Az Emberi Erőforrás Minisztériuma elindította a Gondosóra program keretében megvalósuló jóléti szolgáltatást, melynek keretében a 65 éven felüliek karóra formájú jelzőeszközt igényelhetnek.
Mi is ez a program?
A Gondosóra program egy országos jelzőrendszerre épül. Feladata, hogy a saját otthonukban élő idős emberek egy egyszerű eszköz segítségével kapcsolatba léphessenek az általuk előre megjelölt kontaktszeméllyel, aki baj esetén közvetlen és gyors támogatást, illetve megoldást nyújthat a problémájukra.
Része a korszerű segélyhívó eszköz, amelyhez egy országos lefedettségű távfelügyeleti és diszpécser szolgáltatás kapcsolódik.
Kik vehetik igénybe?
A programhoz alanyi jogon lehet csatlakozni minden 65. életévét betöltött magyar állampolgárnak, akik ingyenesen megkapják az államilag támogatott jelzőeszközt.
Az ingyenes jelzőeszközt igényelheti a felhasználó (65. életévét betöltött magyar állampolgár) vagy a felhasználó segítője (az a személy, aki a felhasználó megbízásából és jóváhagyásával tölti ki a regisztrációs űrlapot).
Hogyan működik?
- Segítségkérés esetén a bajban lévő felhasználó megnyomja a készülékén található gombot.
- Az eszköz jelzést küld a diszpécserközpont felé.
- A diszpécserközpont felveszi a kapcsolatot a felhasználóval, értékeli a helyzetet.
- Kezdeményezi a segítségnyújtást, értesíti a megadott kontaktszemélyt.
- Indokolt esetben a sürgősségi segélyhívó értesítése is megtörténhet.
- A segélyhívó eszközzel az idős ember minden körülmény között képes jelezni (a készülék karon vagy nyakban hordva mindig elérhető).
- A jelzőeszközön segítség kérést küldhetünk a diszpécserközpontnak, amely a központon keresztül összekapcsolja a jelzőt a kontaktszeméllyel, ezzel elősegíti a mielőbbi segítségnyújtást.
- Minden jelzésre reagál valaki, a megfelelő intézkedések folyamata pontosan szabályozott.
Mire NEM használható a jelzőeszköz?
Vészhelyzetben továbbra is a 112-t szükséges hívni, a készülék nem riaszt közvetlenül orvost, hatóságot, nem sürgősségi segélyhívó. Indokolt esetben azonban a diszpécserközpont ebben segíthet.
A készülék használatba vételéhez javasolt olyan segítő családtag vagy ismerős regisztrálása, akiket az esetleges riasztás során a diszpécserközpont értesíteni tud.
A programra IDE KATTINTVA lehet regisztrálni.
Forrás: EMMI / esztergom.hu
Borítókép: MTI/Balázs Attila