Az új koronavírus megjelenésével bevezetett korlátozások enyhítésével, megszűnésével egyre több jármű jelenik meg az utakon, ezzel ismételten megnő a balesetek bekövetkezésének kockázata. A nyár beköszöntével egyre több gyerekre kell számítani megyénk útjain, akik akár gyalogosan, akár kerékpárral vesznek részt a közlekedésben. A balesetek megelőzése érdekében kérjük, hogy fogadják meg alábbi tanácsainkat!
Tanácsok gyalogosoknak:
- Fontos, hogy a közlekedők legyenek tisztában a gyalogosok közúti közlekedésére vonatkozó KRESZ szabályokkal és tartsák is meg azokat!
- A gyalogosnak a járdán kell közlekednie! Ha járda nincs kiépítve, akkor haladjanak a leállósávon, útpadkán, vagy kerékpársávon!
- Csak ott kelljenek át az úttesten, ahol arra a jogszabály (KRESZ) lehetőséget teremt! Legbiztonságosabb, ha a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, a forgalomirányító fényjelző készülék zöld jelzésére haladnak át. Ha gyalogos-átkelőhely nincs a közelben, akkor lakott területen belüli főútvonalon a járda meghosszabbított vonalában kelljenek át az útkereszteződésben!
- Olyan helyen, ahol a járművekkel szemben nincs elsőbbségük, csak akkor lépjenek az úttestre, ha meggyőződtek arról, hogy áthaladásukkal a járműforgalmat nem zavarják! Különösen nagy figyelmet fordítsanak az átkelésére akkor, ha több sávos úton haladnak át! Hasonlóan járjanak el az olyan utak esetében, ahol az átlagosnál magasabb a járművek haladási sebessége!
- Tegyenek meg mindent a saját észlelhetőségük érdekében! A sötét tónusú ruházat helyett keressék a feltűnőbb, a közlekedési környezetből kiemelkedő színeket! Lakott területen kívül, éjszaka, vagy rossz látási viszonyok mellett a fényvisszaverő mellény használata kötelező, de ez az eszköz más körülmények között (lakott területen belül nappali viszonyok mellett stb.) is életmentő lehet.
Tanácsok kerékpárosoknak:
- Kerékpárral kerékpárúton, vagy az úttest jobb szélén lévő kerékpársávon, ahol ilyen nincs a leállósávon vagy az útpadkán, végső esetben az úttest jobb szélén közlekedjenek!
- Kerékpárjukat kellően világítsák ki, és éjszaka, korlátozott látási viszonyok között lakott területen kívül vegyék fel a láthatósági mellényüket! Ellenőrizzék le a kötelező felszerelések meglétét és működőképességét!
Tanácsok a fürdőzéshez:
- Ne fürödjenek teli gyomorral!
- Soha ne ugorjanak felhevült testtel a vízbe!
- Figyeljenek a víz alatti akadályokra!
- Soha ne ússzanak egyedül, társnak lehetőleg felnőttet válasszanak!
- Ne ússzanak és ne bukjanak a víz alá ugrálásra kijelölt területen!
- Figyeljék a strand területét jelző bójákat!
- Ne fürödjenek alkoholos állapotban!
- Ha nem tudnak úszni, ne használjanak gumimatracot!
- Ismeretlen helyen soha ne ugorjanak a vízbe!
- Hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödjön a szabad vizekben!
Balesetmentes vakációt kíván a Komárom-Esztergom Megyei Balesetmegelőzési Bizottság!
Forrás: Komárom MRFK Sajtó