Magyarországon a meteorológiai nyár június 1-jétől augusztus 31-ig tart, míg az úgynevezett csillagászati nyár a nyári napfordulótól egészen az őszi napéjegyenlőségig, tehát szeptember 23-ig.
Tavasszal és nyáron többen dolgozunk vagy pihenünk a szabadban. A hosszabb és melegebb nappalok sokunk számára a szabadságot, a felhőtlen szórakozást jelentik. Ehhez viszont tudnunk kell azt is, hogy nyáron gyakran fordulhat elő heves zivatar, viharos szél, felhőszakadás vagy éppen jégeső, máskor pedig rendkívüli hőhullámok tehetik próbára tűrőképességünket.
A tartós hőség miatt, az átlagosnál melegebb időben az egészséges szervezetet is extrém igénybevétel éri. A szív- és a keringési betegségben szenvedőkön túl ilyenkor bárkinél előfordulhatnak egészségügyi panaszok. Akik a hőség ellenére gépjárműbe kényszerülnek, fokozott óvatossággal vezessenek, hiszen a koncentrációt negatívan befolyásolhatja a meleg.
A kánikulát nem csak az emberek, hanem az állatok is nehezen viselik. A házi kedvenceket még néhány percre se hagyjuk a parkoló autóban, mert könnyen felforrósodik a levegő. Nyári időszakban a külső hőmérséklettől függően az autó belső hőmérséklete akár az 50 C fokot is meghaladhatja. Ilyenkor kisgyermekeket és háziállatokat percekre se hagyjunk a gépjárműben, a résnyire hagyott ablak pedig nem jelent megoldást a hőség ellen. Amennyiben gépjárműbe zárt kisgyermeket, vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112 –es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét.
A Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság az alábbi hasznos tanácsokat javasolja a hőség idejére:
Általános tudnivalók