A Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat az országban a megyék közül elsőként vette át a Virtuális Erőmű Program (VEP) alapkövét azzal a szándékkal, hogy a programot területén is felépíti. A Megyei VEP megalapítását szolgáló szándéknyilatkozatot csütörtökön 18 megyei szervezet képviselője írta alá, köztük az esztergomi kórház és az esztergomi tankerület.
A Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat a TOP-ban, és azon túl is támogatja a környezetbarát megoldásokat, már a kezdetektől élharcosa volt a klímaváltozás elleni küzdelemnek. Az éghajlatváltozás ugyanis mára már nem egy távoli probléma, ami elől kitérhetünk – mindennapaink részévé vált, a gazdaságot és a lakosságot érinti. Már 2014-ben nekiláttunk a munkának, a megyék közül elsőként készítettük el az Új Környezetvédelmi Programunkat. Az új program a 2014-2020-as időszak környezeti kihívásainak kívánt megfelelni, pontos helyzetfeltáráson alapszik, amire egy mindenki számára elfogadható környezeti jövőképet is lehetett alapozni, és aminek megvalósítását a megyei önkormányzat hathatós közreműködésén keresztül 12 akcióprogram szolgálja. Csatlakoztunk az Áder János köztársasági elnök által támogatott „KLÍMAVOKS” klímavédelmi összefogáshoz. Sikeres KEHOP pályázatunknak köszönhetően eredményes klímavédelmi projektet valósítottunk meg, melyben 32 fős tagsággal életre hívtuk a megye releváns környezetvédelmi szereplőit tömörítő megyei éghajlat-változási platformot. Széleskörű partnerségi együttműködés mellett megalkottuk a megyei klímastratégiát, szakmai konferenciákat, workshopokat szerveztünk, és nem utolsó sorban közel 3000 embert sikerült megszólítanunk, felerősítve ezzel a téma iránt érzett felelősségérzetüket.
A megyei önkormányzat ebben a kérdésben is a települések rendelkezésére állt. Közreműködtünk a települési klímastratégiák készítésében, és emellett elkészítettük a megye területén működő 3 LEADER Helyi Akciócsoport településeire azokat a fenntartható energia-és klíma akcióterveket (SECAP), amelyek elengedhetetlen feltételei lesznek a következő uniós ciklusban való források lehívásának. A tervezés a városokon kívül megyénk szinte minden települését érintette. A munka során a megyében több száz szervezettel kerültünk kapcsolatba, az elkészült tartalmak pedig megfelelnek a legmagasabb uniós szakmai szempontoknak is.
„Célunk, hogy központi témává tegyük a klímaváltozás kérdését. Önként vállalt feladatunk ez, nagy öröm, hogy a diákok, az önkormányzatok után a vállalati szférát is bekapcsolhatjuk, és ők is támogatják törekvéseinket” – mondta el Popovics György, a megye közgyűlés elnöke, utalva a Komárom-Esztergom Megyei Virtuális Erőmű Program (KEVEP) megalapítására. A Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat elnöke 2018 szeptemberében vette át a Virtuális Erőmű Program alapkövét azzal a céllal, hogy a megyében is felépítjük és megkeressük azokat a partnereket, akik ebben együttműködnek. A KEVEP megalapításában Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata, és a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal mellett olyan gazdasági szervezetek, érdekképviseletek, intézmények és civil szervezetek csatlakoztak hozzánk, amelyek szintén maximálisan elkötelezettek a klímaváltozás elleni küzdelemben, és mint szövetségesek, nagyban segíthetik a megyei célkitűzések eredményes megvalósítását.
A szándéknyilatkozatot aláíró szervezetek: