A dorogi Lattmann Béla Magyar Érdemrend tisztikereszt kitüntetésben részesült.
Augusztus 20. alkalmából adományozható állami kitüntetéseket és a Népművészet mestere díjakat adott át Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára pénteken Budapesten, a Pesti Vigadóban.
A miniszter ünnepi beszédében hangsúlyozta: a Magyar Érdemrend és Magyar Érdemkereszt a nemzet szolgálatában, az ország fejlődésének elősegítésében, a haza érdekeinek előmozdításában és az egyetemes emberi értékek gyarapításában végzett kimagasló, példamutató tevékenység elismerésére szolgál. Hozzátette: a most átadott díjakkal fejet hajtanak azok előtt, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtanak a magyar lét fenntartásában és örökítésében. Kiemelte: aki nem becsüli a múltját és ősei alkotását, az a jövőjét is semmibe veszi és feladja. Hozzátette: ahogyan őseink 33 generáción át megőrizték a kultúrát, úgy nekünk is kötelességünk és felelősségünk megőrizni az örök, állandó emberi értékeket és továbbadni az utánunk jövő nemzedékeknek.
Csák János hangsúlyozta, a másik ember méltóságának elismerése abszolút és állandó, amit meg kell őrizni „a történelem változó divatjai és téveszméi viharában” is. Ha ezt feladjuk, minden emberit feladunk – fogalmazott, jelezve, ez a meggyőződés hatja át a kormány tevékenységét is. Hozzátette: vannak örök emberi jók, amelyek ápolása és elősegítése a kormányzat kötelessége, mint például a béke és biztonság, amely az alkotó tevékenység alapja, de ilyen a kötődés, a valahová tartozás is, mert „gyökerek nélkül az ember csak sodródik a világban”. Mint mondta, ezért nem tudnak engedni a meggyőződésükből, amely szerint a család a társadalom morális kultúrájának elsődleges forrása, ezért pedig méltó és igazságos a támogatása. Hozzátette: „az emberi jók biztosításához a kultúrán keresztül vezet az út” és kifejtette, önazonosság nélkül a közösség nem képes kézben tartani a sorsát, megőrizni önrendelkezését, cselekvőképességét. Kultúra nélkül széthullik a közösség, mint a gyöngysor, amiből kihúzták a selyemszálat és a gyöngyök szétgurulnak és betemeti őket a por – fogalmazott, hangsúlyozva, ezért kell ápolni a kultúrát. A kormány tisztában van szellemi és lelki örökségünkkel, és mindent megteszünk, hogy ezt megőrizzük, ápoljuk, és gyarapítva átadjuk a következő nemzedékeknek – mondta.
Az ünnepségen Csák János miniszter és Vitályos Eszter, a tárca parlamenti államtitkára átadta a Magyar Érdemrend Középkereszt a csillaggal polgári tagozat, a Magyar Érdemrend Középkereszt polgári tagozat, a Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat díjakat. Vitályos Eszter és Hoppál Péter, a tárca kulturális államtitkára pedig a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat, valamint a Népművészet mestere díjakat adta át.
Térségünkben Lattmann Béla, jazzbasszusgitár-művész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének művésztanára Magyar Érdemrend tisztikereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült. Lattmann Béla 1960-ban született Dorogon. Zenei tanulmányait a dorogi Erkel Ferenc Zeneiskolában kezdte Gerstner Bálintné tanítványaként. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola bőgő-jazz tanszakán végzett. Basszusgitárosként számos kiváló zenei produkció szereplője. A legnagyszerűbb előadóinkat kíséri koncerteken, lemezfelvételeken, világhírű muzsikusokkal játszik együtt. Nagyszerű dzsesszegyüttesek basszusgitárosa: László Attila Band, Kaszakő, Jávori Kvartett, Kőszegi Grup, Trió Twillight. Fiával, Kristóffal is többször játszott az utóbbi években a Lattmann Quartettben. Lattmann Béla 1989 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola dzsessz tanszakának tanára. Közreműködött az alap- és felsőfokú basszusgitár-oktatás tantervének kidolgozásában, tankönyvek szerzője a témakörben. Számos nívós elismerést tudhat magáénak. 1992-ben Emerton-díjat, 2000-ben Pro Urbe Díjat vehetett át. Munkásságát 2008-ban elismerték a Magyar Köztársaság Érdemrend lovagkeresztjével. 2021-ben átvehette a Demján-díjat a Megyei Príma díjátadó esten, valamint a Rauscher György-díjat Dorogon, a zene világnapján.
Felhasznált források: MTI / kormany.hu / Wikipédia