Huszonöt helyszínnel bővül a diákok számára díjmentes vasúti utazással látogatható országos múzeumok, nemzeti emlékhelyek és műemlékek köre, köztük az esztergomi várhegy és a víziváros is – jelentette be a kultúráért felelős államtitkár a kedvezményben érintett pécsi Cella Septichora Látogatóközpont előtt szerdán, sajtótájékoztatón.
Hoppál Péter a pécsi ókeresztény műemlékegyüttest összefogó intézménynél felidézte: eddig 13 – túlnyomórészt fővárosi és egy szentendrei – történelmi, nemzeti emlékhelyet, illetve nemzeti örökségi helyszínt látogathattak meg MÁV-kedvezménnyel a nappali tagozatos diákok pedagógus kísérőikkel.
A lista további 25 helyszínnel bővül, amelyek egész Magyarországot lefedik – mondta. Ezek között említette a pécsi Zsolnay Kulturális Negyedet, az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkot, a Pannonhalmi Bencés Főapátságot, a diósgyőri és a sárvári várat.
Hoppál Péter jelezte: a kedvezmény a tavaszi, nyári és őszi iskolai szünet kivételével a tanév szorgalmi időszakának egészére vonatkozik.
Azt az általános iskolák, középfokú iskolák és gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmények nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulói vehetik igénybe – áll az eseményen kiosztott írásos összegzésben.
Hoppál Péter kitért arra is, hogy tíz tanulónként egy felnőtt kísérő utazását szintén díjmentesen lehet majd igazolni.
„Az élményalapú és hatékony oktatáshoz ezen helyszínek jelentős mértékbe járulnak hozzá” – mutatott rá, hozzátéve, hogy az ott szerzett ismeretek a gazdag élményeknek köszönhetően eredményesebben vésődnek be a diákok fejébe.
A sajtóanyag szerint díjmentes utazással lesz látogatható az esztergomi várhegy és víziváros, a székesfehérvári romkert, a Somogyvár-Kupavár Nemzeti Emlékhely, a Mohácsi Nemzeti Emlékhely, az egri, gyulai, sárospataki és szigetvári vár is.
Szerepel a listán továbbá a Debreceni Református Nagytemplom és Kollégium, a nagycenki Széchenyi-kastély, a fertődi Esterházy-kastély, a Gödöllői Királyi Kastély, a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum, a pákozdi katonai emlékpark, a komáromi erődrendszer, a nagykőrösi Arany János Közérdekű Muzeális Gyűjtemény, a várpalotai Trianon Múzeum, a fővárosban a Páva utcai Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékhely, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára – írták.
Az államtitkár kérdésre válaszolva közölte: abban bíznak, hogy a kezdeményezés nyomán a listán szereplő helyszínek hosszú távú fenntarthatósága is stabilabb lesz.
Hoppál Péter az eseményen arra is felhívta a figyelmet, hogy a szombaton megrendezendő Múzeumok éjszakája rendezvénysorozatra országszerte 320 múzeum mintegy kétezer programmal készül.
Forrás: MTI