Kategóriák: Hírek

Megyénkben is megkezdődik a szúnyoggyérítés

Július 13-án, szerdán Neszmélyen, Dunaalmáson, Almásfüzitőn és Komáromban végeznek földi szúnyoggyérítést.

A folyók vízszintje nyár eleje óta szinte mindenütt alacsony, ártéri szúnyogtenyészőhelyek jelenleg sehol nincsenek. Az országos szúnyogártalmat emiatt elsősorban a csapadékviszonyok határozzák meg. A Nyugat-Dunántúlon, valamint a középső országrész egyes területein elegendő csapadék hullott az ideiglenes élőhelyek létrejöttéhez, míg az Alföldön az elmúlt hetekben többnyire aszályos volt a helyzet. Ebből következően a csípőszúnyogok által többnyire erősen érintett területeken, így a Szolnok környéki településeken, Csongrád-Csanád megyében és a Körösök mentén csak elvétve találkozhatunk zavaró mennyiségű szúnyoggal. Az ország többi területén szakértői monitoring alapján határozzák meg a kezelések ütemezését.

Az előző hét szeles időjárása miatt több térségben, így például Dunaújváros és Szekszárd környékén, illetve Fejér, valamint Vas megye több településén elmaradtak a kezelések. Ezeken a területeken a héten végzik el a munkálatokat. A kifejlett szúnyogok ellen földi eljárással védekeznek továbbá Baranya megyében, a fővárosban, a Tisza-tónál, a Dráva és az Ipoly mentén, a Szigetközben, valamint Komárom térségében. Összesen 304 településen, valamint a főváros nyolc kerületében lesznek kezelések. Ezeket napnyugta után végzik el, így a méheket és más, nappal aktív beporzó rovarokat nem érintik. A tervezett gyérítések ütemterve megtalálható a katasztrófavédelem honlapján, továbbá az érintett települések önkormányzatai saját médiafelületükön is közzéteszik azt a lakosság tájékoztatása céljából.

A kifejlett szúnyogok gyérítésére szolgáló készítményt földi úton, platós terepjáróra vagy kisteherautóra szerelt berendezések segítségével juttatják ki. A gyérítés a napnyugta utáni órákban történik. Rossz idő esetén a védekezést másnap, vagy harmadnap végzik el.

Alkalmazott készítmény: Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szer.

A készítmény a kijuttatott csekély mennyiségben (0,6 liter/hektár) kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik.

Forrás: Katasztrófavédelem
Borítókép: Szőke Péter – BM OKF