Kategóriák: Hírek

Tegyünk a biztonságunkért a fűtési szezonban is

Elkezdődött az idei fűtési szezon, otthona biztonságáért mindenki sokat tehet. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye.

A Katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezete Komárom-Esztergom Megyében 2019-ben 20 232 egylakásos ingatlanban végezte el az ingyenes kéményseprést, ami a megye családi házainak 65 százaléka. A kémények, tüzelő-fűtő berendezések ellenőrzésével a lakástüzek nagy hányada megelőzhető lenne. Megyénkben tavaly 38 esetben riasztották a tűzoltókat kéménytűz miatt. A statisztikák szerint minden ötödik lakástűz a kéményben keletkezik. 

Otthona biztonságáért mindenki sokat tehet. A fűtési szezon kezdete előtt fontos elvégeztetni a tüzelő-fűtő berendezések, így a kályhák, kandallók, gázkazánok és konvektorok, valamint a kémények karbantartását, ellenőrzését. Ezzel, és megfelelő, jó minőségű tüzelőanyag használatával megelőzhető, hogy a kémény miatt kigyulladjon az otthonunk, minimalizálható a szén-monoxid-mérgezés veszélye, és mindemellett kevesebbet is kell fizetni a fűtésért. A szakemberek minden évben több ezer, veszélyt jelentő hibát tárnak fel a tüzelőberendezések és füstelvezető-rendszerek átvizsgálásakor vagy tisztításakor. A kémények rendszeres vizsgálata azért elengedhetetlen, mert ezek olyan épületgépészeti berendezések, amelyek hibái a használók előtt rejtve maradnak, vagyis csak az időszakos kéményellenőrzés adhat valós képet az égéstermék-elvezető állapotáról.

Ma már a hazai háztartások jelentős részében van szén-monoxid-érzékelő, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a helyeken kevesebben és kisebb fokban sérülnek meg a szén-monoxid miatt. A lakástüzek esetében is csökkenteni lehet a sérülés kockázatát, egyebek mellett füstérzékelő elhelyezésével. Egy időben jelző berendezés emberéleteket és anyagi javakat menthet meg.

Vegyes tüzelésű kazánok esetében tilos háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával fűteni, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki és ezzel a környezetet károsítják, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását is. A kémény belső falára lerakódott vastag korom- és kátrányréteg a fűtés hatására izzani kezd, akár meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezethet.

A társasházak esetében hirdetmény közzétételét követően, a családi házakba pedig igénybejelentést követően érkezik a kéményseprő, hogy ingyenesen ellenőrizze és tisztítsa a kéményt.

A katasztrófavédelem kéményseprői tizenhét megye 2675 településén látják el a kéményellenőrzési és tisztítási tevékenységet a lakosság körében.

Forrás: BM OKF