Szendrei Róbert az esztergomi Helischer József Városi Könyvtárban mutatta be 2022. szeptember 5-én „Magyarország első városa Esztergom” című könyvét. A kiadvány a L’Harmattan Kiadó gondozásában jelent meg és a magyar könyvkereskedő hálózatokon keresztül megvásárolható. A nagy számban megjelent közönséget Prof. Dr. Prokopp Mária, Széchenyi-díjas magyar művészettörténész köszöntötte.
Schmöltz Margit, a Helischer József Városi Könyvtár igazgatója a következő gondolatokkal köszöntötte a művet: „Az első szent király itt született, s azóta szent város ez: szent és gyámolatlan” – írta Babits Mihály SZENT KIRÁLY VÁROSA című versében, az esztergomi Előhegyen. Városunk kezdetektől fogva a magyarság szellemi és szakrális központja. Szent, ahogyan a költő írta, és gyámolítása a mi tisztünk. Mi, a város szülöttei, lakói fedezhetjük fel, zárhatjuk szívünkbe, és adhatjuk tovább értékeit. Szendrei Róbert „Magyarország első városa ESZTERGOM” című könyvében nem csupán felvonultatja a város rejtett kincseit, hanem ránk bízza őket. Nemzeti és nemzetközi összefüggéseket tár fel, históriát ír a szó legnemesebb értelmében. Fontos alkotást ismerhetünk meg, amely mérföldkövet jelent Esztergom történetírásában. Nem csupán család- vagy helytörténeti jelentőségű, hanem a város identitását is erősíti – múltunkat tárja fel. Ezzel eligazít a jelenben és álmokat ad a jövendőhöz.„
A kötet Esztergom történetének összefoglalójával kezdődik, a második részben a város egyik telkének a korábbi tulajdonosairól és építtetőiről, egykor itt élt családok históriájával ismerkedhetünk meg, helyismereti szempontból ez kötet legértékesebb része. A kötet sajátos formájú, igazi helytörténet, hiszen a telek, vagyis tulajdonképpen 1400 nm históriáján keresztül kinyílik az időkapu és megismerhetjük az itt lakókat, a polgárváros történetét, amelyett félkaréjként vett körbe ekkor a Kis-Duna és egyik ága. A könyvet negyven oldalas irodalomjegyzék, illetve jegyzet és képjegyzék zárja.
Gyenes Ádám a kiadó vezetője megosztotta a hallgatósággal a könyv keletkezésének történetét. A könyvbemutató dedikálással és hosszas könyvtári beszélgetésekkel zárult.
Hámosné Szőke Anna