A szabadtéri tüzek jellemzően az év két időszakában jelentenek komoly veszélyt az emberekre és a környezetre: tavasszal és a nyári szárazságok idején. Azonban a meleg őszi időjárás idején sem szabad elfelejtkezni a tüzek okozta veszélyekről.
Az elmúlt héten számos esetben riasztották szabadtéri tűzhöz a megye hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltóit. Az esetek 99 százaléka emberi gondatlanságra vezethető vissza. A saját és környezetünk biztonsága érdekében fontos néhány információt megismerni, valamint egy-két szabályt betartani:
- a kerti zöldhulladék elégetése alapvetően tilos az ország területén, de belterületen az önkormányzatok rendeletben engedélyezhetik azt bizonyos keretek között, meghatározott napon és időpontban,
- az egyéb hulladékok égetése tilos és a veszélyes égéstermékek miatt mérgezést, valamint környezetkárosítást okozhat,
- a jogszabályokban foglaltak megszegése esetén akár súlyos pénzbírság is kiszabható,
- a szabadban gyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül,
- mindig gondoskodjunk megfelelő mennyiségben oltóanyagról,
- mindig legyen nálunk olyan kéziszerszám, amivel irányítani tudjuk az égést,
- soha ne rakjunk egyszerre túl sok éghető anyagot a tűzre,
- a tűz környezetében ne legyen más éghető anyag, amin az továbbterjedhet,
- mindig tájékozódjunk a várható időjárásról és erős szél esetén ne gyújtsunk tüzet,
- baj esetén vagy ha tüzet észlelünk a szabadban hívjuk a 112-es segélyhívó számot!
A szabályok megszegése tűzvédelmi bírsággal sújtható. Ha valaki a kertjében úgy éget zöldhulladékot, hogy azt nem engedélyezi önkormányzati rendelet, vagy nem a rendeletben meghatározott időben végzi, az 20 ezer forinttól 60 ezer forintig terjedő bírságra számíthat. Aki engedély nélkül éget külterületen, az 50 ezer forinttól fél millió forintig terjedő bírságra számíthat. Ha az égetés során akkora tűz keletkezik, ami miatt a tűzoltóknak be kell avatkoznia, 20 ezer forinttól 3 millió forintig is terjedhet a bírság.
Forrás: komarom.katasztrofavedelem.hu
Fotó: Tokod ÖTE