-visszafojtva kísérte figyelemmel.

A bányamentők oxigénpalackja. Ilyen volt rendszeresítve Dorogon is az 1950-es években.

21-én vasárnapra sikerült a szivattyúkkal a bányát elárasztó víz jelentős részét elvezetni, amely derékig apadt, így a bányamentők elindulhattak a bányászok kiszabadítására, azonban a járatokban jelentős mennyiségű mérgesgázok szorultak. Ezen körülmények vezettek Hám Kálmán végzetéhez, akinek szervezetében a biztonsági eszközök használata ellenére is túl sok gáz jutott és megfulladt. A dorogi ifjú szerencsétlenségére a biztonságos légzést jelentő oxigénpalackja megsérült, azonban ennek ellenére is folytatta a munkát. A mentőalakulat erőfeszítése és Hám Kálmán önfeláldozása nem volt hiábavaló. A járatokat sikerült kiszellőztetni, így másnapra valamennyi bányászt sikeresen a felszínre vezették. A dorogi alakulat példaértéke örökérvényű, a bányászok megmenekülése pedig hatalmas örömet jelentett. A bányamentőkkel való találkozást így írja le Vrabik Lajos a visszaemlékezésében:

“Nem ismertük egymást előzőleg, de két testvér hosszú távollét után nem köszönti olyan szeretettel és boldogságban egymást, mint ahogyan mi fogadtuk őket, és ők örültek nekünk.” Arról is ír a frontaknász, hogy nótázni kezdtek a találkozás örömére.

A dorogi bányamentők már a korábbiakban is meglehetős elismerésre és hírnévre tettek szert, amely az 1952-es eseményt követően csak erősödött és határainkon túl is eljutott. Mentőalakulatunk ráadásul önkéntesen vett részt a mentésben.

Hám Kálmán a házuk udvarán

Hám Kálmán 1923. szeptember 17-én Dorogon született. Település-szerte becsületes, jóravaló, kedves fiatalemberként ismerték, szerették, tisztelték. Maga is bányászként kezdte pályafutását, majd csatlakozott a bányamentőkhöz, ahol elismert szakembernek és kiváló kollégának, bajtársnak tartották. Igen fiatalon – éppen a tragédiáját megelőző évben – kitüntették A Munka Érdemrend arany fokozatával.

Kálmánék öten voltak testvérek, köztük három fiú és két leány. A Hám család Dorogon a Mátyás király utcában lakott. A legidősebb Hám fivér, József a II. világháború során a fronton esett el. A másik fiú testvér, Hám Ferenc, aki aknákat hatástalanított a háború után, amikor az egyik alattomos gyilkoló szerkezet felrobbant és kioltotta az életét 1945-ben. Kálmánnak felesége és egy gyermeke is volt. Utóda apja halálakor mégcsak 4 esztendős korában járt. A közvetlen családtagokat tekintve, a Hám család közvetlen tagjai napjainkra már sorra elhaláloztak. Özvegye 9 éve, majd gyeremeke és unokája szinte egyidőben, éppen 5 évvel ezelőtt. A Hám család további ismert tagjai a fentebb említett legidősebb fiú testvér, József lánya és fia, akik mindvégig Dorogon éltek, s a közelmúltban hunytak el. Leánya óvónő volt az egykori Dózsa óvódában. Szintén Dorog él az unokatestvérek közül az ismert Hám Erna és Hám Katalin, s ugyancsak családtag volt Hám Lipót is. Erna, mint dorogi atléta, kimagasló élsportoló volt és az a megtiszteltetés is érte, hogy a hazánkon is áthaladó 1972-es müncheni olimpiára tartó olimpiai lánggal futhatott a térségünkben. Lipót a Dorogi AC atlétikai szakosztály vezetőségi tagja volt. A család dorogi rokonságát képzi továbbá a Marosvölgyi a Salkovics és a Tarján család is, amelyek házasságkötések útján kerültek rokonságba Hámékkal. Kálmán idősebb lánytestvérének unokája, ifj. Tarján Ferenc 24 esztendősen a Lencsehegyi bányaüzemben történ tömegszerencsétlenségben vesztette életét 1988-ban.

Hám Kálmán síremléke a dorogi temetőben

Hám Kálmán hősi halálának időpontja meglehetősen különös napra esett, ugyanis 1952-ben akkor volt Advent negyedik vasárnapja, Aranyvasárnap, egyben a téli napforduló. A közelgő Karácsony 17 bányász életét, ha úgy tetszik, újjászületését hozta, így ez az áldozatvállalás egyfajta üdvtörténeti keretet öltött. Ennyi idő távlatában is igen szomorú belegondolni, hogy Kálmán családjának – kiemelten feleségének és kisfiának – mily fájdalmat jelenthetett az akkori Karácsony, ugyanakkor elképesztő lelki magaslat által egyfajta metafizikai megtestesülést is szimbolizál. Mindössze 29 évet élt, mégis életével megköszönhetetlen szolgálatot tett. A 17 szerencsés túlélő – id. Bakos János, ifj. Bakos János, Balogh Bertalan, Barnóczki László, Boros János, Bóni Kálmán, Bánóczi László, Dombi József, Golbent József, Horváth József, Juhász Lászlóné (született: Szűcs Zsuzsanna), Kónya Istvánné (született: Krecsák Magdolna), Lakatos Lajos, Leskő András, Ondó József, Szaniszló Ferenc és Vrabik Lajos – elutaztak Dorogra, ahol nemcsak részt vettek Hám Kálmán temetésén, de maguk is vitték a hős bányamentő koporsóját a ravataltól a sírhelyig.

A szerencsés túlélők

Városunk igyekezett Hám Kálmán emlékét méltón ápolni. Az 1950-es években róla nevezték el az Otthon téren lévő Munkásszállót. Részben ebből átalakítva és helyén jött létre később a Május 1. Ruhagyár, majd az 1975-ben a Piactérrel szemben felépült jelentős méretű lakótelepnek lett a névadója, amely azóta is a nevét viseli.

A Hám Kálmán lakótelep napjainkban

Két évvel a szerencsétlenséget követően film is készült a tragédiáról, Életjel címmel, amely Hám Kálmánnak is külön emléket állít. A filmdráma igazi sztárparádét vonultat fel, amelyet a kor kiemelkedő rendezője, Fábri Zoltán vitt filmvászonra. A szereplők között pedig nem kisebb nevek találhatók, mint Darvas Iván, Görbe János, Rajnai Gábor, Sinkovits Imre, Körmendi János, Berek Kati, Siménfalvy Sándor, vagy éppen Várkonyi Zoltán. Talán éppen a tragédia közelsége miatti kegyeletből, de a személyeket és a helyszínt átnevezték a filmben, noha mindenki számára egyértelmű, hogy mely valós eseményen alapul. Szuhakálló helyett Sajókúton játszódik a történet, míg a főhőst, a Hám Kálmánt alakító Sinkovits Imrét Borsának nevezik. Berek Kati a szintén fiktív nevet takaró Virágh Annát testesíti meg, akinek történetesen a jegyese a kiérkező dorogi bányamentők egyike, aki egyben Hám Kálmán jó barátja és közvetlen kollégája. A filmben Dorogon forgatott jelenetek is láthatók, miközben a filmben is elhangzik, hogy valóban Dorogon járunk. A dorogi mentőcsoport is főszerepet játszik és a történet során mindvégig dorogi bányamentőkként emlegetik őket.

A Dorogi Bányamentők emléktáblája az egykori mentőállomás épületén a Rákóczi és Hantken út sarkán

A közelmúltban felreppentek olyan hírek, miszerint Hám Kálmánról monográfia is készül, amelyhez az akkor még élő családtagok adtak számos adatot és információt. Ugyanakkor egy szintén a témába vágó és hősünket közvetlenül érintő alkotás három éve jelent meg. Mégpedig Szabó-Berghauer Zoltán által készül és kiadott könyv, Az Éjszakában mi hordozzuk a Fényt címmel, 2019-ben. A neves Munkácsy-díjas festőművész, Mácsai István – Mácsai János zenetörténész és Mácsai Pál színművész édesapja – festményen örökítette meg a szuhakállói bányászok kiszabadítását. Az 1953-ban készült 150×248 cm-es olaj, vászon alkotás a budavári palotában lévő Magyar Nemzeti Galériában van kiállítva, amelyet 1954 januárjában avattak és mutattak be a nagyközönség előtt a IV. Magyar Képzőművészeti kiállítás keretében.

A Szuhakállón állított emléktábla Hám Kálmán nevével

Hám Kálmán élete és önzetlen áldozata mindannyiunkat büszkeséggel tölthet el, egyben kiemelkedő példát állít minden időben. Ahogy a mondás is tartja: Nomen est omen. Háméknál ez valóban üdvtörténeti szintre is emelődött, hiszen egy családon belül ráadásul három ifjú is életét adta másokért. Ahogy a bőrünk és testünk védőfalát a hám adja, ezen emberek is úgy védték, óvták mások életét. Hám Kálmánt posztumusz is kitüntették a Munka Érdemrend arany fokozatával, 1953-ban. Áldott legyen emléke!

Borítókép: Mácsai István: A szuhakállói bányászok megmentése című festmény.

Külön köszönet Salkovics Anna részére a cikk elkészítéséhez közölt nélkülözhetetlen adatokért és a felhasznált családi fotók megosztásáért.

Szabó Gyula

Share this:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Click to print (Opens in new window) Print

Kapcsolódó bejegyzések

bányamentő Dorog featured Hám Kálmán megemlékezés
Megosztás. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr E-mail
Előző cikkFelújítják az esztergomi belvárosi Kálvária-kápolnát
Következő cikk Karácsonyi és év végi ünnepi forgalom a MÁV-Volán-csoport járatainál
Szabó Gyula

Kapcsolódó bejegyzések

Új panorámatükröket telepítenek Dorog több pontján

2025-05-10

Madarak és fák napjára – Klímaváltozás: a gyakori fajok sincsenek biztonságban

2025-05-10

A Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak

2025-05-10

A hozzászólások le vannak zárva.

Szent György Vívó Egyesület
Plazma Állomás Esztergom
Richter Gedeon Nyrt.
Styevola és Fia Kft.
Copyright © 2025. Designed by ThemeSphere.
  • Dorogi-medencéről
  • Kezdőlap
  • Impresszum
  • Médiaajánló
  • Adatvédelmi tájékoztató

Írja be a keresendő szót és nyomja meg az Enter billentyűt. Mégsem: Esc.

Kedves Felhasználó! Tájékoztatjuk, hogy a hírportál felhasználói élményének fokozása érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával Ön a tájékoztatásunkat, illetve az adatvédelmi tájékoztatónkat tudomásul veszi.Elfogadom Elutasítom Bővebben
Adatvédelmi tájékoztató

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the ...
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
 

Loading Comments...