A Magyar Vár Alapítvány a felvidéki Vág-Duna-Ipoly Regionális Társulással közösen – az INTERREG V-A Szlovákia Magyarország Együttműködési Program keretén belül, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával – valósítja meg a „Kerékpározás és lovaglás” (Bike and Horse riding, SKHU/1902/1.1/080) elnevezésű, határon átnyúló projektet.
A pályázat várhatóan 2023 márciusában fejeződik majd be. Ennek keretében 39 km hosszúságú lovasútvonal épül Pomáz és Esztergom között, míg Szlovákiában egy – Karva községet Párkánnyal összekötő – 18 km-es kerékpárutat alakítanak ki. A kerékpáros és a lovas útvonal segíti a térségben található egyéb történelmi, kulturális és természeti látnivalók összekapcsolását. Mindkét útvonalat információs táblákkal látják el, amelyek megkönnyítik a határ menti tájékozódást a helyi és az ide érkező kerékpárosok, valamint a versenyzők számára. Emellett a lovaglóút elején felújítják az istállót – az épületben nyílászárókat cserélnek, leszigetelik azt, valamint egyéb belső munkálatokat is végeznek. A Magyar Vár Alapítvány lovas rendezvényeinek évszaktól függetlenül való lebonyolítása érdekében egy 30 x 50 méteres alumínium támasztékú sátrat is vásárol.
A tervezett útvonalak hozzájárulnak a térség számos természeti és kulturális örökséget hordozó területének összekapcsolásához, ami növeli a látogatószámot, s javítja a területhez való hozzáférést. Egy másik cél az idegenforgalom fejlesztése; hozzájárulva a régió versenyképességéhez, jólétéhez és gazdasági növekedéséhez; előmozdítva a környezettudatosságot, továbbá biztosítva a helyi természeti látványosságok és a nemzeti örökség védelmét. A megnövekedett látogatási arány a helyi kis- és középvállalkozásokat is pozitívan érinti; a kerékpáros turisták és a lovasok jelenlétével ugyanis várhatóan megnövekszik majd a helyi termékek és szolgáltatások iránti kereslet, valamint minőségük javulása is várható (elsősorban szállásadók, kerékpárkölcsönzők, idegenforgalmi egységek, vendéglátók, stb.).
A projekt mindezeken túl szeretné a közeli túraútvonalakat és természeti örökségi helyszíneket, valamint a kerékpározást és a lovaglást, mint az aktív pihenés formáit is népszerűsíteni. A kerékpárok és a lovak bevetésének köszönhetően várhatóan kevesebben fognak majd autóval utazni, ezáltal jelentősen csökkentve a térség légszennyezettségét. Az útvonalak oktatási, szórakoztató és rekreációs lehetőségeket kínálnak, figyelembe véve a fenntarthatóság alapelveit.
A Magyar Vár Alapítvány projektrésze az Európai Regionális Fejlesztési Alap 208 301,00 eurónyi társfinanszírozásával valósul meg.